Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    fetelor, m-am gandit sa deschid acest topic pentru a ne impartasi propriile experiente in legatura cu obiceiurile zonelor in care traim sau ale locurilor care le-am vizitat candva, obiceiuri care si-au lasat amprenta in mintea noastra. n-ar strica sa stim la ce sa ne asteptam cand vizitam diverse locuri, iar pe deasupra sa ne mai imbogatim si cultura generala.

de pilda, eu locuiesc in Norvegia, iar aici bauturile alcoolice (mai putin berea si alte bauturi cu un continut f scazut de alcool) se gasesc numai in anumite orase in magazine specializate, comercializarea lor fiind sub monopol de stat, iar preturile sunt f mari. asa ca norvegienii nu prea beau in timpul saptamanii, iar sambata seara se aduna la o persona si fiecare invitat vine cu sacosa cu propria bautura. prima data cand am fost invitata la o petrecere de norvegieni ma uitam ca la urs. bineinteles ca sotul stia obiceiul locului si veniseram si noi pregatiti de acasa (inclusiv cu sucul pt mine)

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    buna NICOLETA.da bine te-ai gandit,in felul asta ne putem aminti lucruri frumoase care ne-au marcat cu niste sentimente unice.pe mine una,ma incanta la nebunie sarbatorile de iarna,dar mai mult urarile dinaintea CRACIUNULUI si a REVELIONULUI.la noi in PRAHOVA baietii si barbatii(care vor),se aduna si pleaca la urat prin sat ,cu plugusorul.si tasnesc si canta si ureaza de an nou,de parca simti cum toata magia CRACIUNULUI este numai la tine,nu mai exista la nimeni.se impart bani sau biscuiti si portocale,nuci si covrigi pentru fiecare.de REVELION SORCOVA E TARE VESTITA LA NOI.ATUNCI TOTI COPII SE UMPLU DE BANI:D,dar se canta si un colind binecunoscut ca urare de bine.

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nu va spun,ca acum vreo 5 ani am facut un circuit in tara cu parintii mei si alte rude.12zile am colindat pe la manastirile din MOLDOVA,si nu numai.am vizitat lacul sf"ANA,singurul lac din tara de origine vulcanica.am mai vizitat lacul ROSU,DE PE Cheile Bicazului,extraordinare si acelea,te incanta cu inaltimea stancilor ametitoare si a curbelor periculuase si adanci.btoate manastirile vizitate dee mine m-au marcat cu cate o emotie unica.PUTNA,manastirea de calugari, unde se spune ca a fost zidita , dupa ce voievodul STEFAN CEL MARE,a tras cu arcul sau de pe un deal din apropiere,pentru a hotar unde se va construi faimoasa manastire.am mai vizitat deasemenea manasirea SUCEVITA.manastire de maicute,foarte strictecu regula imbracatului,atunci cand vrei sa vizitezi biserica.tin inte ca eram imbracati in pantaloni scurti,in fustite,dar de la poarta ne-a Luat niste sorturi lungi pentru a ne acoperi poicioarele,iar pentru barbati niste jachete ca sa le acopere mainile dezgolite.printre manastirile vizitate se mai numara si MOLDOVITA careeste la cativa km de SUCEVITA,si am coborat si pe VALEA OLTULUI,sa vedem manastirea COZIA,unde binenteles in spatele sau,curgea splendoarea de rau OLT.am trecut si prin ARGES,la manasirea CURTEA DE ARGES,acolo unde se spune ca MANOLE a zidit-o pe ANA.AM AMINTIRI MULTE.DACA AS STA SA LE INSIR ,as scrie pagini.sincer as mai vrea inca o data sa le viziteaz si sa iau celalalt capat al tarii la rand,pentru ca tara noastra e frumoasa dar nu-i cunoscuta pentru frumusetea ei

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    aici la noi,de sarbatori,in special de CRACIUN,se taie porcul si se alege carne de prajit pentru impartit la alte persoane,vecini,rude,prieteni pentru pomenirea mortilor

new sunshine
    Guest
    La americani Thanksgivingul e o sarbatoare la sfarsitul lui noiembire cand se face o masa mare si de obicei se fac reuniuni de familie,.Nu mai am timp sa stau sa explic provenienta sarbatorii dar sper sa revin curand!!

Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    ca tot ai spus de Thanksgiving, mi-am amintit ca peste cateva zile e Halloweenul. stii cumva ce seminifica aceasta "sarbatoare"? voi (fam voastra) petreceti de Halloween?

michellegr
    Guest
    Eu traiesc de putin timp in Grecia , ce obiceiuri sau traditii au greci ,iti pot spune dar cat am auzit si am vazut, un obicei de exemplu, este acela de a nu face niciodata cadou parfum persoanelor apropiate , greci considera ca e desperatire, un alt obicei ce am vazut in buzukia, buzukia e un local unde se canta muzica live ,cantareti care tin spectacolul sunt vedete renumite aici, de ex in buzukia daca iti vine o farfurie cu garoafe ( dar numai floarea ,fara coada) si ti se toarna in cap, da da ,ati citit bine , fata care vinde farfuriile cu garoafe vine pur si simplu si iti toarna in cap garoafele , se zice ca persoana care ti-a trimis garoafele te place si asta e un mesaj ca te place.De exemplu , cand un cuplu se casatoreste aici se pun 2 perechi de nasi , si verigheta sa poarta pe mana dreapta nicidecum satnga..Cam atat am aflat despre obiceiuri si traditii , in putinul meu timp de cand sunt aici, in viitor sper sa pot sa va spun mai multe despre traditiile si obiceiurile grecesti..

Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    f interesant, Michelle! e bine de stiut faza cu parfumurile.
    aici (in Norvegia) am vrut sa-i multumesc cuiva care ma ajutase cu mai multe chestii si i-am spus "multumesc pt tot". mi s-a spus ca aici "multumesc pt tot" are conotatii negative, asta inseamna ca nu ai fost multumit si ca sa nu jignesti omul, ii spui "multumesc pt tot" si nu mai apelezi la persoana respectiva pe viitor. in general sunt f politicosi si nu au atatea injuraturi cum avem noi, romanii. practic au niste injuraturi f blande.

Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    sa va povestec si ceva in legatura cu nuntile, desi personal n-am participat la nicio nunta. cand se casatoresc prietenii mirelui si ai miersei organizeaza o petrecere pt fiecare in parte. pe de o parte prietenele mierese o imbraca in ziua nuntii intr-un costum tematic(eu am vazut o gaina) si ii pun niste pancarte in fata si in spate pe care scrie "MA MARIT" si ii mai leaga si niste tinichele ca sa zdrangane sa stie lumea ca se marita, dat fiind faptul ca o poarta pe jos prin centru si prin zonele importante ale orasului. mireasa trebuie sa le faca cinste prietenelor ei cu ciocolata, inghetata sau alte dulciuri si rad de se prapadesc cu toatele. pe de alta parte si prietenii mirelui organizeaza o petrecere asemanatoare.

la nunta nu se dau bani, dar se face o lista cu lucrurile de care au nevoie mirii (nu mai tin minte exact unde se afiseaza, asa mi s-a spus), iar dupa ce cumperi articolul respectiv te duci si il tai de pe lista. cel mai bine e sa iei la inceput, caci daca ramai pe la urma, raman chestiile f scumpe (combina frigorifica, articole de mobilier etc)

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    hei , salut ! acum sunt la tara si am promis ca o sa scriu si eu cate ceva pe aici .la olteni nuntiile sunt mortale. inca de mai pastreaza traditia pe la sate cu udatul , dupa biserica se mmerge acasa la ginere si soacra mare ia mireasa in brate , o urca pe masa si ii da sa manance. sau cu pomenile! la pomana de 6 saptamani se da de pomana incepand de la haine pana la pat. da da! se da pat de pomana . la cate cheltuieli te poate baga un mort!?
    oricum cred ca din toata tara oltenii sunt cei mai superstitiosi, ei cred in strigoi dar cred ca ati vazut si voi pe la stiri ca numai prin zona asta apar strigoi si fantome sau serpi prin stomac

michellegr
    Guest
    Anca , faza asta cu datul de pomana la 6 saptamani sa stii ca si in Dobrogea e la fel, nu stiu daca toti respecta asa ceva, dar in cazul meu asa a fost am dat de pomana de la hainute , pana la pat aranjat cu lenjerie ,perne, patura, plapuma .etc..pana la covor, masa, scaune ..la noi se zice ca atunci cand dai de pomana scaune,perne,farfurii, pahare ,etc se dau cate doua ... cica pe lumea cealata isi gaseste perechea ..Si crede-ma ca asa este , eu acum 1 luna mi-am visat baietelul ,si mi-a multumut ptr tot ce i-am *trimis* , ptr ca el are o fetita prietena acolo sus in ceruri, si ea nu are nimic , se joaca tot timpul impreuna,maninca impreuna, si doarme langa el in pat ca nu o poate lasa sa doarma pe JOS..Deci eu dupa visul avut ,chiar cred ca e adevarat ca ce dai de pomana ,decedatii primesc..

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari