Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita inimioara's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2008
    Postari in forum
    48
    BUNA DRAGELOR MAMICI!DIN PROPRIA EXPERIENTA SI CHIAR DIN CELE AUZITE , E FOARTE GREU CU ALIMENTATIA LA COPII CU DISABILITATI,PENTRU CA EI NUSTIU SA MESTECE MANCAREA.HAIDETI SA NE SPUNEM PARERILE SI SA ANCERCAM SA NE AJUTAM.

Floricica Nou Venita gavriliu liliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2007
    Postari in forum
    16
    Eu tot din proprie initiativa i-am dat in primii 3 ani mancare pasata cu blenderul(o faceam cum voiam eu adica pasta sau mai lichida)dar acum avem o sondita si ne descurcam mai greu cu procuratul hranei din afara caci noi nu avem asa ceva.

Floricica Nou Venita mardare.elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    8
    buna,si eu am o fetita de 4 anisori cu dezabilitati;pana la un an si 2 luni a fost un copil perfect sanatos.la un an si 2 luni am operat-o pe cord(tetralogie fallot)dupa aceasta operatie fetita nu a mai mers,vorbit diagnostic paralizie cerebrala infantila.nu mai mesteca nu mai sugea la biberon o perioada i-am dat cu picatura lichidele si mancarea pasata la furculita era f greu sa o alimentezi dar rezultatul a venit mestecatia este aproape normala.cu putin efort am reusit sa recuperam ceva ce pierdusem.

Floricica Nou Venita alexama08's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    8
    buna!cred ca inteleg f bine aceasta problema cu mancarea pasata....baietelul meu are 6,6ani si ii dau mancare pasata(bineinteles ca este un copil cu disabilitati),este f greu............

Floricica Nou Venita crisssaaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.02.2008
    Postari in forum
    35
    buna!baietelul meu a implinit 4 anisori si ii dau tot pasata mancarea,dar i-o trag intr-o seringa mare si ii dau.

nad
    nad este offline.
    Floricica Nou Venita nad's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2009
    Postari in forum
    6
    baietelul meu are 4 ani jumatate si de un an am reusit performanta sa nu mai manance pasta ci strivit cu furculita. chiar si acest mic pas a fost facut destul de greu pt ca in primele zile isi facea sila si varsa dar i-am dat ce-i placea mai mult adica fulgi de porumb striviti si lasati sa se inmoaie in lapte;dupa ce s-a acomodat cu ei am trecut la supita si acum pot sa spun ca inghite si musaca- ce-i drept cu putin iaurt sa nu fie prea gros. dar tot nu vrea sa mestece, le inghite asa cum i le dau. dar tot e greu, nu pot pleca cu el oriunde pt ca nu as putea sa ii dau sa manance decat iaurt !!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari