Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita larisa_marin's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    2

Cum sa-si faca mai multi prieteni?

Buna ziua!
    Am o fetita de 10 ani si nu prea are prieteni. Eu o indem si cand mergem pe afara sa se joace cu alti copii, dar in afara de 2-3 colegi de la scoala, nu imi povesteste de nimeni. Ce-i drept si scoala a tinut-o ocupata, dar acum ca este vara, mi-ar placea sa aiba cu cine sa se joace, sa-mi povesteasca ce bine se intelege cu copiii.

Floricica Nou Venita anca_dobre's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    1
    Poate este mai timida. Saupoate ceilalti copii sunt rautaciosi. Eu stiu... O trimiti la scoala cu cevaspecial? Adica, are mobil sau hainute mai altfel decat ceilalti colegi? Eu imitrimit fata in fiecare an in tabara si sunt multumita, face sport, areprieteni.

Cel mult la 2-3 saptamani se intalneste cu prietenii pe care si i-a facutacolo, isi dau ei intalnire, ma pune s-o duc in mall, in parc, la ziua vreunuicopil. Ce sa mai zic, e fericita si eu odata cu ea.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    vezi ce anume a facuto sa isi piarda increderea in ea.de obicei e timida?nu pot sa iti dau sfaturi prea multe,am copil mic.dar stai de vorba cu ea.eu consider din contra daca o trimiteai la sc cu ceva special era maui populara.stai de vb cu ea,poate colegele ei au ceva ce ea nu are,poate are nevoie de toale la moda,de tel,poate accesorii..nu stiu,eu am 24 de ani dar sa stii ca astea conteaza pt fete.poate fetele se intalnesc intrun loc unde stie ca nu ai lasao..nu stiu.stai de vb cu ea.dar nu o intreba dc nu ai prietene.fao sa se simta sigura pe ea,sa iti ceara ce alti colegi au,kiar daca nui poti oferi tot ce iti cere,macar sa incerca,ca poate ii iei.e greu sa tii pasul in ziua de azi,ca mereu vine cineva cu o noutate.si e greu mai ales pt un copil

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de larisa_marin Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Am o fetita de 10 ani si nu prea are prieteni. Eu o indem si cand mergem pe afara sa se joace cu alti copii, dar in afara de 2-3 colegi de la scoala, nu imi povesteste de nimeni. Ce-i drept si scoala a tinut-o ocupata, dar acum ca este vara, mi-ar placea sa aiba cu cine sa se joace, sa-mi povesteasca ce bine se intelege cu copiii.
    eu nu vad absolut nicio problema aici. daca iti povesteste de cei 2 - 3 colegi cu care se intelege bine si cu care relationeaza, e ok. in cazul in care s-ar izola total ar trebui sa iti pui semne de intrebare. e posibil sa fie mai timida, sa fie mai matura in gandire sau pur si simplu sa ii placa singuratatea. eu am fost un astfel de copil. relationam bine cu cei din jur, insa ma limitam strict la scoala si la relatiile colegiale. prietene am avut abia pe la 13 - 14 ani. imi petreceam timpul citind, asta era activitatea mea favorita, efectiv evadam din realitate. stand acum si analizand mai profund, imi dau seama ca evadarea asta se producea ca reactie impotriva unor probleme din jur (din familie), insa care ma afectau in mod indirect. la varsta respectiva insa nu constientizam asa ceva, ci pur si simplu imi placea sa stau cu nasul in carti si sa visez cu ochii deschisi... uneori mi-e dor de vremurile alea... :)

princess
    Guest
    Voi ca parinti aveti prieteni? Pentru ca e foarte important sa va urmeze exemplul iar daca aveti prieteni de familie care la randul lor au copii problema se rezolva de la sine, are de unde alege si nu se mai limiteaza la cele 2, 3 persoane.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari