Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16

Copii schimbati in maternitate

Probabil ca ati citit/vazut stirea cu copiii schimbati la maternitatea din Onesti. Ma gandesc cat de greu trebuie sa le fie parintilor implicati in povestea asta. Cred ca ambele mame au simtit ca amandoi copiii sunt ai lor. Oare cum se poate ca in secolul XXI sa se mai intample erori ( ca sa nu spun orori) de timpul asta?

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    da,am vazut si eu stirea.este ingrozitor,mie mi-au dat lacrimile :( eu daca eram in situatia mamelor nu stiu ce as fi facut cred ca le-as fi tras o bataie cu mana mea,ca sa nu zic ca i-as fi omorat...sunt o mama foarte protectoare,sper sa nu fiu pusa vreodata in situatii gen care tin de siguranta copilului meu,etc.Sper ca parintii sa nu se lase si sa faca dreptate,asa ar fi cel mai corect.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Cred ca va ramane o experienta traumatizanta pentru ambele familii...si cu certitudine nici copiilor nu le va fi foarte usor in urmatoarea perioada...se invatasera cu un anume glas, un anume miros...un anume mediu...
    Totusi....am o oarecare nedumerire....sa spunem ca, hai treaca mearga, copilul se schimba de la o ora la alta in primele zile...si ai putea avea oarece dubii...desi eu una am vazut pozele celor doi copii...si cel putin unul dintre ei are un nas distinctiv...Unde erau ochii mamicilor in cauza? Si mie mi-au pus copilul pe piept...arata ca o broscuta, bulbucat si buhait si incretit ca la statul in apa...dar m-am uitat imediat la manute si la labutele la picioare - leit ale lui ta-su...deci....cum putea sa-mi spuna mie si mama doctorilor ca i s-au schimbat picioarele dupa 3 zile???
    Din ce am citit inteleg ca nu s-au pus gresit bratarile, nu au fost schimbate de la un copil la altul...deci, dragilor....te uiti la bratara de la mana dupa cate zile???? Eu i-am scos-o copilului imediat ce am ajuns acasa....
    Cu atat mai mult, una din mamici a facut poze copilului in maternitate....
    Sunt de acord ca personalul medical a facut o greseala de neiertat....dar sa-mi fie cu iertare....si mamicile....si sotii lor, care se presupune ca au vazut copii imediat...ei n-au nici o scuza...

tabitha
    Guest
    Nu stiam despre ce e vorba,am cautat pe net.Si mie mi se pare aiurea ca ambele mame nu si-au dat seama din prima secunda ca nu sunt copiii lor.Daca erau schimbati in momentul nasterii,sa zicem ca au nascut amandoua in aceeasi secunda si au gresit bratarile...mai intelegeam,dar asa e putin ciudat.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Fabuloasa poveste a doi tineri schimbați la naștere | adevarul.ro

Dar de acest caz ce ziceti ? Chiar daca s-a petrecut cu multi ani in urma, e ceva .. nici nu gasesc cuvantul potrivit. Oare sa fie mana destinului ? Personal am vazut stirea si la TV acum ceva timp si m-a uimit. Am ramas socata ce turnura poate lua viata din cauza unei clipe de neatentie. Si totusi ... copilul abandonat de mama dar crescut de parintii celuilalt, chiar daca a fost crescut intr-o familie a ajuns dupa gratii. Iar celalalt care a crescut prin centre de plasament a ajuns teolog si pe vremea cand am vazut stirea zicea ca si-a gasit o fata tot din centru si se iubesc foarte mult, dorindu-si un viitor impreuna.

Ce parere aveti ? A fost bine, a fost rau ? A fost mana destinului ? Ce credeti ? :)

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Cat despre mamele celor doi copii aflati in discutie (cei din Onesti) totusi...cum ati spus si voi...din moment ce il vezi prima oara dupa ce nasti, cum poti sa nu iti dai seama ca e diferit copilul cu care pleci acasa? Pe al meu l-as fi recunoscut chiar daca puneau toti copii din maternitate intr-o camera si le schimbau bratarile. Cum l-am vazut prima clipa mi-a ramas intiparita fatuca lui care era leita cu cea a lui taicasu`. Deci sa fim seriosi...vinovate sunt ambele parti. Zic eu ! :)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Fabuloasa poveste a doi tineri schimbați la naștere | adevarul.ro

Dar de acest caz ce ziceti ? Chiar daca s-a petrecut cu multi ani in urma, e ceva .. nici nu gasesc cuvantul potrivit. Oare sa fie mana destinului ? Personal am vazut stirea si la TV acum ceva timp si m-a uimit. Am ramas socata ce turnura poate lua viata din cauza unei clipe de neatentie. Si totusi ... copilul abandonat de mama dar crescut de parintii celuilalt, chiar daca a fost crescut intr-o familie a ajuns dupa gratii. Iar celalalt care a crescut prin centre de plasament a ajuns teolog si pe vremea cand am vazut stirea zicea ca si-a gasit o fata tot din centru si se iubesc foarte mult, dorindu-si un viitor impreuna.

Ce parere aveti ? A fost bine, a fost rau ? A fost mana destinului ? Ce credeti ? :)
    Eu am renuntat de mult sa mai cred in intamplare...tot ce se intampla, se intampla cu un motiv...
    Si apropos de exemplul asta...spune multe...despre cat de importanta este educatia...adica mai deloc. Daca esenta omului este de slaba calitate...poti sa-i faci si mama educatiei...ca degeaba....

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    E un subiect foarte interesant asta cu mosternirea genetica si educatia. Cat conteaza educatia, cat genele in dezvoltarea unui om? Cred ca nu s-a dat un raspuns clar la problema asta.
    Cat priveste subiectul topicului si eu mi-am pus aceeasi intrebare, de ce nu s-au uitat pe bratara aia de la manuta daca era scrisa corect? Si cum, abia dupa o saptamana si-au dat seama si s-au uitat la bratara aia? E ceva de neinteles atat in comportamentul personalului medical, cat si in cel al mamelor. Nu ignor nici factorul ca o femeie care abia a nascut nu are un comportament rational de multe ori, dar chiar si asa, nu i-au facut baie copilului?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari