Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iulianasoare's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    9
    Fetita mea are aproape 1 an. Am incepu serviciul cand ea avea aproape 11 luni. Acum sta mama mea cu ea....dar asta pana cand va venii vremea urata (pentru ca ea face naveta....vine duminica seara la noi si pleaca joi seara). Pana atunci va trebui sa gasim bona. Bineinteles ca as vrea prin cunostinte....dar pana acum nimeni nu mi-a recomnadat pe cineva. Voi cum ati procedat??? La cresa sau gradinita nu vrem sa o dam decat pe la 3 ani si ceva....pentru ca toate cunostintele noastre care s-au grabit sa faca acest lucru s-au incurcat foarte tare pentru ca copilasii erau mai mult raciti. Iti pui baza ca il duci la cresa (respectiv gradinita) si apoi te trezesti incoltit ca nu ai cum sa iti iei liber sa stai cu copilul acasa ca ti-a racit.

Floricica Nou Venita diana moraru's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2008
    Postari in forum
    3
    Te felicit ca ai avut taria de a te dezlipi de fiica ta,deoarece stiu cat este de dificil pt o mama sa-si stie copilul lipsit de protectia mamei,chiar si pt cateva ore.Sfatul meu este sa apelezi la o firma de baby-sitting si sa-ti alegi o bona in functie de criteriile dorite.Apoi sa faci o proba de o saptamana,doua cu noua bona sub supravegherea mamei tale sa vezi cum o accepta fetita iar apoi te sfatui sa-ti montezi 1-2 camere video pt a vedea comportamentul bonei in lipsa voastra.Sau poate ai vreo batranica in bloc in care ai deplina incredere,dar toate trebuie tinute sub supraveghere fiindca nu sunt copiii lor si niciuna nu-si da silinta pe deplin sa ti-o ingrijeasca sau sa ti-o educe

Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    9
    Daca stie cineva o firma de baby-sitting la care a apelat si a fost multumita mi-ar fi de mare ajutor.

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Noi am dat sfoara in tara. Am intrebat printre numeroasele vecine pensionare, care stau mult la barfa si stiu tot ce misca sub soare, si nu numai!
    Una din ele s-a intalnit intamplator cu o mai veche cunostinta, care dorea sa aiba grija de un copil. Asa ca i-am incredintat pe ambii draci! Apoi ne-am descoperit si neamuri!
    Eu ii dau 6 milioane pt 8 ore, uneori mai putine ore. Fata merge la scoala pana la ora 12, apoi o ia si le da sa manance, ii culca si mai face si prin casa ordine, mai imi calca, tot felul de treburi. Cand a constatat ca nu vor sa manance copiii mancarea gatita, le gateste ea. Sunt f. multumita de ea.
    Din toamna vreau sa dau si baiatul la camin si poate doarme acolo si il iau la ora 16, daca nu macar pana la ora 13, dar tot pastrez bona, pt ca fata inca nu cred ca se va descurca singura.
    Voi cum stati, cat platiti?

Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    9
    Inca sunt in cautare. Am citit undeva pe net ca o idee buna pentru a incepe sa cauti bona este prin medicul de familie (respectiv dr. copilului). Si cred ca asa o sa fac. Pentru ca ea are contact cu mai multe mamici care poate au avut o bona de care au fost multumiti si poate copilul a crescut si merge la gradi.....etc. Ca si preturi eu am inteles ca in medie cam 8 milioane ar fi. Dar am mai citit tot pe net ca sunt si care platesc vreo 12..........dar mi se pare exagerat. Deci eu m-am gandit sa ii dau vreo 7 -8 milioane

Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Oricum in Bucuresti sunt salariile mai mari. Nu mi-as permite sa platesc 12, mai bine stau eu acasa.

Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Eu am incercat prima data la viitoarea gradinita. Am mers cu indrazneala la directoare sa o intreb daca stie o educatoare sau ingrijitoare pensionara, care vrea un job. dar finalul a fost ca am inscris-o la gradi in luna mai, ca directoarea m-a vazut ce disperata eram si a inteles ca vreu inscriere!
    Dar poti incerca si asa, poate o educatoare, invatatoare.

Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    9
    Multumesc frumos pentru sfat. Uite prin parc ma tot intalnesc cu diverse persoane mai invarsta care intreaba daca vrea cineva bona.......dar nu am curaj sa bag pe cineva total necunoscut in casa noastra. Nici sa intreb asa prin fata blocului ca mi se pare acelasi lucru. Nu cunosc nici persoana care imi recomanda si nici pe cea recomandata. Iar pentru gradi e mult prea mica.......astazi a facut abia 1 an. Nu ma gandesc la bunurile din casa.......ma gandesc la cel mai pretios lucru din viata noastra .....la fetiza. A crescut mult prea frumos pana acum ca sa ii cauzez cu vreo nebuna probleme. In cel mai rau caz o duc la mama pana ii gasesc o persoana cu recomandari, sau pana o dau la gradi. Dar imi e greu numai cand ma gandesc sa o duc........dar sa mai si fac asta. Siu ca sunt multe mamici care zic ca e mai bine la bunica...si pe de alta parte ar fi si mai simplu pentru noi, dar chiar vreau sa o tin cat mai mult prin preajma noastra....La mama daca o duc mai am 2 nepoti mai mari acolo (unul de 7 si altul de 4) si astia sunt tare neastamparati....si putin scapati de sub control...........si chiar nu vreau sa devina ca ei. Cand ies cu ea in parc imi creste inima cand o vad ca e calma si se joaca frumos cu copii, imparte jucariile, nu tipa....nu e un copil nervos. Nu e deloc bleaga.......nu sta locului nici 5 minute....dar se vede ca e multumita

Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Dar bunica nu mai poate sta o perioada? Nu stiu, sa stea la voi non-stop pt o vreme.
    Ai dreptate cu strainii si au dreptate si altii cu bunica. Nici nu se compara o bunica cu o bona!

Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Pai si cu agentia tot un strain e. Nu-ti face mari sperante ca e o foarte grozava selectie la ei. Poate la unii. Am avut o candidata de bona care facuse psiho-pedagogie, dar cu vocea stridenta si pe care fetita mea de 3 ani nici nu a bagat-o in seama.
    Eu zic ca si copilul poate sa-ti dea semnalul. Daca se ataseaza "la prima vedere" de o doamna, in cateva zile va puteti intalni in parc, apoi acasa, tu stai cu ea o perioada. Apoi, dupa cum apreciezi, poti lasa si copilul singur si poti sa inregistrezi cu o camera video in absenta ta. De asemenea, si bunica o vede si isi da cu parerea.
    Eu am contat mult pe intuitia mea si a copilului. Cu candidata de bona de mai sus, cand am vazut ca Andrada nici nu o baga in seama (fata este f sociabila, chiar si cu strinii) m-am lamurit.
    Si daca imi place mie bona, dar copilului nu-i place de ea, ca asa simte el, ce sa fac. Ca nu eu raman o zi intreaga cu copilul. Si asa copilul plange dupa parinti.
    Am avut ajutor apoi pe fina mea, carea are 24 ani si dupa o vreme copiii mei nu ma mai doreau pe mine, ci pe ea pt ca se juca mult cu ei, in paralel le dadea sa manance. Nu am vazut o tanara cu asa un simt al copilului si dragoste. Dar acum are si ea printesa ei de 1 an.

Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Mai exista varianta, pe care am auzit ca o mai folosesc unii, de a aduce o ruda mai tanara de la tara, ii ofera casa si masa, plus salariu pt a avea grija de copil. Asta cand se poate! Sau o ruda din oras, matusa, verisoara, etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari