Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sophia_maria2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2010
    Postari in forum
    18

Mancarea pasata

Fetita mea are 1 an si 5luni si nu vrea mancare decat bagata la blender si pasata ca o crema.Daca simte ceva mai mare in gurita imediat imi scuipa
    Voi cum ati dezobisnuit copii de mancarea la blender?

mischa2000
    Guest
    e vorba de orice mancare sau numai de mancarea gatita?
    adica in general ... mesteca, roade si alimente in forma solida?
    oricum nue o problema asa de grava ... doar ca ar trebui incet sa ii schimbi obiceiurile culinare .. de exemplu altfel de hrana ... cartofi copti, fierti dati bucatele ... chiftelute cu sos ...
    paine in ciorba maninca? bucata mai mare ...asta ar fi un pas in a accepta si forma solida ...

Floricica Nou Venita sophia_maria2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2010
    Postari in forum
    18
    mancarea gatita si fructele,dar in rest ii palace sa roda orice,numai ca daca simte ca e mai mare in gurita scuipa tot.mananca si ainica din ciorba,dar cirba trebuie s fie crema,si doar painea firimituri

mischa2000
    Guest
    incet incet se va da pe brazda ...
    ardei umpluti de exemplu ... sarmale ... ii maninca pasati sau normal ...

mai depinde si cat de stricta vrei sa fii tu ...
    unii procedeaza prin vrei sau nu vrei ... vrei tu pana la urma...
    oricum ...dezavantaj dupa ce termina cu mancarea pasata ... va manca mai putin ...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Asa e si silviu., are 1 an si 9 luni, dar incetul cu incetul mananca si bucatele in mancare. L+am mai pus la masa cu noi, ii mai rupeam din carnita, daca ii place ceva f mult, manaca si nepasat. Covrigi, biscuiti, sticsuri, branzoaice, bucatele de peste, paine prajita cu cascaval manaca si nepasat- incatul cu incetul, eu zic ca o sa-si revina. Eu nu mi-am facut mari probl, doar n-o sa manace pasat o vesnicie, nu? Pt mine a fost mai iomportant ca manaca din toate, si in cantitati rezonabile...dar si eu las mult de dorit la capitolul mancare si diversificare :O(

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si eu am deschis in urma cu ceva timp un topic asemanator...cum scapam de blender? am sa incerc sa pun si un link.....Totul e sa incepi tu sa ii dai mancare nepasata...atata timp cat ii dai pasata nu se va mai chinui sa mestece....incet-incet introdu bucatele mici....intai sfaramitate bine si apoi din ce in ce mai mari....Succes!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu am deschis la fel ca si diana_andreea un topic in urma cu ceva vreme despre cum sa scapam de blender pentru ca nu stiam cum.
    Edi al meu exact ca fetita ta facea. manca biscuiti, grisine painica (nu sandwichuri) fara probleme insa daca mancarea nu era pasata bine de tot nu manca deloc. Am incercat in fel si chip insa n-am reusit. Avea un an si 10 luni cand a mers la cresa si am stat cu mari emotii ca va sta nemancat (nu stiam ca acolo se paseaza mancarea) insa incet incet copilul meu a inceput sa manance sandwichuri la cresa, apoi prajituri de acolo, si intr-o zi, acum vreo 2-3 saptamani ne-a anuntat ingrijioarea ca Edi a papat la pranz si ciorbita de legume nepasata. La el a fost colectivitatea ajutorul, si faptul ca ii vedea pe ceilalti copiii zi de zi ca papa asa.

La un moment dat sigur si fetita ta se va da pe brazda. Incearca asa cum ti-au spus fetele poate la tine are succes. Ce imi primea Edi nepasat era orezul cu stevie sau cu spanac, dar il inghitea asa nemestecat.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eu am inceput de pe la 8 luni cu cerealele "primele mele bucatele". i le faceam amestecate cu iaurt. noi n-am avut probleme dar si acum mai are unele feluri pe care aleg eu sa i le dau pasate ca asa le mananca cel mai bine, de ex ficatul cu brocoli. n-ar manca de nici o culoare bucatica de ficat+bucatica de brocoli. sau fructe ii mai fac pasate ca ii fac o banana cu un mar si cu cereale si in felul asta manaca tot, pe cand sa manace ca atare nu ar putea si nici eu n-as putea manca o banana intreaga plus un ionatan d'ala mare

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Cosmin a mancat pasat la blender pana la 2 ani si ceva
    tot
    nu manca decat pasat...l am lasat si nemancat( poate nu destul se pare).....f greu a fost.....de cand a inceput gradinita mananca orice , inclusiv ciorba de fasole si varza ......la gradi mi a spus ingrijitoarea ca la inceput era selectiv, ciora manca dar felul 2( pana la gradi nu a mancat decat piure), nu l manca! Cica acum mananca fara probleme ambele feluri , si mesteca f bine inclusiv mar cu coaja si orice altceva...daca ii e foame......acum are 3 ani si 5 luni, deci ne am chinuit ceva!

mischa2000
    Guest
    bravo cosmin!
    vezi ioana ca pana la urma s-a dat pe brazda?

oanap85
    Guest
    asa e incepe cu bucatele mici ,mici mai ales ca ai spus ca roade singura cand ii dai in minuta ...refuza ca e obisnuita numai pasat dar daca refuza o masa la inceput nu-i nimic la urmatoarea va manca si mai cu pofta ,al meu de 1 an si 6 luni vrea sa manance singur ca il vede pe fratele sau si il copie in tot ce face eu imi fac probleme ca baga in gura bugati mari atat cat ii incape si abia reuseste sa molfaie ,oricum cand va merge in colectiv se va obisnui cu siguranta:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari