Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest
    chiar ieri dimineata am auzit la totuldespremame unele informatii utile.daca suspectezi ca ar fi ceva, intra pe site-ul lor si vezi poate te lamuresti.
    Emisiune 10 aprilie Totul Despre Mame

Floricica Nou Venita iasmina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2012
    Postari in forum
    4
    Buna dragele mele ,

Va multumesc tuturor de raspunsuri , m-ati ajutat enorm de mult .... ieri am fost la psiholog , a zis ca copilul nu are nici o problema , intradevar nu recunoaste toate cifrele si literele (aproape deloc), dar zice ca sunt lucruri abstracte si copii le invata mai greu , deci mai mult exercitiu.
    Eu am facut o greseala destul de mare , nu am facut acasa cu Raul activitati , considerand ca e suficient cat face la gradinita , nu mi se parea normal (nici acum nu mi se pare), sa stresez copilul dupa mesele cu activitati , acum nu va ganditi ca nu ma ocupam de ei (mai am un baietel de 2 ani si 4 luni). stateam foarte mult afara cu role , biciclete, patine, iar in casa ne jucam cu lego, puzzle , colorat ), dar se pare ca tb sa lucrez cu el, nu are nimic vom recupera.
    Roxy te rog sa imi spui de pe ce site-uri comanzi tu carti , Raul este in grupa mare si face 6 ani in iulie, eu am mai comandat carticele de pe teora, daca nu iti este prea greau sa-mi scrii si niste titluri de carti care pe voi v-au ajutat.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    iasmina iti trimit MP...................................................................

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de iasmina28 Vezi mesajul
    Buna dragele mele ,

Va multumesc tuturor de raspunsuri , m-ati ajutat enorm de mult .... ieri am fost la psiholog , a zis ca copilul nu are nici o problema , intradevar nu recunoaste toate cifrele si literele (aproape deloc), dar zice ca sunt lucruri abstracte si copii le invata mai greu , deci mai mult exercitiu.
    Eu am facut o greseala destul de mare , nu am facut acasa cu Raul activitati , considerand ca e suficient cat face la gradinita , nu mi se parea normal (nici acum nu mi se pare), sa stresez copilul dupa mesele cu activitati , acum nu va ganditi ca nu ma ocupam de ei (mai am un baietel de 2 ani si 4 luni). stateam foarte mult afara cu role , biciclete, patine, iar in casa ne jucam cu lego, puzzle , colorat ), dar se pare ca tb sa lucrez cu el, nu are nimic vom recupera.
    Roxy te rog sa imi spui de pe ce site-uri comanzi tu carti , Raul este in grupa mare si face 6 ani in iulie, eu am mai comandat carticele de pe teora, daca nu iti este prea greau sa-mi scrii si niste titluri de carti care pe voi v-au ajutat.
    Iasmina nu vreau sa te dezamagesc,dar nici mie nu mi se pare ok ca la 6 ani sa nu recunoasca literele sau cifrele.Eu ti-as recomanda sa faci un test al vederii colorate a copilului tau,discromatopsia are de obicei aceste "simptome" la copilul mic.
    """La copii se observa o intarziere in dezvoltarea abilitatilor de invatare si citire; acestia vor ascunde defectul si vor incerca sa copieze temele de la colegi si actiunile acestora. Astfel, vor avea rezultate scolare slabe si stima de sine scazuta. Testarea vederii colorate intr-un examen de rutina poate preveni aparitia problemelor scolare ale copilului. Un copil cu rezultate slabe trebuie consultat si de catre un medic oftalmolog pentru a exclude o eventuala discromatopsie""

http://http://www.sfatulmedicului.ro...-culorilor_381

La fel de bine,ar putea sa nu fie nici o problema,dar in locul tau,eu as lua in serios aceasta chestiune.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de MJ forever Vezi mesajul
    Daca citesti cu atentie postul initial, acolo e scris "copilul nu reuseste sa invete literele". Mica-mare diferenta.
    Eu n-am vrut sa sperii pe nimeni, insa parerea mea e ca e bine sa fii informat ca parinte. Plus ca am vazut cazuri in care dislexia s-a depistat destul de tarziu, fiindca parintele n-a fost pe faza.
    Eu sincer as fi fost ingrijorata daca copilul meu la aproape 6 ani ar fi avut dificultati in a invata literele.
    Asta am remarcat si eu,faptul ca nu reuseste,nu ca nu vrea.Sincer si eu as fi ingrijorata,mai ales in zilele noastre,cand copiii au acces la foarte multe informatii,jocuri,jucarii,parinti care se implica mult mai mult in educatia lor...

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    buna ziua eu sunt educatoare si in acelasi timp mama a uni baietel de 3 ani si 5luni,ca educatoare sa stiti ca sunt foarte multi copiii care nu recunosc literele sau cifrele ,unii nici macar zilele saptamanii nu le stiu ,ca mama ce sa va spun ,baietelul meu VLADUTstie sa numere pana la o suta cu putin ajutor,stie toate literele mari de tipar,stie cu ce sunet incep anumite cuvinte,dar si daca ii spui un sunet stie sa spuna cuvinte ce incep cu acel sunet,stie zilele saptamanii,acum a invatat sa numere si in engleza pana la 20,de la calculator,stie toate culorile ,numara crescator si descrescator pana la 10,din 2 in 2 pana la 10,din 10 in 10 pana la 100 si in romana si in engleza,dar eu nu am insistat pe aceste lucruri,asa este el si sa stiti ca din desenele cu clubul lui miki mouse a invatat foarte multe

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare..Fiul meu a intrat la scoala la 6 ani si 7 luni si inca nu-l zicea pe r corect, dar dupa putin timp s-a corectat, a invatat in acelasi ritm cu ceilalti si este bine. Stie sa scrie si sa citeasca literele invatate. Probabil acum te-ai mai linistit c-ati fost la psiholog. Toate cele bune!
    Modificata de florizarnovean; 19.04.2012 la 19:42:16.

Floricica Nou Venita Oliv_C's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2013
    Postari in forum
    1
    Pentru invatarea alfabetului , recunoastere literelor si sunetelor, despartire in silabe..mi s-au parut utile cd-urile celor de la PitiClic. Au mai multe variante de CD-uri si cuprind mai multe joculete educative din diverse domenii.Eu le-am cumparat din supermarket dar mi se pare ca le gaseti si prin gradinite. Sunt tare prietenoase ca format pentru cei mici...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari