Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita liviutsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    4

Nelamurit Fetita de 9 ani, care isi roade unghiile

Buna ziua. Am o fetita de 9 ani ,este in clasa a III a .Am o problema in ceea ce o priveste. Isi mananca unghiile de la maini foarte tare. Nu si-a mai taiat unghiile de ceva timp. Ramane cu jumatate de unghie ,ea avand unghiile in forma ovala (ca si mine ). Trebuie sa spun ca si eu am ros unghiile pana la o vreme ,cred ca si acum mai fac asta ,cand sunt stresata.. Dar problema e, ca eu nu o vad cand face lucrul asta,cred ca la scoala,ca la joaca nu are timp. si in prezenta mea daca se intampla sa-si roada unghiile (lucru f. rar),eu o atentionez si ea se supara ca ii fac observatie,deci stie ca nu este un lucru bun. I-am spus ca face viermi ,(lucru adevarat) dar ea nu se poate abtine. Ce pot sa fac sa scape de acest obicei,sau poate e altceva . Astept raspuns. Multumesc.

Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Livia, cred ca acesta este numele tau, iti raspund din experienta proprie: si eu mi-am mancat unghiile pana la carne vie (vorba ta, cred ca si acuma o mai fac, uneori, de la stress) si pentru ca si fetita mea (10 ani acum) a avut aceeasi tendinta si inca o mai are.
    Ce a facut mama cu mine... nu mai spun, a incercat totul, saraca.
    Chestia cu care am scapat definitiv de mancat unghiile si eram destul de mare - exista la farmacie o solutie foarte amara - nu e vorba ca ea nu intelege, ba intelege foarte bine - ii poti arata cum arata unghiile frumoase, pe Internet, ba mai mult - ceea ce am facut eu cu Andra mea - am amestecat oja de unghii cu putin ceai de pelin - care e foarte amar- si i-am facut unghiile. Solutia amara nu e ca nu s-ar putea spala sau da jos cu acetona, ci ca ii aduce aminte de ticul ei si o invata sa il controleze.
    Si pe mine si pe fiica mea - chestia asta, de a-si aminti, ne-a ajutat mult.
    In al doilea rand, mandria de a avea unghii cu oja (chiar daca este doar scop terapeutic) o vor ajuta sa se abtina.
    Faceti din ingrijirea unghiilor ceva deosebit, nu e nevoie sa fie oja rosie la scoala, eu am luat pentru Andra o oja culoarea pielii si una incolora. In weekend puteti sa le faceti rosii sau mov, cum vrea fiica-mea, cu mici modele sau cu abtibilduri de unghii. Da o importanta anume si da-i o activitate placuta in ceea ce priveste ingrijirea unghiilor.
    In paralel, cauta sa vezi ce situatii o streseaza, poate la scoala, poate prieteni etc.
    Iti urez succes si daca ai gasit leacul, scrie-l, poate fi de folos. Te pup.

Sincer, eu nu m-am gandit niciodata ca mai multa lume se poate confrunta cu aceasta problema, tot timpul l-am privit ca pe un tic nervos.

Floricica Nou Venita ramona_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    84
    Cunosc oameni care isi rod unghiile si acum,si sunt destul de mari!Sora mea a avut aceeasi pb si mama o dadea cu lac de unghii si nu si le mai putea rodea,la ea a mers,dar nu stiu daca merge la toate pers!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari