Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ucabaghi's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2009
    Postari in forum
    67

De cate ori ii duceti pe copii la locuri de joaca inchise?

buna fetelor,
    am deschis acest subiect pentru ca sunt innebunita dupa copii si vreau sa deschis un loc de joaca pentru copii in galati. va rog ajutati-ma cu sfaturi si idei. Eu vreau sa fac locul de joaca inchis si in curte (afara)ca un club pentru copii si parinti intr-un loc inchis, in centrul galatiului. Ce spuneti?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ca sa iti raspund la intrebarea din titlul topicului, am sa spun: niciodata!!!
    Nu imi place deloc ideea de loc de joaca inchis, dar noi avem si marele noroc (sau ghinion din alte puncte de vedere :))) ca locuim in Grecia, unde clima este mult mai blanda decat in Romania. Asa ca chiar si pe timpul iernii (daca nu este una extrem de ploioasa sau friguroasa) copiii pot sa se joace linistiti in parc...

Am fost insa pana acum, cu Irini, de 3 ori la locuri de joaca inchise; de 2 ori am fost invitati la cate o aniversare si o data am fost de dragul unor prieteni de-ai nostri, care isi duceau (acum au renunat la idee) fetita foarte des in astfel de locuri.
    Inainte de a o naste pe Irini am mai fost de cateva ori, invitati fiind noi, ca adulti, la aniversarile unor nepotei.

Cred ca este foarte important sa ai amenajat si un spatiu pentru parinti. Obligatoriu. Ca un fel de cafenea. Nu stiu cum e legea cu fumatul in locurile publice, dar daca in Romania este interzis, trebuie sa amenajezi si un astfel de loc special. Si chiar daca nu este interzis prin lege, intr-un astfel de loc, plin de copii, fumatul trebuie interzis... Dar cum si adultii au viciile lor... ar trebui sa le amenajezi o "cusca" :))))
    Acum nu stiu care sunt ideile tale legate de aceasta afacere... dar dupa parerea mea, spatiul ar trebui sa fie cat mai generos, cu cat mai multe jocuri/jucarii pentru copii, pentru toate varstele.
    Daca spatiul va fi mare, va trebui sa angajezi cateva domnisoare care sa aiba grija de copii - sa ii supravegheze.
    Ar fi interesant sa ai in dotare si cateva costumatii - in eventualitatea in care vei organiza si aniversari. Adica, de exemplu, sa puneti in scena o mica sceneta pentru micutii sarbatoriti pe care ii veti costuma cu ceea ce stiti (de la parinti) ca le place mai mult.
    Daca vrei sa ai si in aer liber loc de joaca, neaparat si acolo va trebui sa ai cateva mese (ca la cafenea) pentru adulti. Repet: dupa parerea mea vei nevoie de mult spatiu.
    Va trebui sa amenajezi un mini-bar... sau oficiu... Apoi, grupurile sanitare vor trebui separate pe sexe si pe varste (cred ca va trebui sa ai grup sanitar special pentru copii - mie asa mi se pare firesc) Dar astea sunt detalii pe care sigur le vei gasi pe internet. Banuiesc ca exista documentatii speciale pentru un astfel de spatiu.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Acum am recitit mesajul tau... si nu stiu daca am inteles bine... Tu cand spui ca vrei sa fie "inchis si in curte" la ce te referi? Adica "inchis" ce inseamna, inchis si/intr-o casa sau doar inchis intr-o curte?

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    O idee care mie personal mi-a placut foarte mult este cea a locului de joaca in aer liber, in cadrul unui parc, dar zona totusi imprejmuita de gard, si alaturi -practic in acelasi spatiu - cafenea pentru adulti.
    Noi frecventam destul de des un astfel de loc si Irini e foarte bucuroasa de fiecare data. Adevarul este ca ultima data am fost prin octombrie-noiembrie si acum nu stiu cum s-ar mai comporta Irini.
    PArtea proasta era ca acolo nu era nimeni care sa supravegheze copiii, iar spatiul fiind destul de mare, cu leagane, topogane si alte cele, inevitabil ma tineam dupa copila... si, in consecinta, niciodata nu am reusit sa imi savurez linistita cafeaua sau berea.
    Cele mai periculoase dintre toate mi se par leaganele; daca as fi fost eu propietara unui astfel de loc, as fi amenajat pentru leagane un spatiu special, ingradit, unde sa nu aiba acces decat copiii mari sau copiii mici doar cu parintii. Pentru ca daca un copil mic care alearga prin tot parcul liber (in lipsa altor pericole) intr-o fractiune de secunda se poate afla in fata/spatele unui leagan in miscare, iar rezulatul... vi-l imaginati... brrr (eu i-am spart vara-mii 2 dinti cand a trecut in fuga prin spatele leaganului in care eram)

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de ucabaghi Vezi mesajul
    buna fetelor,
    am deschis acest subiect pentru ca sunt innebunita dupa copii si vreau sa deschis un loc de joaca pentru copii in galati. va rog ajutati-ma cu sfaturi si idei. Eu vreau sa fac locul de joaca inchis si in curte (afara)ca un club pentru copii si parinti intr-un loc inchis, in centrul galatiului. Ce spuneti?
    cred ca ar trebui sa fie cv foarte reusit dar mai ales sa fie afara si sa ai pe cineva sa aiba grija de copii! fetita mea este inca mica dar cand va mai creste sigur ca o voi duce in parc dar si in locurile din mall pe timpul iernii special amenajate! ar fii bine sa nu ai nici preturi exagerate ca oricine sa isi permita sa aduca copilul acolo!

Membru inregistrat la
    26.08.2009
    Postari in forum
    67
    multumesc mult fetelor pentru idei si raspunsuri. eu vreau sa fac ceva ce incanta si copii si parintii, atat in loc inchis (o casa) cat si pe vreme frumoasa in curte , cu tobogane, leagane, groapa cu nisip si altele, unde bineinteles copii sa fie supravegheati. mai astept idei. merci mult anna pt ideea cu sceneta...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    [QUOTE=anna_creteanu;2834253]Ca sa iti raspund la intrebarea din titlul topicului, am sa spun: niciodata!!!
    Nu imi place deloc ideea de loc de joaca inchis, dar noi avem si marele noroc (sau ghinion din alte puncte de vedere :))) ca locuim in Grecia, unde clima este mult mai blanda decat in Romania. Asa ca chiar si pe timpul iernii (daca nu este una extrem de ploioasa sau friguroasa) copiii pot sa se joace linistiti in parc...

Am fost insa pana acum, cu Irini, de 3 ori la locuri de joaca inchise; de 2 ori am fost invitati la cate o aniversare si o data am fost de dragul unor prieteni de-ai nostri, care isi duceau (acum au renunat la idee) fetita foarte des in astfel de locuri.
    Inainte de a o naste pe Irini am mai fost de cateva ori, invitati fiind noi, ca adulti, la aniversarile unor nepotei.

Nu inteleg care e motivul pentru care n-ai duce-o pe fetita ta intr-un loc de joaca in spatiu inchis.Am o prietena care a avut un astfel de loc de joaca cu absolut toate lucrurile pe care le-ai spus tu: f multe jucarii pt copii de pana la 10-12 ani, grup sanitar separat pt copii cu closete mici, separate - baieti si fete, loc pentru parinti si pentru cei fumatori dar si pentru ceilalti, etc, etc, etc.N-are rost sa repet ceea ce ai spus tu.

Avantajul unui astfel de loc, e ca iarna nu poti tine copilul doua trei ore afara din motive lesne de inteles; in casa de-l tii prea mult, iti pune nervii pe bigudiuri, asa ca, macar din cand in cand, cand ne permite timpul, o ora, poate doua, se pot zbengui acolo dupa pofta inimii.

Dezavantajul unui astfel de loc inchis, e ca vara toti ne scoatem copiii in parcuri, nu-i mai ducem in spatiu inchis.Atunci afacerea are de suferit.Daca are si terasa, spatiu de joaca pentru copii afara, atunci, da, merge, dar altfel, vara - activitate.....cam zero.

Deci, de ce n-ai duce acolo fetita daca spatiul indeplineste toate conditiile de securitate si igiena?

Membru inregistrat la
    26.08.2009
    Postari in forum
    67
    buna dimineatza si multumesc pentru raspuns Monica.
    Eu imi doresc un loc de joaca in care toata lumea (cei mari si cei mici) sa se simta bine si sa fie multumiti. Va rog sa-mi spuneti daca ati fost la vreun loc de joaca si ce v-a placut, ce nu v-a placut , ce ati mai vrut sa aiba si nu avea sau nu era. Multumesc fetelor.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    [QUOTE=Monica Eliza Rares;2834329]
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul

Nu inteleg care e motivul pentru care n-ai duce-o pe fetita ta intr-un loc de joaca in spatiu inchis.Am o prietena care a avut un astfel de loc de joaca cu absolut toate lucrurile pe care le-ai spus tu: f multe jucarii pt copii de pana la 10-12 ani, grup sanitar separat pt copii cu closete mici, separate - baieti si fete, loc pentru parinti si pentru cei fumatori dar si pentru ceilalti, etc, etc, etc.N-are rost sa repet ceea ce ai spus tu.

Nu o duc pentru ca, asa cum am mai spus, aici clima este blanda iarna si, cu rare exceptii, copiii pot fi scosi in parc, in aer liber. Daca alegem sa mergem la un loc de joaca, mergem la unul in aer liber.
    In afara de asta, noua ne place sa avem casa plina, ne place sa ne invitam prietenii acasa... Irini are o multime de jucarii, casuta, leagan, topogan, castel gonflabil, etc etc (avem un apartament in blocul in care locuim pe care l-am amenajat ca loc de joaca pentru Irini si ca loc de stat la taclale cu prietenii) si copiii prietenilor nostri sunt foarte bucurosi sa vina la noi. La fel si Irini.
    Cam astea-s motivele pentru care nu frecventam locuri de joaca inchise.
    In plus, asa cum am mai spus, am ajus de cateva ori cu Irini in astfel de spatii si niciodata nu am putut sta relaxata... Chiar daca don'soarele de acolo supravegheau copiii, tot timpul sa gasea cate unul sa ii impinga pe ceilalti, altii sa alerge cu viteza pe langa cei mai mici... etc. Deci eu trebuia sa fiu mereu cu antenele ridicate si imi doream sa plec cat mai repede. Asa ca, pentru noi, e mult mai bine acasa sau in parc.
    Daca o sa imi spuneti ca si in parc e acelasi lucru... nu e! In locurile inchise spatiul este cu mult mai mic, mult mai multi copii, de obicei vor toti o data sa faca acelasi lucru, deci nu se compara.

Ucabaghi, nu lua mesajul asta al meu ca o descurajare pentru tine,... nici gand de asa ceva. Eu mi-am spus doar parerea mea vis-a-vis de locurile de joaca inchise, dar asa cum am mai zis, eu sunt norocoasa pentru ca avem si alternative.
    Sunt convinsa ca daca ai un buget care sa te ajute si daca ai daruire pentru ceea ce vrei sa faci, afacerea ta va avea succes.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Inca ceva, tot pentru Monica: Irini e un copil foarte "static" :)))) asa ca e foarte usor sa o tii in casa zile intregi. N-are niciun fel de problema si se comporta ok. Chiar si cand o scot in parc, ma rog de ea sa se dea pe topogan, sa se joace cu mingia... Ea prefera sa caute omizi, gandaci, melci...sau sa stea la "discutii" :)))))

Gata, ma retrag, pentru ca am deviat de la subiect! Sorry!

Membru inregistrat la
    26.08.2009
    Postari in forum
    67
    Multumesc frumos anna..astept si alta pareri. O zi excelenta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari