Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780

Maraieli si scanceli

De o vreme incoace baiatul meu de 4 ani a adoptat o tactica care imi incearca rabdarea la maxim. Daca ii refuz ceva, incepe un scancit sau un marait in surdina, si nu inceteaza decat dupa ceva timp. Uneori ii reusesc si niste lacrimi. Astazi la masa a avut nu stiu ce nemultumire legata de tacamurile de la masa, a spus ca el nu vrea sa manance ca nu poate si nu stie (cand de fapt stie, si era un cumul de """m-ai luat de la joaca""" cu """mi-e lene sa mananc da-mi tu""""), eu i-am spus """foarte bine, atunci te dai jos de la masa si te duci direct la culcare""" si mi-am vazut de mancat. A inceput acel bazait. I-am spus ca e deranjant cum face si i-am repetat ca daca nu mananca, se da jos de la masa si pleaca. A ramas acolo continuand scanceala. I-am explicat ca daca ramane la masa, atunci trebuie sa manance si in cele din urma a mancat singur, dar continuand sa bazaie.
    Cand il pun la culcare si el mai are chef de joaca, face la fel. Daca ii interzic sa faca ceva pentru ca e periculos, idem.
    In cele din urma tace, uita, sau se ia cu alte treburi. Dar nervii mei raman. Eu ma gandesc ca este o tactica a lui de a """sapa"""" pana cand cedez.
    Ce ii pot spune, sau cum sa abordez problema incat sa nu mai am astfel de episoade?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Miriam, chestia asta in engleza se numeste whining si e spaima parintilor, a educatorilor samd, motiv suficient pentru a o chema pe Super Nanny :)
    Din cate am citit eu (si sper sa nu experimentam, dar nu cred ca vom scapa), trebuie sa fii ferm si s-o tai de la radacina. I-ai spus ca pleaca la culcare nemancat? Nu s-a dus? Il iei de mana si il pui in pat. I-ai promis inghetata si totusi el s-a apucat de scancit...nu mai primeste inghetata. A inceput sa scanceasca si sa maraie cand tu i-ai zis deja ca primeste ceva? Nu mai primeste. Si pus la colt :) Cum o comite, cum trece la colt. Eu una asa as proceda. altfel, m-ar lasa rapid nervii.
    No Whining. Dura lex, sed lex :)
    Modificata de raluca28; 27.08.2011 la 08:21:26.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Miriam, chestia asta in engleza se numeste whinning si e spaima parintilor, a educatorilor samd, motiv suficient pentru a o chema pe Super Nanny :)
    Din cate am citit eu (si sper sa nu experimentam, dar nu cred ca vom scapa), trebuie sa fii ferm si s-o tai de la radacina. I-ai spus ca pleaca la culcare nemancat? Nu s-a dus? Il iei de mana si il pui in pat. I-ai promis inghetata si totusi el s-a apucat de scancit...nu mai primeste inghetata. A inceput sa scanceasca si sa maraie cand tu i-ai zis deja ca primeste ceva? Nu mai primeste. Si pus la colt :) Cum o comite, cum trece la colt. Eu una asa as proceda. altfel, m-ar lasa rapid nervii.
    No Whinning. Dura lex, sed lex :)
    O Doamne, cum uitam de scancitul de nerabdare cand i-am promis ceva... asta de fapt e cel mai des.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea face chestii de genul lasama sa ma joc,nu stiu,refuza sa faca anumite chestii pe care trebuie sa le faca si multe altele.nici eu nu stiu cum sa procedez cu bazaitul si maraiala ei.de obicei fac ca ea ca sa nu ma enervez,dar cand am mai multa rabdare nu cedez si o pedepsesc si din pacate se prelungeste bazaiala si pana la urma iese ca ea.sper ca la anul la gradinita sa se rezolve maimutarelile astea.oricum am hotarat sa nu ma enervez si sa stau sa ii explic de cate ori e nevoie,si daca intelege e bine,daca nu fac ca ea.dar nu stiu daca vb de aceleasi lucruri pt ca fetita m,ea e mai mikuta.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Zilele astea am avut program de maraieli nonstop. Orice fleac ii spuneam sau orice avea de facut, se lasa cu scancit. Trebuia sa se schimbe dimineata din pijamale in haine - maraiala pentru ca vroia sa manance mai repede si ii era foame. Trebuia sa mearga sa se spele pe maini inainte de masa - maraiala, pentru ca nu stiu cu ce altceva masinute se juca. Numai asa am tinut-o tot weekendul. Din pacate am fost ocupata si nu am avut timp nici sa stau de el nici sa aplic vreo tehnica, asa ca mi-am cam tocat nervii. Cand o sa am timp o sa caut despre tehnici contra whining, ca nu se mai poate.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Maria, eu am avut si inca mai am aceasta problema cu fetita mea cea mica. Intrand acum pe topicul tau, mi-am readus in fata ochilor o faza de la masa de aseara cand fetita mea care acum are sase ani si care trebuia sa manance ciorbita nu vroia deloc. Ii incalzisem ciorbita pentru ca fusese toata ziua la niste prieteni si mancase numai ciudatenii. Si am zis sa manance ciorbita pentru ca avem cand si cand si ceva probleme cu constipatia. A inceput sa maraie, sa se smiorcaie ca nu ii plac legumele, ca nu mananca. De fapt este un vaitat, un jelit de intimidare. Urmarea a fost ca am dat castronul la o parte si i-am pus in fata un castron cu apa si i-am spus sa manace asta pentru ca este ciorbita fara legume. Si a mancat! Statea la masa si manca apa cu lingura din castron. Am lasat-o si am trimis-o la culcare. Cu burtica plina de apa. Nu ma supara ca nu ii place supa sau ca nu ii plac legumele desi multe figuri sunt importate de la gradinita. Nu imi place scanceala si maraiala.
    Dar ea de micuta a avut ceva de spus tot timpul. Si nu ma intelge gresit cred foarte tare ca au dreptul sa isi spuna parerea, dar trebuie sa invete cum. Si atunci cand incepe maraiala, o iau de o manuta si o duc in camera la mine de obicei unde nu are jucarii si o las acolo spunandu-i ca are nevoie de o pauza de 6 minute. Asta acum de cand are 6 ani. John Gray spune in cartea lui "Copiii sunt din rai" ca au nevoie de pauze egale cu varsta lor. Iar ea acum stie, sta acolo si vocifereaza, se arata nemultumita, ma cearta. Dar in sase minute se linisteste, isi exercita dreptul de a nu fi de acord cu parerile mele.
    Dupa 6 minute ma duc si o iau de acolo (nu o uit niciodata0 si nici macar nu pomenesc de incident si nici ea. A trecut! Si vorbeste frumos si ne intelegem bine pana la urmatorul incident...

Floricica Nou Venita valentinamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2011
    Postari in forum
    20
    Eu am doi copii. O fata si un baiat.
    Andreea comenteaza mereu. Are ceva de obicetat deobicei. De exemplu, ii spun sa isi ia adidasii la joaca iar ea zice "da' e cald..." si nu numai. Mereu cand nu ii convine ceva incepe cu "da'..."
    Iar eu ii spun ca inca e mica. Momentan face cum zic eu. Tot continua sa comenteze iar eu ii zic ca daca nu vrea asa, bine, nu mai iese deloc si punct.
    In rest pot sa zic ca nu am altfel de probleme cu ea, e mai mare si intelege mai bine.
    Cu David e teroare, fiind si baiat. De asta ii spunem teroristul casei, mai in gluma. Lui daca nu ii dai ceva se enerveaza si plange. O perioada dadea chiar si in mine cand nu ii convenea ceva, acum se mai bate cu Deea. Il pedepsesc tinandu-l in bucatarie, daca nu suntem noi acolo. Daca suntem il trimit in camera noastra si ii iau telecomanda. In las cateva minute sa mediteze desi de multe ori nu prea intelege iar treaba se repeta, face si crize, batand in usa, tipand, bate din picioare..., iar cateodata ii mai dau si o palma la fund pentru ca e foarte dificil si obraznic. Lui trebuie sa ii explici mereu de ce e asa si nu e altfel; iar apoi se repeta din nou aceeasi chestie...
    Singura mea salvare e tati. El se impune si de el asculta. Cuvantul lui e sfant fiind si mai sever, deci am noroc pentru ca eu sunt o persoana mai moale.
    Acum mai asteptam sa creasca, poate s-o cuminti, macar putin.
    Cu mancatul n-am probleme. Au mai fost fitze si de astea la noi dar au trecut repede, acum stie ca trebuie sa mancam ca sa creasca mare. Cand zice ca nu vrea sa manance, bun, te duci in camera la noi si acolo stai pana ce mancam, fara televizor, fara nimic, iar pana la urmatoarea masa nici dulce nu pupi. Statea un pic... apoi venea si el la masa :)))
    Deci functiona tehnica, acum ma bucur ca nu mai am probleme.
    Modificata de valentinamamy; 02.09.2011 la 20:30:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari