Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    in religia ortodoxa se crede in nemurirea sufletului si ca aceasta viatza este doar o etapa ,crestinul tinzand sa atinga viatza vesnica dupa disparitia terestra,se crede ca ezista cele 7 porti de care sufletul trebuie sa treaca ,se crede in judecata finala.
    sincer as vrea sa stiu si parerea celor ce au alte confesiuni ,ce inseamna moartea si daca cred sau nu in viatza veasnica

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Ar fi tare frumos sa fie asa, dar sincer eu nu cred ca exista viata dupa moarte. Este doar o inventie pt a nu avea frica de moarte, o speranta, dar...nu cred ca exista.
    Asa cum vedem animalele, plantele murind si putrezind, asa va fi si cu noi.

Suntem un lant de celule care mor si se nasc altele.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Nu sunt pesimista, dar cred ca viata merita sa ne-o traim din plin ca alta nu mai avem, parerea mea

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Eu vreau sa cred in viata de dupa moarte,altfel mi-ar fi frica sa mor :)))..si totusi..cand ne rugam la DD sa ne indeplineasca o dorinta,si ea se indeplineste,e coincidenta?

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Cred ca-i o mare coincidenta sau mai bine zis in momentul ala creierul lucreaza mult...cred mult in puterea gandului (prin telepatie) si a creierului, caci creierul e motorul principal. Si mie mie frica sa mor de aia incerc sa cred in povestea asta frumoasa.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Eu cred in reincarnare. Si cred ca exista un loc unde ne "odihnim" intre vieti, ca sa zic asa. Cred in reincarnare pt. ca mi se pare ilogica ideea de judecata dupa o singura viata, in care nici nu apuci sa faci mare lucru. Cu foarte putine exceptii - Hitler, criminalii in serie etc. - nu vad cine si-ar merita iadul (nici nu cred in iad, oricum). La fel, putini ar fi aceia care sa-si merite raiul. Cred ca scopul nostru in viata e sa invatam cat mai mult din situatiile prin care trecem si sa invatam din propriile greseli. Si cred ca, atunci cand avem destula experienta, cand ne-am invatat lectiile si ne-am platit greselile (aici pe pamant), putem alege ne intoarcem la esenta divina care ne-a creat sau sa ne intoarcem pe pamant pentru a-i ajuta/invata pe altii (si cred ca asta s-a intamplat in cazurile de genul Iisus, Buddha etc). Altfel, cum am zis, mi s-ar parea ilogic si f nedrept sa se nasca, pe de o parte, oameni sanatosi, frumosi, bogati si, pe de alta parte, oameni saraci si handicapati, daca asta ar fi singura viata pe care am trai-o. Pt. mine, e clar ca avem ceva de platit/invatat din circumstantele in care ne-am nascut/traim. Tot asa imi explic si de ce exista mame care pierd sarcina si de ce mor copilasi... probabil ca exista suflete care nu mai aveau decat putin de patimit in dimensiunea asta materiala in care traim, pana sa ajunga sa isi uneasca sufletele cu divinitatea.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cat despre frica de moarte... nu mi-e frica deloc. Daca am dreptate, atunci nu se termina totul acolo. Iar daca nu am (ceea ce mi se pare putin probabil... n-or crede 90% din oamenii de pe planeta asta intr-o forma sau alta de divinitate de prosti ce sunt, nu?... si chiar daca asta ar fi situatia, mi se pare mai deprimant sa nu crezi in nimic, decat sa crezi in ceva si sa te inseli), atunci n-o sa mai stiu oricum... deci, ce mai conteaza? :)

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Eu am avut o experienta care m-a facut sa cred ca exista ceva, nu stiu ce, dar mai e ceva.
    In scoala generala, eram in autobuz langa usa si era foarte aglomerat si am lesinat. Am vazut o campie fara capat, de trifoi verde, atmosfera degaja lumina si liniste. Era o liniste oarecum muzicala, nu o pot descrie si lumina, parca era insorit, dar nu cu raze de soare. Era asa de bine si nu m-as fi despartit de acea zona.
    Cand mi-am revenit, eram pe un scaun, la circa 5 metri de locul lesinului,, inconjurata de babe cu sticlute pe care mi le bagau pe la nas, cu otet si alte chestii. Nu am aflat niciodata cum am ajuns pe scaun si imi venea sa le omor pe babe, ca m-au adus inapoi in lumea reala.
    A fost ceva incredibil, care m-a marcat si aveam o varsta mica, dar imi amintesc si acum mai ales senzatia de liniste si calm si bucurie. Amintirea predominanta a ramas cea de senzatie si nu imaginea vazuta.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Eu cred in viata de dupa moarte dar oarecum diferit de religia ortodoxa (nu sunt ortodoxa). Cred in judecata de apoi in functie de ceea ce ai decis sa crezi/faci in aceasta viata si in viata sau moarte vesnica dupa aceasta judecata.
    Sincer, nu m-as putea bucura de viata stiind ca totul se rezuma (in cazul fericit) la 70 sau 80 de ani, oricat de frumosi ar fi ei.. Da, viata e frumoasa, merita traita din plin, merita traita mai ales bine, dar din punctul meu de vedere ceea ce urmeaza este infinit mai bun

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    si eu gandesc la fel ca si tine adyna ,cred ca undeva ,candva urmeaza ceva mai bun decat ceea ce traiesc acum,nu am de unde sa stiu daca se va si adeveri insa sper.
    stau uneori sa ma gandesc ca viatza este atat de fragila ,se poate frange intr-o secunda si nu mai ai timp sa i-ti iei ramas bun de al cei dragi. stau si ma gandesc de ce m-am nascut ,ce rost a avut venirea mea pe aceasta lume daca nu ar exista si ceva dupa moartea fizica .

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    si eu gandesc la fel ca si tine adyna ,cred ca undeva ,candva urmeaza ceva mai bun decat ceea ce traiesc acum,nu am de unde sa stiu daca se va si adeveri insa sper.
    stau uneori sa ma gandesc ca viatza este atat de fragila ,se poate frange intr-o secunda si nu mai ai timp sa i-ti iei ramas bun de al cei dragi. stau si ma gandesc de ce m-am nascut ,ce rost a avut venirea mea pe aceasta lume daca nu ar exista si ceva dupa moartea fizica .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari