Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Mierea cand se poate da lui bebe?

Am un pui mic de aproape 8 luni,ii dau ceai de cateva luni( neindulcit evident),as vrea sa stiu daca voi,mamici i-ati dat lui bebe miere,si daca da de la cat timp.Eu stiu ca mierea este interzisa pana la un an dar as vrea sa stiu parerile voastre

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    dupa un an este recomandata mierea , dar parerea mea daca iti bea ceaiul neindulcit da-l asa , ca vor fi alte alimente care contin zahar dupa un an

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Miere dupa 1 an.Iar ceaiul cel mai bine fara zahar.asa este mai sanatos.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    stiu ca pana la 1 an . dar se mai contrazic si unele site uri de copii si mama mi a zis ca pana in 2 ani. eu nu i am dat , mi a fost frica...!! i am dat la 22 luni si nu ia placut sau nu stiu ce sa intamplat ca am fortzat-o sa inghita si a vomitat pe loc . nu i am dat mult, un varf de linguritza .. :-s mie frica sa ii mai dau.

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    eu i-am dat la un an si ceva si ii place la nebunie, iar ceaiul a fost neindulcit...mult mai sanatos si din pct ei de vedere(deoarece nu cunostea dulcele prea bine) era "mmmmm" :)

Floricica Avansata ralu88's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    1.222
    si eu i-am dat baietelului meu miere abia dupa un an si tot atunci am inceput si cu zaharul fiert binenteles si facut ceai.as fi lungit si eu perioada de a nu-i adauga zaharul in ceai insa uneori avea diaree si ceaiul de menta era necesar si ca sa bea cat de mult pt a-i strange burtica, i-am fiert si zahar ca sa fie mai gustos.Mierea oricat de sanatoasa este, o evit si o consumam mai rar, la fel si orice alte produse indulcite sau mancaruri grase, nu de alta dar trebuie avut grija de sanatatea lor si sa prevenim obezitatea si diabetul la copii.
    Plus ca atunci cand merge la bunici...stiti cum e, papa cate o ciocolata, bombonica (vorbesc acum, la varsta lui de 1 an si 10 luni) deci ii sunt suficiente rasfaturile.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu iam dat de la 2 ani.pt ca la 1 an iam dat si nu ia placut plus ca ia iesit niste pete,si am intrebat pediatrul si mia zis sai dau la 2 ani ,sa nu ma grabesc

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    da cred ca sunt alimente care nu trebuie sa ne grabim.Este timp si de miere
    Eu nu i-am dat celui mic pana acum nici in ceai.Dar simpla nu cred ca as reusi sa le dau la nici unul dintre copii mei.Poate in ceai..

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Pe 7dec facem si noi un an si tot nu o sa ii dau miere,mai astept cateva luni.Desi noi avem miere proaspata pt ca tata socru este stupar.Sper sa ii placa mierea,mie de exemplu nu imi place.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Eu nu i-am dat miere pana la 2 ani . Ii indulceam ceiutul cu glucoza .

mada_lyna
    Guest
    exact.dupa 2 ani se recomanda. eu una i-am dat deja de acum 2-3 sapt. si nu a patit nimic. dar ,nu se stie niciodata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari