Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gogo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2009
    Postari in forum
    17
    SALUT FETELOR , EU AM O MAREEE PROBLEMA ALERG CU CASTRONELUL DE MANCARE DUPA FIUL MEU CA SA MANANCE CATEVA LINGURITE S-AU LA RECLAME LA TV. SUNT DISPERATA PT. CA STIU CA NU BINE SI NICI SANATOS DAR ALTFEL NU VREA SA MANANCE. NU A FOST NICIODATA UN MANCACIOS SI CA SA MANANCE AM RECURS LA ASTA CUM SA AL FAC SA STEA LA MASUTA?

VOI CUM SERVITI MASA PUILOR VOSTRII?

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    nu folosesti un scaun special pentru servit masa?e ff practic si mai ales ca pe masuta ii poti pune diverse ca sa ii distragi atentia!!

andreea2929
    Guest
    Asa am obisnuit-o si eu,pe scaunelul ei in bucatarie.Fara tv,fara jucarii.Stie ca se mananca,asa ca nu face nazuri,dar mentionez ca am obisnuit-o de mica.

Floricica Nou Venita gogo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2009
    Postari in forum
    17
    am si masuta de copil dar am avut probleme cu diversificarea a acceptat foarte greu si greseala mea a fost ca am incercat sa ai fac pe plac doar de dragul de a manca, si acum nu stiu cum sa al fac sa manance la masa oricum nu mananca mult si mie teama ca nu mai vrea deloc

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    incearca sa-l faci sa stea:cu jucarii,cu tv,dar macar sa stea pe acel scaun!!
    iar cat mananca e suficient!!daca il lasi o zi fara castronel prin casa,maine de foame te cauta el!!de foame crede-ma nu moare!!!
    probabil lui nu ii este suficient de foame,iar tu ca ti se pare ca nu mananca suficient umbli dupa el!!!lasa-l in pace,cand "urla "foamea in el vine si iti cere!!si atunci va sta si acolo unde il pui tu!

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si Carina mananca numai in scaunelul ei de masa, in bucatarie, fara TV sau alte jucarii care i-ar putea distrage atentia... a fost si este una din regulile de la care nu fac abateri... mai nou se cere si pe scaunul obisnuit de la masa insa doar dupa ce-si termina ea mancarica in scaunul ei si vrea supliment de la tati din farfurie...

e foarte important sa fie asezat de mic in scaunul de masa... e mai convenabil atat pentru copilasi cat si pentru parinti...

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Si eu l-am pus pe Danut in scaunel de la 7 luni cand am inceput cu pireul de legume...pana atunci a baut doar laptic de la mami. A cam scartait la inceput...dar pana la urma s-a obisnuit...acum cand stie ca e ora mesei...ma roaga sa il sui la masuta lui.

oanachampion
    Guest
    La fel am facut si eu si n-am avut probleme cu ai mei. Acum incerc sa-i obisnuiesc, incet incet, la masuta, pt. ca sunt deja mari...

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    buna GOGO.nu cred ca e o problema daca copilul nu vrea sa-ti manance atunci cand vrei tu.si mie m-i s-a intamplat.nu trebuie sa alergi dupa el.poti sa-l intrebi intai daca vrea papa.daca zice da,atunci poti pregati mancarea.daca nu,mai lasa-l pana i se face foame si ai sa vezi cate striga el"mami papa".eu nu l-am fortat,nu-i este foame,nu insist,pentru ca stiu ca vine timpul cand ii va chiorai burtica.nu toate zilele sunt la fel pentru ei.intr-o zi poate manca mult,intr-o zi mai putin,depinde de starea zilnica,ca si la noi adultii.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    eu l-am pus in scaunul de masa de la 7 luni..pe la 2 ani nu prea mai vroia sa stea...de cand am inceput serviciul,mai precis..si alergam si eu dupa el cu mancarea..acum isi gaseste cate un loc unde vrea sa stea..pe covor,fotoliu..etc..

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    si David al meu la fel papa cand papa,pe scaunel in bucatarie la masa principala.nu comenteaza nimic daca-i dau si ceva sa-i atraga atentia,papa chiar tot.asta cand are el chef de mancat tot

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari