Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    M-am gandit ca ar fi bine sa avem un coltisor in care sa ne comunicam felul in care ii invatam pe copiii nostri credinta noastra, greutatile pe care le intampinam, sa ne sfatuim...
    Sa vorbim despre suflet, dragoste de oameni, sensul vietii..

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Dumnezeu nu e doar ceva despre care sa vorbim, cat este Cineva pe care-L intalnim si pe care-L vedem lucrand in viata noastra.
    Dar copiii au nevoie de explicatii si mai ales de exemple. Iar exemplul cel mai la indemana si pe care toti il pot urma, este cel al parintilor. Sa ne straduim ca dragostea sa nu dispara din mijlocul familiilor noastre.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Iata felul in care un copil il poate percepe pe Dumnezeu:

\\\"..un baiat spunea ca s-a simtit singur la scoala.
    Maica Magdalena: Chiar daca cineva crede ca n-are nici un prieten, nu e adevarat. Iisus e la scoala impreuna cu tine. El este cel mai bun Prieten pe care l-ar putea avea cineva.

O fetita de 4 ani: Nu e doar Prietenul nostru, e Taticul nostru.

Fetita invatase despre iubirea Tatalui ceresc pentru fiecare din copiii Sai. Fapt la fel de important, ea stia din experienta de zi cu zi ce anume inseamna dragostea unui tatic. Tatal ei avea multi copii, dar fiecare din ei simtea iubirea lui personala. Prin Duhul Sfant Il putem numi pe Dumnezeu,Taticul nostru. Din copilarie intram in legatura cu El in acest mod.\\\"

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    eu sper ca voi reusi sa o invatz cate ceva .voi incerca sa ii explic avand in vedere si varsta ei.cred ca voi incepe cu povesti despre ingerasi si treptat vom ajunge ,sper eu ,la discutii din ce in ce mai profunde din care sa poata invata cate ceva.
    pentru mine educatia religioasa a fiicei mele este foarte importanta,insa de ea depinde daca va crede sau nu.
    important insa este sa perceapa divinitatea ca pe ceva prietenos ,sa nu-i fie teama.

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    eu sper ca voi reusi sa o invatz cate ceva .voi incerca sa ii explic avand in vedere si varsta ei.cred ca voi incepe cu povesti despre ingerasi si treptat vom ajunge ,sper eu ,la discutii din ce in ce mai profunde din care sa poata invata cate ceva.
    pentru mine educatia religioasa a fiicei mele este foarte importanta,insa de ea depinde daca va crede sau nu.
    important insa este sa perceapa divinitatea ca pe ceva prietenos ,sa nu-i fie teama.

nicole13
    Guest
    fetita mea are 14 si m-a uimit inttr-una din zile cand ne-a zis(comentariu la un reportaj tv)" si rromii sunt tot oameni"!asta fara a avea discutii interminabile despre credinta, toleranta si iubire; merge la biserica, se spovedeste, se impartaseste, se inchina in fiecare seara si are f, multa iubire de daruit ceea ce este extraordinar;in toate astea eu nu am niciun merit, poate doar acela ca-i sunt mama;Dumnezeu mi-a daruit doi copii minunati, meritul este al Lui!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Sa dea Domnul sa reusesti in ceea ce-ti propui Katalina! Ai o fetita superba, sa va traiasca si sa va bucure inima.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Asa este, Nicoleta, copiii ne uimesc cu profunzimea si curatenia gandirii lor. Dar intrebari despre Dumnezu, Sfanta Treime, Rastignire sau Inviere, nu ti-a pus?
    Baietelul meu de 3 ani jumatate aproape, m-a intreabat de exemplu de ce are Mantuitorul coroana de spini...
    Si noi mergem cu copiii la biserica si le place, deja s-au obisnuit cu preotii, nu se sperie de ei ( caci exista si copii adusi la biserica mai tarzior, care se sperie de imbracamintea preotilor sau de barba, ori de lingurita, ea fiind cea cu care primesc de obicei medicamentele...), nici nu tipa cand primesc Sfanta Impartasanie.
    Eu am vrut sa-i aduc de mici la biserica, tocmai pentru a hrani si sufletelul lor, nu doar trupul. S-au si imprietenit cu alti copii, se cunosc cu alti oameni si au devenit mai sociabili. E drept ca n-au rabdare sa asculte slujba, va mai trece ceva timp pana atunci, dar se plimba prin parculetul bisericii si sunt in atmosfera aceea impaciuitoare...

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Desi e inca mititel a invatat sa faca semnul Sfintei Cruci corect si stie "Tatal nostru" si "Ingerasul"...
    Eu cred ca baza se pune din copilarie cand inca mai asculta copilul de tine, ca apoi anturajele necrestine au grija sa-l distraga. Dar stiind de mic sa discearna binele de rau, moralul de imoral, pacatul de lucrul drept, cred ca nu vor fi luati usor de valtorile innebunitoare ale societatii. Asta cel putin, e speranta mea.
    Bineinteles ca totul trebuie facut pe masura puterii copilului, nimic nu trebuie fortat pentru a nu cadea in extrema cealalta..

Floricica Novice despy's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    347
    Buna seara fetelor. Ce faceti voi?
    Sotul meu e preot si m-a rugat sa va intreb care din voi ar vrea sa faca o donatie pentru pictarea Bisericii.
    Va multumesc anticipat si astept mesaj.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    imi cer scuze ca trebuie sa spun asta, dar eu consider ca aici e un forum despre copii si pt parinti, nu mi se pare potrivit meseajul dumneavoastra!oricum se inscrie mai bine in categoria ajutor umanitar!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari