Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Nefericire Copilul vostru va ajuta prin casa?

Copilul vostru va ajuta prin casa? Strange masa, isi face patul, isi da interesul sa va ajute? Cum il facem sa ne ajute prin casa? Cum impunem reguli fara sa para ca facem asta?

Exista si un articol pe tema aceasta: Copilul tau, un mic ajutor prin casa

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Da, al meu ma ajuta. Isi face singur patul in fiecare dimineata, isi duce hainele la spalatorie, isi face ordine in camera, pune sau stringe masa. Uneori ma ajuta si in bucatarie, fiindca am observat ca-i place sa gateasca sau sa faca prajituri. Uneori ma ajuta si pe linga casa, de ex. uda iarba/florile, scoate buruienile, pune hainele la uscat, cazuri in care ii dau bani pt ceea ce face, fiindca nu tin de responsabilitatile lui zilnice. Cu ocazia aceasta invata si sa pretuiasca banul, nu sa-si imagineze ca ei ar creste pe toate gardurile si se pot obtine fara nici un efort.

Floricica Nou Venita maria.grigoras's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2010
    Postari in forum
    4
    pai fetita mea e cam dezordonata!dar stie sa faca mancare(chestii mai usoare)!dar oricum,cand vede ca dezordinea e prea mare!se apuca sa fac curat in camera!ar trebui sa-i arati ca este distractiv sa faci curatenie si sa te ajute!bafta!

Floricica Nou Venita andreeapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2006
    Postari in forum
    103
    Da,ma ajuta dar la cat dezastru fac ele,nu prea se simte ajutorul lor:))
    Cea mica ma ajuta sa pun masa si sa o strang...cea mare ma ajuta sa strangem impreuna jucariile.Cea mare are 4 ani si cea mica 2 ani si jumatate,le-am invatat de mici ca e bine sa ajute si ele,sa se invete cu ordinea...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari