Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita jinnie15's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    2
    buna,in urma unui consult medical fetita mea a fost diagnosticata cu regres in limbaj si comportatament,si mi-i s-a prescris un medicament nemtesc Risatarun as dori sa stiu daca vreuna dintre voi a mai dat acest medicament copilului sau si care au fost rezultatele.astept informatiile voastre despre acest medicament...multumesc

Floricica Nou Venita ramo77's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    2
    Din cercetarile facute de mine am inteles ca este retras in fiecare an de pe piata pt verificari si se gaseste greu chiar si in Germania.Am mai citit ca unii parinti sunt multumiti de efecte.Ar trebui sa ne dea de gandit faptul ca este periodic retras de pe piata pentru verificari si probabil ca efectele pe termen lung nu se cunosc.

Floricica Nou Venita adituca's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2008
    Postari in forum
    66
    Da-mi voie sa-ti atrag atentia ca "cercetarile" facute de tine te-au dus spre o concluzie gresita. Piata de desfacere a medicamentelor din Germania nu-si permite asa ceva. Nu se intampla la ei nimic de genul Vigantolului la noi. Pur si simplu medicamentul nu este cuprins in nomenclatorul roman de medicamente importate, se gaseste in Germania oricand, doar ca acolo se practica mult mai usor metoda comandarii produsului. Deci, daca ai intalnit o farmacie care nu-l are pe stoc, fi sigura ca in cel mult 24 de ore il va avea, pentru tine si la cererea ta.
    Eu i-am dat baiatului Risatarun si am fost multumita. Dar nu e spectaculos, nu e un medicament "minune". Am sesizat, dupa cateva luni de tratament, o imbunatatire a limbajului, simtitoare, si o imbogatire a vocabularului. Acum mi-e mai comod sa-i dau produsul asemanator, francez, care se importa in Romania, Tonotil-N. Dar de cate ori am ocazia ii mai iau Risatarun din Germania.
    Toate bune copilasilor nostri!

Floricica Nou Venita mirela m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.02.2008
    Postari in forum
    109
    si eu ii dau baietelului meu Risatarun si sincer nu se prea vad progrese spectaculoase-cei drept ii dau doar de doua luni,Doamne ajuta in progrese macar pe jumatea celor dorite-Mult noroc!

Floricica Nou Venita laurelu100's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    1
    Buna ziua! Si baietelul meu de 1 an si 11 luni (acum) a luat Risatarun fur kinder timp de 2 luni. Eu sunt multumita. Imediat dupa inceperea tratamentului (a 3 fiola) s-a simtit la el o modifiacare in comportament si in vorbire. Mentionez ca el a fost diagnosticat cu intarziere in limbajul vorbit la varsta de 1 an si 6 luni. La 1 an si 8 luni i-am dat risatarun si parca s-a trezit l-a viata: pe limba lui turuie toata ziua si a inceput sa si vorbeasca cuvinte pe care le intelegem.Si comportamental a devenit mai activ, mai atent, se poate concentra mai mult.n Acum o saptamana a fcaut prima propozitie. Eu am facut rost printr-un doctor care lucreaza acolo. In concluzie sunt fff multumita. Sanatate multa voua si copilasilor.

nad
    nad este offline.
    Floricica Nou Venita nad's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2009
    Postari in forum
    6
    buna, si eu am dat baietelului meu risatarun timp de o jumatate de an si nu am observat vreo schimbare majora, mult mai multumita fiind de cerebrolysin.

Floricica Nou Venita alix's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2009
    Postari in forum
    5
    buna as dori sa stiu si eu de unde se cumpara risatarun?

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    daca nu gasesti in farmacii, poti sa faci c-da (vb cu dr care-ti trateaza bb sau cu o farmacista)

Floricica Nou Venita edutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2007
    Postari in forum
    4
    Bunain sfarsit am gasit un subiect comun, va rog sa mi spuneti are reactii adverse copilul dvs de la risatarun? Ai administrez si eu baiatului meu si pare iar un pic agresiv caci in urma tratamentului homeopat timp de 1,an avem rez spectaculoase dar risatarunul administrat 0,5ml 10zile pe luna il cam agitat e normal?
    multumesc !

Floricica Nou Venita adituca's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2008
    Postari in forum
    66
    @edutu, este normal sa fie mai agitat in timpul tratamentului. Si eu am sesizat lucrul acesta, dar numai la inceputul curelor, primele 5-6 zile, apoi, treptat-trepat, scadea agitatia pana la disparitia ei. Baiatul meu nu a devenit agresiv, asta cred ca depinde si de afectiunea fiecarui copil in parte.
    Acum ii mai dau Risatarun sau Tonotil numai trei luni pe an si, fie ca a crescut el, fie ca s-a obisnuit cu medicamentul, nu-i mai produce hiperkinezie decat foarte putin, si tot la inceputul primei cure.
    Insa daca tie ti se pare ca pierdeti din rezultatele pozitive obtinute pana acum prin alta meoda, discuta cu medicul si nu-i mai da. Medicul homeopat a fost de acord cu administrarea Risatarunului?

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    buna ziua , am observat ca ati mentionat ca fiul dvs a avut o intarziere de limbaj,la ce varsta a fost diagnosticat,in ce a constat intarzierea efectiv, cce medic la evaluat(logoped, psiholog, neurolog, psihiatru?) va multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari