Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita little.violeta's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    5
    Fetelor ce le puneti in pachetel copilasilor pentru gradi ca nu stiu ce sa ii dau. Dulciuri mi s-a spus ca nu e voie sub nici o forma si atat. Alte indicatii n-am prmit

Floricica Nou Venita comiral's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2009
    Postari in forum
    2
    Aceeasi problema o am si eu cu Irina, nu stiu ce sa ii pun la pachetel, i-am tot dat biscuiti si frcute insa trebuie sa ma diversific, mai ales ca ea papa dimineata acasa inainte de a merge la gradi

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    dragele mele, datorita meseriei as putea sa va sfatuiesc in acest sens. Nu se pun dulciuri sau suc copiilor la gradi. Asta nu ca asa vrea educatoarea, dar e mult mai sanatos pt. copii si in plus nu toti copiii au posibilitati si pot pofti la ceea ce au colegii lor. De aceea e de preferat un pachetel, respectiv sandwich in care mamica poate pune ce vrea, fara ca ceilalti copii sa stie ce mananca colegul lor. Cateva sugestii: paine cu unt, sunca, pateu, rosii, castraveti, paine in ou, branza topita. restul placerilor le puteti face copiilor acasa.

Floricica Nou Venita papadie's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2009
    Postari in forum
    4
    eu ii pun si dulce pt ca asa ne-a cerut doamna

Floricica Nou Venita papadie's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2009
    Postari in forum
    4
    poate nu e bine dar daca asta e regula nu o putem schimba noi

Floricica Nou Venita fizic's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2009
    Postari in forum
    2
    fetita mea mananca si dimineata inainte de a merge la gradi,plus pachetelul si dulciurica,care este nelipsita.depinde de copil,sa stiti k nu este deloc grasuta

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    buna,noi mergem la scoala deja la baietel ma refer k fetita mai are 2 ani pana a merge la gradi,eu sincer îi puneam în pachetel sandwich k diverse ce vroia el si un fruct sau o prajiturica însa acum k este la scoala nu prea mai vrea pachet vrea banuti sa îsi cumpere el ceva nu cumpara prostii îsi cumpara produse de patiserie si le mananca în locul pachetului ,dar nu a rebuntat de tot la pachetel din cand în cand mai cere pachetel la el

Floricica Nou Venita roxiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    3
    daca mananca dimineata, pachetelul de la gradi e cam in plus, dupa parerea mea, pt ca acasa in week-end nu mananca si 10.30 dar ii pun ori dulce ori sandvich sau o banana; mar nu vrea

Floricica Nou Venita tama's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2006
    Postari in forum
    145
    Eu ii pun sandwich cu sunca, salam sasesc, kaiser si bineintele unt si ceva legume.Eu intotdeauna am considerat ca un sandwich tre sa contina lactat/branzeturi, carne si legume.
    Bianca nu pleca la gradi pana nu mananca si desi este sclifi la mancare, pachetelul de la gradi il mananca. nu mai mult de jumatate, dar tot este ceva decat deloc

stefaniajohansson
    Guest
    e mult pt un copil sa stea nemancat de dimineata la 7:30-8 pana la 12-12:30. mi se pare absolut necasara o gustare intre micul dejun si pranz. lucrez ca educatoare si vad cat de activi sunt copiii la gradi. si chiar daca nu lucrez in Romania, sunt sigura ca trebuie sa fie la fel si in Romania. un om adult nu are voie sa lase mai mult de 4 ore intre mese (mese inseamna si gustari, nu doar mesele principale). cu atat mai mult are nevoie de energie un copil de gradinita-scoala.
    un sandwich, un iaurt si fulgi, un fruct..cam asta ar fi indicat sa primeasca. dulciuri in nici un caz..nu numai ca strica pofta de mancare, dar dupa dulciuri periajul dintilor este mult mai important decat dupa mancare. si ei nu se pot peria pe dinti la gradi.

stefaniajohansson
    Guest
    Nu pot sa inteleg cum "doamna" poate impune copiiilor sa manance dulciuri la gradi. Eu as reclama-o. Mi se pare lipsit de profesionalitate. Un cadru didactic ar trebui sa aibe un mare interes fata de sanatatea copiiilor pe care ii are in grija. "doamna" pare total dezinteresata. Si daca regula era ca copiii sa vina cu tigari, ii dadeai tigari la copil? Papadie, daca stii ca nu e bine, daca simti in inima ta de mama ca nu e bine, sunt sigura ca poti face ceva sa se schimbe regula. E o aberatie. .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari