Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745

Sindromul Down si influenta asupra vietii copilului

Topicul este raspuns la articolul Sindromul Down si influenta asupra vietii copilului

Cand vad articole cu Sindromul Down ma ia cu fiori.De ce?Pt ca in saptamana 16 de sarcina am facut un triplu test care a iesit cu risc crescut(1:68) pt trisomia 21 si pt trisomia 18 (1:98).Nu pot sa spun prin ce chinuri am trecut.L-am repetat si a iesit tot pozitiv asa ca mi s-a recomandat sa fac amniocenteza.Am facut-o la MedLife si dupa alte 3 saptamani de chin mi-a venit rezultatul.Mi s-au inmuiat picioarele si nu am putut sa urc scarile clinicii cand m-am dus dupa rezultat.Spre fericirea noastra totul a fost in regula si acum am un baietel de 2,5 luni perfect sanatos.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Of, Dumnezeule! Bine ca ai facut mai multe analize si ca bebe s-a nascut sanatos!
    Multa sanatate pe mai departe!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Bine ca totul a fost bine pana la urma.
    doamnne fereste pe toti copilasii de asa ceva,

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    E groaznic sa iti dea cineva o asemenea veste!Am crezut ca pica cerul pe mine cand am primit rezultatul.Dupa mai multi ani de incercari reusisem in sf sa raman insarcinata si nu puteam crede ca mi se intampla asta. Plangeam toata ziua si il intrebam pe Dumnezeu-DE CE? DE CE COPILUL MEU? Nu stiu daca aveam puterea sa renunt la sarcina in caz ca se confirma diagnosticul desi dr ma sfatuisera sa nu ii dau nastere.Ma intreb daca nu as fi avut bani pt amniocenteza(1200 ron analiza+850 ron extragerea lichidului amniotic),ce as fi facut!Renuntam la un copil sanatos sau mergeam mai departe cu riscul de a fi retardat?Ii multumesc lui D-zeu in fiecare zi ca a fost totul bine pana la urma.

Floricica Nou Venita marianazarva's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2008
    Postari in forum
    57
    felicitari pentru copilasii vostrii sanatosi!dar sa stiti ca a avea un copil cu sindrom down nu este un capat de tara!este greu dar nu este imposibil!sunt atat de afectuosi si au atat de mult de oferit.este de ajuns sa vrei sa i cunosti si sa i intelegi.nu cer decat afectiune si o rasplatesc din plin.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari