Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Trucuri la masa

cum determinati copiii sa manance? banuiesc ca nu toate mamicile au copilasi papaciosi! noi trecem printr-o perioada destul de nasoala, pe langa faptul ca e foarte, foarte racit si nu poate respira s-au hotarat si 3 canini sa iasa!!! deci nu mananca deloc, nu mai stiu cum sa-l fac sa inghita ceva ca a ramas doar piele si os!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    cum determinati copiii sa manance? banuiesc ca nu toate mamicile au copilasi papaciosi! noi trecem printr-o perioada destul de nasoala, pe langa faptul ca e foarte, foarte racit si nu poate respira s-au hotarat si 3 canini sa iasa!!! deci nu mananca deloc, nu mai stiu cum sa-l fac sa inghita ceva ca a ramas doar piele si os!
    Antonia mea rar mananca si ea normal,adica sa stea frumos la masa.Ii place sa manance pe scari si sa se uite pe geam si ii zic hai mami inca o gurita ca ne vede nenea Preda(vecinul)...hai uite pasaricile si ne vad mami si trebuie sa papam...sau o duc la mama soacra in bucatarie ca are vedere spre cusca cainelui si ii zic uite mami ne vede Grivei si ii bat in geam si saracul caine se uita la noi si ii zic sa pape sa ii facem pofta sau ca daca nu mananca ii papa Grivei mancarea.De vreo doua zile am mancat afara masa de pranz si a fost si mai usor(noi stam la curte).Daca nu merge cu asta ii promit ca o duc la coco(copii) sau ca ii cumpar bala (balon).Sunt momente cand pot sa ii promit eu si luna dupa cer ca ea face tot cum vrea,cand nu vrea sa manance,nu mananca.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    la noi merge acum cu catelu.....ii zic ca vine patrocle ,catelu vecinei si ii papa mancarea si vad ca mananca .....treaba asta merge de 2 saptamani acum sa vedem cat o tine-o.......inventaza si tu ceva nu stiu.....inainte manca atunci cand erau desenele alea cu bafta charlie.......acum s-a plictisit si de ele......asta e noi parinti trebuie sa fim inventivi

Floricica Nou Venita greenapple's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    27
    cred ca o solutie buna (la noi functioneaza) e sa mancam toti impreuna. daca stam la masa si mancam impreuna, parca creste si pofta :)

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Si noi mancam toti impreuna. Niciodata nu il fortez, daca mananca mai prost cateva zile, mananca mai bine apoi. Cand a avut mari probleme de sanatate si a mancat fff prost chiar si o satamana, am avut grija sa bea lichide cat mai multe si i-am dat alimente cat mai bogate in calorii, chiar daca erau dulci. Nu prea ii dau alimente dulci altfel, cu exceptia inghetatii si a clatitelor din cand in cand.

O singura data am fost nevoita sa il alimentez cu forta, a avut un virus care se manifesta f urat cu afte in toata gurita, febra mare si bubite pe fundulet si picioare. Atunci a refuzat cu desavarsire chiar si lichidele si a trebuit sa il tin hidratat cumva...:(

Floricica Nou Venita tanya_drl's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2012
    Postari in forum
    2
    Buna am si eu un baietel de 2 ani care de cand am inceput diversificarea nu a vrut sa manance mai mult de 10 lingurite daca incercam varsa totul. Nici acum nu prea mancam decat ce ne place si ne este lene sa mestecam, poate tine mancarea in gura si 10 minute fara sa mestece. La noi o masa poate dura si o ora iar rabdarea mea zboara.... Am incercat de toate dar nimc nu a tinut mai mult de o saptamana. De ceva vreme mancam la desene, dar in scaunul de masa pt ca altfel fuge. Daca nu mesteca ii spun ca schimb si atunci se hotaraste sa mestece. Ca noroc cu disney junior ca altfel am muri de foame. Dar cel mai nasol e cand mergem undeva si nu avem scaun de masa si desene, si atunci nu mancam nimic. Asta este sper sa creasca si sa fie altfel, pana atunci doar rabdare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari