Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    De cand sunt mici ii invatam sa spuna multumesc,cum sa se poarte,cum sa manance.Noi avem o problema,Raul mananca cu gurita deschisa,si nu reusesc nici cum sa-l fac sa inteleaga ca nu este bine.Este prea devreme sa-i cer asa ceva?

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    cand mananci tu aratai cum mananci si cu timpul o sa se invate . eu asa am facut cu Cosmin si a dat rezultate. acum depinde si de firea fiecarui copil.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    In privinta asta am avut mare noroc cu gadinita, plus ce am incercat eu sa-l invat acasa. Spune "te rog", "multumesc", iar la faza cu mancatul cu gurita deschisa.....mai scapam din cand in cand...incercam inca sa corectam...Parerea mea este ca asa cum este invatat de mic..asa se va comporta si cand va fi mai mare! Si de ce sa nu fim laudati ca parinti ca am stiut sa ne crestem copiii?....

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Eu am treba cu salutu fata de vecini sau cind mergem la gradi dimineata tot timpul trbuie sai aduc aminte sa spuna sarumina si spune peo voce deaia de nul aude nimeni si trebuie sa salut eu mai tarein locul lui pe linga vecini nu mai spun trece ca magaru daca nu sint linga el nu zice nimic.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Rodica, si eu ii aduc tot timpul aminte cu salutul si la intrare si la iesire (intalnire si plecare)...Ma gandesc ca daca ii tot atrag atentia ii intra in reflex pana la urma!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu imi aduc aminte ca de mica m-au invatat parintii mei sa mananc frumos, cu gurita inchisa si sa folosesc furculita si cutitul. Recunosc sincer ca pe vremea aceea era o corvoada pentru mine sa mananc folosind si furculita si cutitul si nu il credeam pe tati cand imi spunea ca o sa ma obisnuiesc si ca o sa fie ceva ce voi face automat . Cred ca este important sa ii invatam de mici pentru ca atunci cand vor creste mari si voinici si vor fi "domnisori" si "domnisoare" bunele maniere sa fie ceva firesc.

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    noi de cand suntem bebelus papam ft frumos cu gurita inchisa, cu manutele pe masa si asta a venit de la sine fara sa stau sa o invat, uneori ne miram si noi ce frumos papa fara sa o fi invatat ;
    spunem de la 2 ani" multumesc" si "te rog frumos", salutam cand plecam si cand vine cineva, e o dragalasa sa o auziti cum spune "multumesc"!
    imi doresc sa fie manierata si vad ca si ei ii place asta;

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    si noi papam foarte frumos, cu gurita inchisa de mititel si daca avea ceva pe langa gurita nu suporta, trebuia sa-l sterg mereu. de multe ori ne miram si noi cat de frumos mananca, iar cand ii dam cu furculita sau cu lingurita ii place iar noi il incurajam mult. chiar l-a vazut o prietena cand papa cu furculita cartofiori si s-a mirat ca la 1 an jumate papa atat de frumos cu furculita iar baietelul ei de 3 ani nu papa cu furculita. cred ca depinde si de copil dar fiecare lucru se invata, ei sunt mici si invata de la noi, le place sa ne imite .

stefaniajohansson
    Guest
    da, intr-adevar, depinde de copil, de parinti..eu am ramas masca la ceea ce mi-a povestit soacra-mea..cand au adoptat-o pe sora lui Tony, avea 20 de luni si manca cu furculita si cutitul..plus ca isi impacheta hainutele si nu lasa dezordine nicaieri pe unde se juca..ar fi frumos sa pot sa-mi educ si eu, pe viitor, copiii in asemenea mod..numai sa nici nu-i fortez..

paula83
    Guest
    FETITA ARE 5 ANI. ACUM 2 ANI AM ADUSO LA NOI IN SPANIA.LA INCAPUT MANCAFUARTE FRUMOS.PROBLEMELE AU INCEPUT DE CIND AM DUSO LA GRADINITA. A INCEPUT SA MANANCE URAT SA MURDAREASCA TOTUL IN JURUL EI.IN FIECARE ZI IA ATRAGEN ATENTIA. II ESPLICAN CA NU E FRUMOS. DAR DEGABA. NU MAI STIU CE SA FAC.IN SCHIMB E O FETITA INTELIGENTA.BUNELE MANIERE LE ARE.STIE SA SPUNA MULTUMESC, SA SALUTE LUMEA ,ETC. PROBLEMA CEA MARE E CA SE PUARTA ASA CAND IESIM SA MANCAM AFARA SAU LA GRADI. IN CASA NU TOT TIMPUL. DE ACEA EU CRED CA I SE INTAMPLA CEVA.

Floricica Nou Venita hanaram's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2008
    Postari in forum
    30
    Buna ziua la toate mamicile shi pupici la copilashi, eu am o fetitza de 4 ani shi una de 2 ani shi jumatate, cea mare e foarte bine organizata inca de micutza fara sa stau mult dupa ea shi a dat un bun exemplu pt surioara ei mai mica sper sa fie shi baietelul nostru la fel .Bunele maniere le invata shi le copie de la parini ,frati ,surori ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari