Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanapopa976's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2010
    Postari in forum
    3

Sper sa va ajute sa va simtiti copilul mai in siguranta!!!

Dragi parinti,

Sunt un membru nou al acestui forum, dar de cand intru am gasit destul de multe sfaturi utile de la alti parinti care s-au confruntat cu diverse probleme si m-am gandit sa va impartasesc si eu o idee. Sper sa va ajute sa va simtiti copilul mai in siguranta!!!

Pe baietelul meu il cheama Andrei si are 11 ani. Stiu ca se poarta sa ai bona, insa eu momentan nu imi permit. Uneori mai vine mama mea sa mai stea cu el cat eu si sotul meu suntem la servici, insa si ea a cam imbatranit si nu prea mai poate… Sincer… le-as lua cate o asistenta sau o bona la fiecare daca as putea…

Problema cu Andrei e ca uneori mai pleaca la joaca fara sa imi spuna. Stie ca nu avem cum sa il oprim sau sa stim unde e si… cand ma intorc de la birou il gasesc fie prin vecini, fie pe afara… La un moment dat eram pur si simplu disperata! Chiar nu mai stiam ce sa fac cu el… La servici avem pe masini niste sisteme de localizare si m-am gadit ca poate exista si pentru oame i. Ei bine- exista, e drept ca n-au aparut de mult. Ce mi-am luat eu se cheama SAS Tracker si sunt foarte multumita. Andrei il are cu el tot timpul si pot sa vad reede pe internet unde e oricand. Ce e mi-a placut si mai mult e ca pot sa fixez o zona (de exemplu pe mine ma intereseaza sa nu ocoleasca prin parc cand se inatorce de la scoala…) si daca Andrei o depaseste primesc un mesaj pe mobil… Va dati seama ca i-am explicat despre ce e vorba si nici el nu mai e asa iresponsabil acum.

Daca si voi aveti baieti la fel de neastamparati ca al meu .. poate solutia mea va ajuta cum m-a ajutat pe mine.

Mult succes!!!

Ioana P.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    nu vreau sa fiu rea si nici sa par conspirationista[oops!]..... dar la modul cum ai pus problema, totul suna mai degraba a reclama la "the new human tracking sistem" (know what i mean????).....

Floricica Nou Venita ioanapopa976's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2010
    Postari in forum
    3
    Suna... intr-adevar ... .. dar cand "that human" se nimereste sa fie tocmai fimiu ... nu prea mai conteaza cum suna [de acord]. Sincer, pentru mine cel mai important e sa stiu unde e si ca e ok... Zi faina!

oanachampion
    Guest
    Mie mi se pare super buna ideea! Si cu siguranta o sa apelez la asa ceva cand vor mai creste copiii mei (deocamdata au doar 3 ani si nu ies singuri afara). Ba, mai mult, sper ca pana atunci publicul larg sa aiba acces la chipuri implantabile (un dispozitiv pe care, de ex, o persoana care iti rapeste copilul nu il poate depista & indeparta). Cat despre human tracking sistem... sa fim seriosi... oricine poseda telefon mobil poate fi localizat prin satelit... Deci? Si nu, nu cred nici in "teoria conspiratiei", nici in miturile de genul "diavolul o sa-i insemneze pe toti cu 666"...

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Nici pentru noi nu este cazul inca sa luam asa ceva, dar suna intradevar bine... pentru copilul meu, momentan ma chinui cu membrii familiei sa-i conving ca ar fi buna o lesa. Stiu ca sun oripilant, dar asa se cheama obiectul. Am ramas fascinat de asa ceva cind am vazut un reportaj despre Londra acum muuuulti ani (cam cu vreo 10 inainte de a ma insura) : arata ca un fir de telefon (din ala cret, care se intinde) si se lega la inchieieturile parintelui, respectiv copilului. Din pacate nu am gasit nici macar de vinzare in Romania (nici ce am vazut pe net in tari straine nu m-a edificat momentan) ca i-as pune in fata faptului implinit !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari