Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Carnea in alimentatia copilului

O data cu inceperea diversificarii, copilul intra intr-o noua etapa de crestere si aleimntatie ce cuprinde o serie intreaga da exigente, de nevoi nutritive dar si de restrictii.

Aici se incadreaza si carnea, care furnizeaza proteine si reprezinta o sursa importanta de fier in alimentatia copilului.

La inceputul diversificarii, atunci cand se ajunge la momentul introducerii carnitei, acesta trebuie sa fie carne slaba si moale, sa fie neaprat introdusa treptat. Carnea de vita, ficatul de pui si pestele se pot introduce in alimentatia copilului incepand cu varsta de 8-10 luni.

Pentru copiii cu varste intre 2 si 4 ani se recomanda 60 de gr pe zi iar pentru cei cu varste intre 4 si 8 ani 90 de gr. Ideal este ca un copil sa manance carne de patru ori pe saptamana.

Pana la varsta de 3 ani copilul nu trebuie sa primeasca carne de porc si chiar si dupa acesta varsta trebuie introdusa in catitati mici.

Eu lui Edi ii dau carne de pui si de manzat si este ok, le papa bine insa nu tine neaparat ca aiba carnita la masa.

mischa2000
    Guest
    intrebare ... a cantarit cineva o pulpa fara os de marime medie?

iubytzik22
    Guest
    Al meu nu vrea sa manance carne de pui...de nici un fel chiar a avut de cateva ori tentative da nu a mancat cine stie ce....a frunzarit putin...in rest carnatii ii plac aia la gratar....dar nu ii dau ca sunt prea condimentati...asa cand facem gratar si mancam nu pot sa mananc pe furis da ii dau o bucatica mica ....ce sfaturi aveti sa imi da-ti?
    eu carnea nu o condimentez decat putina sare si piper da ff putin pt el...pt mine o condimentez mai mult..carne fiarta nu vrea deloc...si cand era mic manca carne...mai ales pasata la blender dar acuma nici gand

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Al meu nu vrea sa manance carne de pui...de nici un fel chiar a avut de cateva ori tentative da nu a mancat cine stie ce....a frunzarit putin...in rest carnatii ii plac aia la gratar....dar nu ii dau ca sunt prea condimentati...asa cand facem gratar si mancam nu pot sa mananc pe furis da ii dau o bucatica mica ....ce sfaturi aveti sa imi da-ti?
    eu carnea nu o condimentez decat putina sare si piper da ff putin pt el...pt mine o condimentez mai mult..carne fiarta nu vrea deloc...si cand era mic manca carne...mai ales pasata la blender dar acuma nici gand
    Ai incercat sa o faci la cuptor inabusita intai si apoi spre final sa iei capacul sau folia si sa o lai sa se rumeneaca.? Sa-i pui si legume pe langa cartofi, morcov , rondele de ceapa si apoi daca nu le vrea nu i le dai dar prinde carnea gust bun de la ele.
    Recunosc ca al meu nu are probleme cu carnea . El e pe principiul ala "cea mai buna leguma e carnea".

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de carmen dragu Vezi mesajul
    Ai incercat sa o faci la cuptor inabusita intai si apoi spre final sa iei capacul sau folia si sa o lai sa se rumeneaca.? Sa-i pui si legume pe langa cartofi, morcov , rondele de ceapa si apoi daca nu le vrea nu i le dai dar prinde carnea gust bun de la ele.
    Recunosc ca al meu nu are probleme cu carnea . El e pe principiul ala "cea mai buna leguma e carnea".
    Merci am facut si la cuptor nu stiu da parca nu e interesat de ea....cand o vede o da la o parte si mi-o da mie...acuma fac la cuptor mai incerc si azi ca fac o mare cu fasole verde si poate o manca sper....cand era mic la fel mergea pe principiul carnea e cea mai buna leguma de la 1 an s-a schimbat fff mult....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    intrebare ... a cantarit cineva o pulpa fara os de marime medie?
    Sincer nu Miha, astea sunt informatiile generale. Eu personal nu i-am cantarit niciodata carnita, ii cantaream intr-o vreme castronelul cu toata mancarica sa vad cat papa apoi am renuntat si al asta ca stiam in medie cat are un castronel. De exemplu pentru 3 portii de mancare (cum ii gatesc eu lui Edi) folosesc fie 3 ciocanele de pui mici fie 2 mai mari fie o jumatate de piept de pui de marime medie (nu din aceea gigantici) si ii fac o data mancarica cu carne o data fara carne.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    eric dk are ciorbica la pranz nu mai conteaza dk are carnita sau nu,dar nu refuza niciodata carnea,ii dau carne de pui sau manzat si foarte rar fac ciorba de perisoare din carne de pui sau vita.si nici nu stiu cantitatea de carne pe care o mananca

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    e cam complicat dar ii poti face tu carnati ...
    vezi pe unde gasesti matze ... toci carne de pui, condimentezi cu usturoi si ii indesi in ele ...
    ... si ... pe gratar cu ei ...

Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46
    carnea de vita e forte buna la inceput ca are fier mai mult decat cea de pui.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Sa va povestesc masa de pranz a fetii ,pregatisem pt.ia ciorbita de pui si pt. noi ciorbita de porc... a vazut ca ciorbita mea are alta culoare alta consistenta si nu a vrut sa isi manance ciorbita de pui,asa ca si-a bagat lingurita in farfuria mea ca sa vada ce pap eu...am incercat sa o pacalesc dar nu a mers...asa ca i-am dat cateva lingurita de ciorbita,mai mult legumele..,Ii poate face rau faptul ca i-am dat putina ciorbita de porc(nu i-am dat carnita)?

mischa2000
    Guest
    nu-i face rau ....
    doar daca nu pluteau grasimi multe pe ea ...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari