Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Cosmarurile la copiii de 4 ani

Dragelor, baietelul meu cel mare a inceput sa fie foarte speriat. Mai nou se trezeste noaptea, linistit, insa, fara sa planga, imi spune ca a visat urat si nu mai reuseste sa adoarma la loc decat foarte greu. Cateodata sta treaz si 2 ore. Nu se uita la desene violente, selectam cu atentie ce vedela televizor si totusi e speriat. Ii explic constant ca nu existat monstri si vrajitoare si ca este in siguranta peste tot in casa. Seara la culcare povestim despre lucruri frumoase si ne rugam la ingerasi sa avem somnul linistit. Sincer nu prea stiu ce sa fac mai mult de atat? Voi v-ati confruntat cu problema asta? Daca da, ce ati facut ca sa depasiti momentul?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu nu m-am confruntat cu o astfel de problema, dar acum 2 saptamani am intalnit o mamica care imi spunea ca pana la 3 ani copilul a dormit singur fara probleme si acum refuza sa mai faca acest lucru pe motiv ca ii este foarte frica. Motivul ar fi faptul ca au vazut o sceneta sau o mica piese de teatru la gradinita care l-a speriat foarte tare. Din acel moment copilul a devenit foarte agitat seara inainte de culcare si uneori se trezeste speriat chiar si in timpul noptii. Merge la gradinita copilul tau? Daca da, atunci cauta acolo cauza si poate gasesti o rezolvare.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mami,noi am trecut prin asa ceva 1 an de zile ne-am chinuit cu ea,am dus-o la preot,am limitat desenele animate,am evitat sa auda/vada orice cearta sau discutie mai aprinsa in jurul ei...am ajuns chiar la psiholog..si s-a aflat ca la gradi era fortata de doamne sa pape tot din farfurie si era pedepsita daca nu termina tot in spalatorie.M-am chinuit mult cu ea,ca nu mai accepta nici gradinita,se facea ceanotica la fata si urla ca sa nu o lasam.."vreau sa plec in alta lume" ne-am speriat destul de rau.Si noaptea se trezea transpirata si cu cateva picaturi de pipi pe pijama zicea ca sunt fantome,ea era foarte pasionata de scoby doo...acele desene au marcat-o si pe langa intamplarea cu gradi..a iesit o tragedie..acum suntem ok merge la gradi si doarme linistita dar..i-am interzis orice desen in afara de tom si jery si mikey ...poate ar trebuii sa-ti pui intrebarea cat de spravegheat este in timpul zile si de cine...cat si la ce se uita la tv..ce discuta cu copiii in parc sau la gradi asa vei gasii cauza..ca este sigur ceva ce il sperie .Si sa sti ca il poate speria ceva foarte banal care tie ti se pare aiurea :o perdea care flutura,un zgomot puternic,o umbra etc...incearca sa faci un ritual inainte de culcare ..nu-l lasa la tv sau calc cu cel putin 3 ore inainte de a se culca,fa-i o baie in care sa se relaxeze da-i cateva jucarele si joaca-te cu el cat este in cada,da-i ceva usor de mancare si exclude orice dulce dupa ora 17.00 si eventual un ceiut caldut in timp ce-i citesti o poveste (ai grija ce fel de poveste alegi) apoi spune-i ca dupa de zice ingerasul sa-l roage pe doamne doamne sa-l pazeasca in aceea seara (eu fetitei ii spun ca are ingerasi pe frunte si ca trebuie sa stea intinsa si sa asculte povestea sa nu fuga ingerasii) si ca ingerasii il vor proteja si nimic nu se va intampla,eventual lasa-i o veoza sau o lumina difuza in camera..daca nu te ajuta toate aceste eu zic sa cauti un psiholog..pe noi ne-a ajutat mult sa descoperim cauza si sa atenuam efectul...sanatate si vise frumoase.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Nu-mi vine sa cred ce citesc! Eu credeam ca e doar o intamplare povestea cu baietelul care s-a speriat ingrozitor la gradinita, dar se pare ca nu este!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Este foarte real si copilasii traiesc foarte intens aceste sentimente...frica,tristetea si gandurile lor sunt foarte reale si se manifesta la diferite intensitati,in functie de copil.Societatea noastra nu ajuta deloc,unde intorci capul vezi rautate,gesturi care pe noi nu ne afecteaza asa cum afecteaza creierasul copilului mic.De exemplu inchipuiti-va ca sunteti acasa voi in bucatarie,copilasul se joaca si televizorul merge..si sunt stiri..copilul aude fara sa vrea..copil violat.copil batut,accident de masina..si alte nenoriociri care mai sunt la stiri..pt voi este ceva banal..zilnic auziti sau vedeti asa ceva..dar copilul vostru nu! El chiar daca nu intelege in mod direct mintea lui lucreaza si il afecteaza foarte rau.Fetita mea a auzit la stiri ca sergiu nic a murit...a doua zi m a intrebat "mami tu si tati veti imbatranii vroadata?" eu am zis da iubita mea vom fi ca mamie si tataie..si ea a pufnit in plans si tremura"nu vreau sa muriti si voi ..." am ramas masca mi am dat seama ca vazuse seara trecuta stirea...acum mereu ne intreaba daca vom murii si o vom lasa singura...i am explicat pe intelesul ei cum este cu viata...si moartea dar cum ar putea intelege un copil de 5 ani ceva ce nici un adult nu intelege??Deci aveti mai multa grija de copilasi...este mare pacat sa ramana cu astfel de traume.

Floricica Nou Venita boca.iulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Eu cred ca ar trebui sa-l iei cu binisorul si sa-l descosi f atent in legatura cu tot ceea ce se intampla cand nu esti tu langa el. Cum ziceau si mamicile de mai sus, incepe cu subiectul gradinita. Daca nu reusesti asa sau daca deja ai facut-o cred ca ar fi indicat sa vb cu un psiholog.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    Buna! eu am fost foarte traumatizata la 5 ani de Skaraoski. eram in spatele blocului si ma jucam cu copii de aceeasi varsta, era o mama a unui copilas si ne supraveghea. nu mai stiu ce a zis ea de Skaraoski si eu am ramas traumatizata vreo 4 ani dupa aceea. daca imi aduc aminte si acum expresia de pe fata mamicii! mi-era frica de intuneric si pe vremea aia cum se mai oprea lumina erau ingrozita. nu mai vroiam sa dorm singura dar nu stiam sai mi-era rusine sa zic de ce. gradinita e un loc unde copilul petrece mult timp asa ca sigur acolo e problema. in colectivitate copilul intalneste multi copii care zic multe lucruri care s-ar putea sa sperie alti copii. eu nu ma uit la stiri violente mai ales cand se uita sau aude si fetita mea! macar acasa sa se stie in siguranta! iti doresc multa bafta in rezolvarea problemei!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Noi am renuntat partial la ciocolata, bem ceai de tei sau laptic seara, spunem o scurta rugaciune si evitam desenele animate violente. Acum suntem mult mai linistiti cand dormim.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Citat Postat de boca.iulia Vezi mesajul
    Eu cred ca ar trebui sa-l iei cu binisorul si sa-l descosi f atent in legatura cu tot ceea ce se intampla cand nu esti tu langa el. Cum ziceau si mamicile de mai sus, incepe cu subiectul gradinita. Daca nu reusesti asa sau daca deja ai facut-o cred ca ar fi indicat sa vb cu un psiholog.
    Asta ar fi atitudinea corecta. Si noi am avut o problema de genul asta plecand de la o discutie la gradinita (ceva de genul, daca nu mancati vine nu stiu cine si va ia!). Plus ca luati in calcul spaimele inerente varstei....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari