Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Lipsa poftei de mancare

am o fetita de 1 an si 8 luni si nu prea vrea sa manance mai deloc dak ia 5 linguri de supa e bn.dak mananca jumatate de ousor e bn ,dak papa 4-5 linguri de piure la fel.si lista se poate continua .ce as putea face ca sa ii cresc apetitul?ce siropel as putea incerca sa-i dau?se mai confrunta cineva cu asa ceva?

eutu
    Guest
    da eu ma confrunt! baiatul meu are are 3 ani si 2 luni si merge la gradi. din pacate de dim pana la 6 seara cand ajunge acasa nu mananca nimic. daca ia 2 lg de supa e bine. eventual mai mananca painita si fructele care le primeste acolo. cu toate ca mancarea e f f buna nu vrea sa manance fara mine nimic. si dajunge acasa aceeasi poveste nu vrea mai nimic fiind foarte irascibil si obosut deoarece nu doarme. ca siropel stiu ca e bun pikovit.sanatate multa :)

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    am o fetita de 1 an si 8 luni si nu prea vrea sa manance mai deloc dak ia 5 linguri de supa e bn.dak mananca jumatate de ousor e bn ,dak papa 4-5 linguri de piure la fel.si lista se poate continua .ce as putea face ca sa ii cresc apetitul?ce siropel as putea incerca sa-i dau?se mai confrunta cineva cu asa ceva?
    Si noi avem aceeasi problema si medicul de fam ne a dat sa luam vitamina C,Pikovit si Liv 52 timp de 10zile..de atunci parca si-a mai dat drumul putin,a mai luat si in greutate...dar inainte sa ii dai vitaminele astea intreaba si un medic.

mada_lyna
    Guest
    dar poate asa e felul ei. daca ii era foame ma indoiesc ca n-ar cere ceva de mancare. zic si eu.
    am o prietena care e farmacista si i-a dat baietelului ei picovit. si cica i-ar fi crescut pofta de mancare.
    a,si apoi ar mai fi un aspect. daca in familia voastra e cineva mai slabut,care mananca putin e posibil sa ii semene acelei persoane.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    I-ai facut analizele? un copro pentru depistarea parazitilor?
    Daca analizele de sange, copro suint bune, daca ai un copil vioi, energic si sanatos, poate nu ar trebui sa iti faci griji.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    am si eu exact aceeasi problema, numai ca bebelusa mea are 7 luni. aveti idee ce pot sa i fac, ati trecut prin asta? o fi numai o perioada? tine de la inceputul diversificarii.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    am si eu exact aceeasi problema, numai ca bebelusa mea are 7 luni. aveti idee ce pot sa i fac, ati trecut prin asta? o fi numai o perioada? tine de la inceputul diversificarii.
    Cate kg are la 7luni???Asa am patit si noi ideea e sa nu te lasi batuta si sa insisti,mai exact sa o pacalesti si intreaba medicul de fam sau pediatrul daca poti sa ii dai niste vitamine...noi i am dat si de atunci e ceva mai bine...noi i am dat vit C,Liv. 52,Pikovit...dar nici acum nu se omoara cu mancatul..are 3feluri care ii plac oua,iaurt Danone Disney cu biscuiti si carnita,atat.Dar ma gandesc ca asa am fost si noi,adica eu si sotul si nu are cu cine semana mancacioasa.

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Eu m-am confruntat cu aceasta problema inca de la inceputul diversificarii alimentatiei. Mi-a fost foarte greu si inca imi este. Pentru mine ora de masa devine un stres extrem de mare. Baietelul meu a avut perioade mari in care a refuzat mancarea. Accepta doar cremele si nimic mai mult. Pot sa spun ca e foarte dificil in ceea ce priveste mancarea. I-am facut analize sa ma asigur ca nu are nimic. I-am verificat chiar si glicemia. Apoi am inceput sa ii dau Pikovit. I-am dat cam timp de o luna. Efectul insa nu apare imediat. Trebuie multa rabdare. Acum are 2 ani si o luna si inca avem probleme. Am inceput sa ii ofer, in general, mancarea pe care am vazut ca o mananca. A inceput sa manance si fructe. Acum problema e ca mananca doar daca vede clipurile cu Gummy Bear si desene cu Mickey Mouse. Poate o sa radeti, dar am iesit si cu masina la plimbare pentru ca asa mananca. Pentru mine mesele copilului sunt un stres formidabil, dupa cum am mai spus, insa incet-incet trecem peste asta. Trebuie multa, foarte multa rabdare.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Din fericire in privinta alexandrei si a orelor de masa sunt o fericita nu am probleme mananca cat sapte daca pot sa spun asa acum la 1 an si o luna are 11 kg jumate doctorita mi-a zis ca e bine.
    Niciodata nu refuza papa dimpotriva indiferent ce ii dau ar manca mancare sa fie parca abia asteapta orele de masa :)) cand vede farfuria striga papaa si vine si mio ia din mana noroc ca e de plastic :))))

Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    analize i-am facut totl a iesit perfect .chiar i le-am repetat acum de curand.a urmat in iarna un tratament cu first defance si wellkid dar parca tot nu manca asa apoi saracu doctor mi-a dat aminoacizi si anume tonotil 10fiole pe care i le dadeam dimineata pe nemancate de la ele a inceput sa pape dar acum iar nu mai mananca si parca nu as vrea sa repet tonotilul caera un chin cand il dadeam.fiola are 15 ml si are un gust tare nasol.dar sunt foarte eficiente.
    cum spune si mamica bebellino si pt mine ora de masa este un chin.cand vine vorba de mancat chiar imi pierd rabdarea cu ea.poate sa faca prosti poate sa sparga ceva nu am treaba da cand vine vorba de masa ma spara ff rau cand o vad ca ia 2 linguri si atat.acum de 3 zile am pacalito si mi-a mancat dar stiti cum??
    in fata pc cu muzica (danonino,parizaki,dalin etc)ca alfel nu imi mananca.stiu k nu prea e bn treaba sta dar in caz de urgenta fac si asta.numai sa pape .ma bucur ca m-ati raspuns la intrebare si aveti grija de prichindei vostri.

Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    aaaaa am uitat sa va zic de energica e ffff energica ma oboseste si pe mn si pe tasu si ea nu oboseste nu sta 2 sec intr-un loc e intr-o contiuna miscare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari