Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    avem un bebe de 8 luni si ne informam pt viitor. ma-r interesa parerile mamicilor din iasi. multumesc

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999

La ce varsta sunt primiti bebei la cresele de stata sau particulare? (Iasi)

mar interesade defapt cum ati acut daca ati fost nevoite sa va angajati sau sa reluati serviciul inainte de 2 anisori!

Floricica Nou Venita gaby1's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2007
    Postari in forum
    1
    Buna,iti raspund cu intarziere la cresele de stat sunt primiti toti copii care pot merge singurei,dar cu mici exceptii(pile,cunostinte)sunt primiti si cei care nu pot merge.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici la noi sunt crese,aproape toate unde se iau copii de a 3 luni,tinind cont,concediul de maternita e de doar 5 luni,2 inainte,3 dupa

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    la gradinita particulara in Craiova primeste copii de la 1an si 8 luni.Din toamna va merge si baietelul meu.

stefaniajohansson
    Guest
    aici tot de la 3 luni pot fi inscrisi la gradinita. desi concediul de maternitate este de 480 zile. si Jacqueline a inceput sa mearga la gradinita cu 1 saptamana inainte sa implineasca 1 an si cred ca este foarte bine pentru ea. varsta copiilor din grupa este intre 1-5 ani, ceea ce ii stimuleaza pe cei mici sa invete de la cei mari. plus ca cei mari ii ajuta si sunt foarte grijulii cu cei mici..eu am obseravt la Jacqueline progrese mari de cand a inceput la gradi. acum are 15 luni si mananca singura.. si ii dau furculita si cutitul..si mananca asa..desi cutitul doar il tine in mana..iar la gradi ii pune sa isi duca farfuria de la masa, sa arunce resturile la gunoi si sa aseze farfuria pe carucior. si face si asta, chiar daca jumatate din mancare vine pe jos..ea imita ce vede la altii si face pe masura puterilor ei. acasa de la 13 luni isi arunca scutecul la gunoi si pune servetelele umede si salteluta in geanta. bine..sa nu va imaginati ca o face perfect, dar o face singura si ii place. oricum, lista e lunga si n-am sa va plictisesc cu detalii legate de ceea ce a invatat J sa faca. dar sunt sigura ca a ajuns sa faca atatea in mare parte pentru ca a invatat la gradinita.

Floricica Nou Venita dr_anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.05.2008
    Postari in forum
    18
    Adriana eu inca stau acasa ca bebele meu are 1 an de abia implinit dar stiu prieteni care au mers cu copilul de 1 an jumatate la un fel de cresa particulara unde sosea fiecare cand putea si pe rand se apucau de plans dupa mamica lor. Ei il duceau printre primii pe la 8 si plangea pana pe la 10 cand se adunau toti asa ca l-a last doar vreo 2 luni.
    Costa 600 lei si se mai si muscau devenise violent si el asa ca nu prea le-a placut.
    Apoi a mai fost intr-un cerc restrans unde duceau parintii mancare pe rand dar nici acolo nu a mers bine.
    Pana la urma au luat o bona acasa pe care o platesc la ora plus transporul.
    La stat nu au gasit ca l-au dus prin iarna.
    Deci posibilitati sunt dar trebuie sa vezi care e mai buna pt copilul tau.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari