Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ana ihorov's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2008
    Postari in forum
    1
    am o fetiță de 6 ani pentru care îmi dau sufletul. dar de o perioadă a devenit mai "obraznică". la joacă cu alți copii a învățat cuvinte de genul "proasto, urâto, fraiero, te bat..." pe care le folosește bineînțeles și la adresa mea. Dacă îi fac observație sau mă supăr pe ea, se duce cu plângeri la tata. soțul meu este prea bun cu ea,o alintă și îi permite toate cele. Mie însă nu-mi convine deloc. Eu vreau să am o fată bineeducată și cu smțul respectului. vă rog să mă sfătuiți um să procedez.

rfm
    rfm este offline.
    Floricica Nou Venita rfm's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2008
    Postari in forum
    56
    cred cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu tatal ca atunci cand ii atragi atentia el sa nu ii ia apararea mai ales ca este la o varta cand intelege foarte bine ce ii zici altfel cred ca o so scapati de sub control ce tot

Floricica Nou Venita elushk's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2007
    Postari in forum
    65
    Si eu am patit la fel cu fetita mea,si de fiecare data cand o certam fugea la tasu.Pana am avut o discutie serioasa cu sotu meu si i-am spus sa nu mai intervina cand o cert,pt ca o sa ajungem la mana copilului extra rasfatat.Nu e bine sa ii permiti pt ca asa isi iau lumea in cap.Si dupa discutia asta sotul meu a inteles.Fimea mai are si acum scapari dar cand ma uit urat p ea sau ii atrag atentia stie sa se stapaneasca sau sa isi ceara scuze pt ce a zis.Asa ca o discutie cu sotul tau ar fi cea mai indicata pt binele copilului,nu neaparat al tau.

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Parerea mea este ca la 6 ani se poate discuta cu ea in mod serios. Intreab-o cum s-ar simti ea daca i s-ar vorbi asa ? Sunt unii copii needucati si copilul imita. Dar daca stii sa-i explici ca frivolitatea nu o avantajeaza, ci dimpotriva, cred ca va intelege.Spune-i ca la voi in casa nu se foloseste un astfel de limbaj. Fiti un exemplu pentru ea si faceti front comun in educatie.

Floricica Nou Venita zuzy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2008
    Postari in forum
    1
    baietelul meu are 6 ani si4 luni si bineinteles , este viata mea. eu si sotul meu nu stim cum sa mai procedam cu el pt ca este obraznic, intoarce vorba , raspunde obraznic la orice observatie ii facem.... i-am explicat de nu stiu cate ori cum trebuie sa se poarte si ca trebuie sa asculte ceea ce ii spunem pt a fii un copil educat dar tot isi da in petec. cine a avut o problema asemanatoare si a rezolvat-o , va rog sa-mi spuneti ce ar mai trebui sa fac. multumesc_

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Din pacate, greseala parintilor, in ideea de a nu simti lipsuri de orice fel, le ofera copiilor prea multe si prea din mica copilarie.Si atunci copiii incep sa aiba un ascendent asupra parintilor.Ei traiesc cu sentimentul ca totul li se cuvine, ca isi pot permite orice, incep sa vorbeasca urat, dirijand viata familiei. Incercati sa reduceti bonusurile, spunandu-i ca va primi ceea ce isi doreste doar atunci cand isi va schimba atitudinea.

Floricica Nou Venita aidda's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2008
    Postari in forum
    4
    Desi il iubiti extrem de mult, cum e si normal, trebuie sa fiti si severi. Asta nu inseamna sa folositi bataia sau violenta, insa sa il pedepsiti in genul fara televizor o zi, fara plimbarea lui preferata, fara jocul preferat, etc. Si mai ales trebuie sa ii vb foarte deschis, sa ii explicati ca nu va place sa se comporte asa, ca il iubiti foarte mult dar suferiti cand se comporta asa. La noi a dat roade aceasta tactica cu copii. Nu stiu daca in Romania exista emisiunea "Dadaca de prim ajutor", dar metoda lor e foarte buna.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari