Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Primele lectii de geografie

Inca de cand era Silviu mai mic a inteles ca exista si alte limbi decat romana, alte tari in afara de Romania, si pe la 3 ani si jumatate am inceput primele lectii de geografie. Ne-a ajutat faptul ca vara aceasta si-a cunoscut rude care locuiesc in alte tari, si atunci a putut manifesta un interes mai puternic fata de ele.
    Eu am avut probleme cu geografia, orientarea in spatiu, citirea unei harti, etc. cand eram eleva, si nici acum nu ma pot lauda cu multe cunostinte in acest domeniu. As vrea ca la Silviu lucrurile sa stea diferit. Va impartasesc cum am inceput noi sa studiem geografia:

La inceput, l-am familiarizat cu globul pamantesc, care il fascineaza si acum:
    Primele lectii de geografie Caiet pentru casa mea
    Apoi l-am ajutat sa incadreze casa, orasul lui in imaginea globala (casa, orasul, judetul, tara, continentul, planeta) prin activitati de tip Montessori
    Invatam continentele in stil Montessori Caiet pentru casa mea
    Pentru un copil asa de mic, ne-am axat pe animalele de pe continente, punand accent pe unul sau pe altul mai mult- Animalele pe continente Caiet pentru casa mea

Apoi am luat fiecare continent in parte, iar in loc de Antartica am studiat "zona arctica"

Africa Caiet pentru casa mea
    Zona arctica Caiet pentru casa mea
    Asia Caiet pentru casa mea
    America de Sud Caiet pentru casa mea
    America de Nord Caiet pentru casa mea
    Europa Caiet pentru casa mea

Mai avem de facut Australia :)
    Acum S. imi arata, din proprie initiativa, Romania si Japonia pe glob, stie cat de cat continentele, stie cam ce animale si ce fel de rase umane traiesc pe fiecare si mi se pare mai mult decat suficient pentru un copil care inca nu a implinit 4 ani.
    Voi cand ati inceput primele lectii de geografie cu pustii vostri?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna reclama.sincer nu am invatat-o geografie niciodata.nu stie decat in ce oras sta.am pus accent mai mult pe poezii,jocuri,numere.in nici un caz geografie.oricum cum am mai zis e f buna reclama ta

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    are tot timpul sa invete la scoala asta.....

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    buna reclama.sincer nu am invatat-o geografie niciodata.nu stie decat in ce oras sta.am pus accent mai mult pe poezii,jocuri,numere.in nici un caz geografie.oricum cum am mai zis e f buna reclama ta
    Nu inteleg la ce reclama te referi...Sunt lectiile pe care le fac cu baietelul meu. Avand invedere ca subiectul se numeste activitati educative, ma gandeam ca cineva, care interesat de subiecte educative ar intra aici, l-ar putea gasi de folos.
    Un post ca asta de scris dureaza vreo 20 de minute. Crezi ca m-as deranja sa pierd 20 de minute din viata daca nu m-as gandi ca ar putea fi cumva de folos cuiva?

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu din ce am invatat la scoala nu am ramas cu mare lucru. Ce am invatat interactiv, in joaca, a ramas. Nu ma bazez prea mult pe scoala pentru educatia copiilor mei. Nu stiu peste ce fel de profi va nimeri, si macar bazele sa le aiba puse de acasa.
    Eu am calatorit mult, dar de cate ori mi-a fost rusine cand, intalnind diversi oameni, habar nu aveam pe unde e tara lor pe glob sau poate care e capitala tarii lor. Nu cred ca au facut o treaba extraordinara la scoala cu mine, desi eram printre cei mai buni din clasa si am mers la scoli bune. E drept, geografia nu a fost printre pasiunile mele, dar uite ca niste informatii mai amanuntite mi-ar fi prins bine la un moment dat...

Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Buna! Am mai citit ceea ce ai scris tu pe blog. O intrebare materialele ai inceput sa le aduni din timp. Sau cat investesti pe luna pentru materialele care le folosesti pentru lectii?

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Materialele le-am adunat in timp. am cumparat pentru s mai mult carti si jucarii educative. Imprumutam intre noi materiale, mai multe mamici cu aceasta pasiune a educatiei timpurii. Reciclam, folosim resurse on line, unele dintre noi merg la biblioteca.Uite aici despre cum poti face lectii faine cu bani putini
    Scoala frugala Caiet pentru casa mea

Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Multumesc pentru raspuns. O sa incerc pe cat posibil sa strangem si noi materiale. Momentan noi avem oar un anisor asa ca mai avem un pic de timp sa strangem. Oricum o sa incercam sa punem in practica multe din activitatile pe care le-ai descris tu pe blog. Asta in timp.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ok, mult spor!!!................................................................

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Foarte frumoasa ideea cu lectiile de geografie. Bravo!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari