Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Novice rodikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Deschid acest subiect pentru ca, pana nu demult, eram o persoana care nu credea in farmece si PUNCT. Insa, de la un timp, soacra mea imi povesteste tot felul de lucruri de ma ingrozesc.Ea crede in astfel de lucruri.Mai mult, am descoperit abia acum (dupa 4 ani de cand m-am casatorit cu fiul ei) ca ea ghiceste in cafea.

Va marturisesc ca nu mi s-a intamplat niciodata sa patesc ceva si sa zic ca sunt vraji. Voi ce credeti?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu zic ca atunci cand nu crezi in puterea lor malefica,nu se prind de tine.
    important e sa ai credinta in Dumnezeu!

Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Ai dreptate, am auzit si un preot spunand ca unde este credinta, puterea maleficului este anihilata!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Vraja e similara cu rugaciunea. Prea putini sunt deranjatii la creieri care sacrifica nu stiu ce pisici, capre etc ca sa faca vraji... Restul folosesc putin mai mult decat o simpla rugaciune, gen "am aprins o lumanare si m-am rugat la...". Nu-ti trebuie o camera intunecata, la 12 noaptea, si un pact cu diavolul (LOL... eu una nici nu cred in existenta diavolului) ca sa faci vraji.
    Magia, contrar credintei populare, nu e alba sau neagra, ci intentia celui care face o vraja o face pe aceasta din urma sa faca rau sau bine. Nu cred ca ar trebui sa-ti fie frica de vraji. Cei/cele care fac asta in necunostiinta de cauza, n-au puterea sa-ti faca rau. Iar cei care ar avea puterea asta, nu decad in asa hal incat sa-si lase etica la o parte ca sa-i faca rau oricui si cu atat mai putin unui crestin (pt. ca crestinii, in general, nu fac vraji si nici nu stiu cum sa se apere de asta). Ar fi ca si cum s-ar lua la bataie cu un bb... Not fair... :))))))
    Personal, n-am facut niciodata vreo vraja cuiva fara ca persoana respectiva sa-mi ceara asta (deci, logic, n-avea cum sa-mi ceara sa-i fac rau cu buna stiinta), este impotriva religiei mele sa faci rau sau sa manipulezi pe cineva prin vraji...
    In orice caz... lumea e prea speriata de asta... De ex, daca eu iti zic ca ti-am facut o vraja si maine cand iesi din casa te vei impiedica de a treia treapta a scarilor cand cobori, ti se pare logic si rational sa cobori scarile super atenta - scari pe care le-ai coborat de atatea ori fara probleme - rugandu-te la DD sa indeparteze "maleficul" si sa nu cazi?... Are vreun sens sa traim cu genul asta de frica in suflet? Eu zic ca nu... ;)

Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Deduc din ceea ce ai scris ca acest subiect iti este familiar.Cred ca ai foarte mare dreptate in ceea ce spui, un rol foarte important il joaca sugestia si autosugestia.Am cunoscut oameni prin sate din apropiere (eu stau in Suceava) care credeau cu tarie in astfel de lucruri, dar nu le treceau prin filtrul gandirii, ci le luau ca atare .De ex, daca 2 vecine se certau, fiecare din ele credeau ca cealalta ii face vraji (de rau, bineinteles), amandoua sfarseau prin a merge la biserica, unde se dezlegau de vrajile celeilalte.Oare care este punctul de vedere al bisericii in toata treaba aceasta?Stiu ca sunt preoti care "deschid psaltirea", sunt preoti care fac diverse lucruri care nu corespund in totalitate cu ceea ce presupune Biserica.Vorbesc aici de religia ortodoxa, nu stiu celelalte religii cum abordeaza acest subiect.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Mda... e plin pe peste tot de oameni superstitiosi (nu numai pe la sate si nu numai in Ro). Cred ca oamenilor le e frica de ceea ce nu inteleg si, in acelasi timp, au o fascinatie aproape morbida in legatura cu chestia asta... Cat despre ce zice Biserica... eu, din cate stiu (am fost crestina ortodoxa vreo 23 de ani), unui crestin ortodox ii este interzis sa faca vraji, sa ghiceasca, sau chiar sa se duca la vrajitoare/ghicitoare... In credinta ortodoxa, lucrurile astea sunt considerate ca venind de la diavol.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Vrajile-adevar sau fictiune....Hmmm eu zic fictiune

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Eu nu cred in vraji,pana in momentul in care sunt pe deplin convinsa ca de presupusul "efect"..Parera mea,vrajile sunt undeva pe linia de plutire intre adevar si fictiune,spun asta pt ca totusi au existat candva,pe vremea povestilor cu vrajitoare,dar totusi...HELLO,suntem in mileniul 3.sec XXI !! Sa incercam sa privim realitatea cu ochii,nu cu mintea sau cu sufletul.De exemplu,eu am citit astfel de articole pe net,in care se presupune ca o femeie i-a facut farmece nurorii ei la ora 0.00 noaptea,ca s-o "dezlege" de fiul ei si a reusit..poate a fost o coincidenta,oamenii nu se mai intelegeau..sau o femeie,jurase in biserica,pe o icoana ca ea n-a furat nimic,dar defapt furase din gospodaria unui vecin,iar la 2 saptamani a descoperit ca are cancer,in prima faza.S-a dus la biserica cu icoana respectiva sa dezlege juramantul,insa preotul se pare ca nu-i daduse acceptul pentru acel juraman prin cunoscutele cuvinte "Amin!",ptr ca se grabea sia uitat,deci juramantul nu avea nicio valoare.Inainte sa moara,femeia a descoperit ca sotia gospodarului de la care ea furase o blestemase si ii facuse vraji,cu rugaciuni spre diavol...e infiorator,dar e adevarat..si totusi cred in vraji...

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Ceea ce vroiam sa precizez si am uitat :)) este ca "vrajile au un efect dezastruos atunci cand sunt facute la 12 noaptea,pe luna plina",din cate am citit si m-am documentat...Cert e ca dupa cum spune si cotuca,daca ai credinta, puterea malefica este anihilata !

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Exista vraji si exista si vrajitori. Intotdeauna au existat.Nu vorbesc de escroci, caci si din acestia sunt o groaza...
    De aceea si exista rugaciuni de dezlegare de blesteme si vraji. Dar asta nu inseamna ca ele sunt cele mai puternice si nimic nu le poate distruge.
    Te poti feri de ele incercand sa ai o viata curata, rugandu-te...Dar nici asta nu-ti garanteaza ca poti fi neatins. Daca Dumnezeu ingaduie poti fi incercat si cu asa ceva. Eu am cunoscut persoane care au trecut prin asemenea grozavii...si sunt niste experiente cumplite. Bine e cand se termina cu bine.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Eu nu cred ca are vreo importanta ca suntem in sec XXI... Chestiile astea au o viata a lor, au existat dintotdeauna si vor exista intotdeauna. Daca am ajuns la asa un grad de civilizatie, atunci de ce oamenii se reintorc la vechile credinte in asa un nr mare? De ce e Wicca religia cu cea mai rapida raspandire in SUA si nu numai? Cred ca, din contra, oamenii s-au cam saturat de viata pe care o duc si vor sa se reintoarca (nu toti, logic... nici macar majoritatea, insa un nr semnificativ) la traiul acela arhaic, in comuniune cu natura, la vechile credinte si superstitii, cred ca vor sa dea sens vietii lor printr-o noua (dar, de fapt, f veche) spiritualitate. Asa ca nu vad chestiile de genul asta stingandu-se prea curand...
    In legatura cu vrajile facute la 12 noaptea, la lumina lunii pline... Ce ne facem cu vrajile care trebuiesc facute altcandva, de exemplu cand e luna in descrestere, ca sa scapi de un viciu? :))) Luna plina, hainele negre, pisicile negre, pactul cu diavolul, sangele de virgina, aripile de liliac etc (si pot continua la nesfarsit) sunt idei ale celor care cred ca stiu ceva despre cum se fac vrajile, insa habar nu au...

+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari