Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Puzzle pentru copii. De la ce varsta?

Edi a primit mai de mult un puzzle care este recomandat de la 18 luni +, este un puzzle simplu din 2 bucati. Sunt 6 forme de animale din cate 2 bucati fiecare. Edi nici acum la 2 anisori nu prea se joaca cu ele, la inceput chiar se punea pe plans cand le lua in mana si vedea ca se desfac in 2, credea ca s-au rupt si le-a stricat.

Copiii vostri de la ce varsta au inceput sa se joace cu puzzle?

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Depinde de copil...fiecare copilas poate fi interesat de alte activitati, nu neaparat puzzle....adik povesti, construit.
    Fetita mea e pasionata de puzzle...a avut la inceput puzzle de 6poze incrustate in tabla de lemn....le face de pe la un an si o luna.
    Pe parcurs le-am diversificat si acum ajunge sa faca si puzzle de 48 ...cu f putin ajutor...pt ca se plictiseste la cat aranjeaza acolo:)

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Acelasi puzzle de lemn il face si fetita mea de vreo 2 luni,asta insemnand la 1 an si 6 luni
    Fiecare copil este interesat de activitati diferite,de ex,nepotei mei de 3 si respectiv 4 ani fac cu dificultate puzzle-ul pe care Rihanna il face f.usor in schimb unul dintre iei este interesat de desene animate si joaca ca piratii,iar celalalt este interesat de colorat...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ca mama trebuie sa recunosc ca am o slabiciune pt puzzle- adica e probabil cea mai fercventa jucarie cumparata pt copilul meu (desi el inca nu are o pasiune pt ele)- dar am pt toate varstele, incepand de la cele mai simple, pana la f complexe (le folosesc si la engeza). Am clasificat primele puzzle de lemn ale lui Silviu in functie de ce mi s-a parut mie mai usor, trecand treptat spre altele mai complexe. Poze si detalii- Primul meu puzzle

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Cand a implinit un an a primit de la un prieten de-al nostru o gramada de puzzle din lemn(exact de ce zicea Onita) si au devenit jucariile ei preferate.Are cu 3,6 si 9 piese,culorile,formele geometrice,animalele domestice.Apoi i-am cumparat noi,la inceput mai simple,apoi mai complicate.Acum favoritul ei este un puzzle Miniland cu 40 de piese,in format foarte mare cu animale salbatice si numere

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Raluca are si Edi 2 puzzle din acelea cu animale ca in blogul tau cu buton de prindere si cat de cat cu alea se joaca si le nimereste
    Eu vorbeam de puzzle clasic unde imbini piesele. Ceva de genul acesta puzzle 2 piese.jpg

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu am cumparat pt.nepotei mei puzzle cu cate 2 piese cap si coada si 4 piese pt.Craciun...baiatu de 4 ani le face,fetita de 3 ani nu le face,fetita mea face doar jumate din ele...mai exact cele cu 2 piese...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Fiu-meu pe la 3 ani a primit puzzle (din carton) cu personaje din Disney. Le-a indragit imediat si s-a prins tare repede ce trebuie sa faca. La gradi aveau din acelea de lemn, cu animale, iar cu alea a inceput sa se joace la 2 ani si 3 luni, cand l-am dat la gradi. Si alea i-au placut tare mult.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Eliza mea de 4 ani a inceput cu 6, 9, 16 bucati iar acum a ajuns la 35 piese.I-am aratat cum sa caute piesele, cum se potrivesc si se descurca.Mai vine uneori la noi ca se blocheaza....E, e mica inca, invata....
    Rares ( 1 an si 10 luni) ia si el cate doua piese si incearca sa le imbine.Uneori chiar reuseste....Nu au nici o legatura cele doua piese, dar, inceputul e promitator, e pe drumul cel bun.

mother
    Guest
    rares face si de 60 de piese, dar tre sa stai langa el..altfel se plictiseste....(2 ani si 8 luni)
    i-am dat de mic din alea de lemn, apoi am inceput cu puzzle din 4-6 piese, dar nu se omoora. nu avea rabdare... acum de vreo 3 luni a inceput sa fie apsionat... la inceput a facut unele cu mickey, ca e mare fan si asa a prins pasiunea....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari