Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    lorito
    Guest

Ce ne apropie si ce ne indeparteaza de biserica ortodoxa?

Nu sunt o persoana foarte religioasa, credincioasa cum vreti sa-i ziceti (desi de mic copil am avut legaturi stranse cu " casa Domnului". Ce m-a apropiat de biserica? Credinta "presarata'/indusa de bunici. Ce m-a indeparatat de ea?
    Fastul, regulile nescrise. Rujul de pe icoane, mirosurile imbatatoare de parfum amestecat cu miros de tamaie, faptul ca in multe biserici nu poti veni cu lumanari procurate din alte locuri, faptul ca exista taxe nejustificate, tarife fixe, comportamnetul imoral al unor preoti ... si lista continua. Astept si raspunsurile voastre la cele 2 intrebari.

Floricica Veterana floretronela's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2005
    Postari in forum
    11.002
    Ce ma apropie? Nevoia de a fi mai aproape de Dumnezeu, nu stiu... am momente in care indiferent de zi intru in Biserica si "discut" cu Dumnezeu. Ma linisteste, ma incalzeste si ma intareste. Si ma bucura ca nu e duminica, sau zi de sarbatoare.
    Sa ma ierte Dumnezeu dar am ajuns sa ocolesc biserica in zi de sarbatoare sau duminica.. de ce? Barfa e la ea acasa, politica la fel.... nu mai spun de comentariile referitoare la tinute.. "babele" parca au uitat ca ele trebuie sa fie exemplu de piosenie, de bunatate.
    Ce m-a facut sa ma indepartez? E simplu.. ca pe toata lumea.. lasand la o parte exemplele de mai sus, ma irita ca am ajuns sa privesc biserica ca pe o afacere.. ca am sa ajung sa merg la preot si sa il intreb " cate pacate mi se sterg de 50 lei?"... asta e cel mai trist.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Ce ma apropie de biserica? NIMIC Ce ma indeparteaza?Taxele care nu sunt justificate.

Pt.a vorbi cu D.zeu nu am nevoie de cat de 4 pereti si liniste pt.ca oriunde ma rog EL,CREATORUL meu ma aude si imi raspunde.
    Modificata de pasy; 21.03.2011 la 18:11:22.

Floricica Senior andrea31's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    4.380
    ce ma apropie de biserica?nevoia de a fii mai aproape de dumnezeu,pina ce tatal meu nu s-a imbolnavit sincer nu am crezut ca exista
    desi am fost educata in spiritul ca exista,atunci m-am intors catre el si m-am rugat asa cum am fost invatata
    tata s-a vindecat,dar mai tarziu murea de alta boala nu a mai avut putere sa lupte ,insa credinta mea in EL a ramas aceleas
    iar acum tot prin credinta ,rugaciuni si posturi tot EL ne-a binecuvintat cu un bebe mic:),minunea pe care am cerut-o atitia ani
    ce ma indeparteaza barfele,babelor si taxele puse de preoti

Floricica Senior angy.lary's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2009
    Postari in forum
    2.836
    de biserica nu ma apropie nimic in schimb cred in Dumnezeu cu tot sufletul.ce ma indepartat? preoti care ii vad beti pe strada,fumeaza,vb urat,calugari care violeaza copii etc si bineanteles taxele exagerate pt toate cele.eu din putina mea cunostinta stiu ca Iisus facea totul fara sa ia un ban nimanui,persoanele care se cred asa de credincioase si barfesc tot timpul slujbei de parca ar fi la targ si multe altele.sa ma ierte Dumnezeu ca nu prea merg la biserica dar eu credinta mi-o port in inima.era un preot de unde sunt eu care te duceai sa te spovedesti duminica si la urmatoarea slujba batea apropouri doar ca nu dadea nume.

lorito
    Guest
    Eu nu merg duminica la biserica( decat foarte rar). Mi-am facut un obicei din a merge la biserica ca sa multumesc Domnului, de cerut cer de acasa:) Adica nu merg la biserica sa ma rog pentru ceva anume, sau nu merg la biserica doar cand am nevoie. Merg sa-mi impartasesc copiii, merg sa aprind lumanari pentru sanatatea cunoscutilor si pentru linistea adormitilor( asta in zile obisnuite). De multe ori mergem zilnic si stam pe bancuta din fata bisericii, e cald, e bine:)
    Apropo de taxe, la un botez, preotul zice: " dati cat puteti" , aia se hotarasc sa dea 100, la care dascalul: " stiti, minimul e 150"

Floricica Senior angy.lary's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2009
    Postari in forum
    2.836
    ha ha ha lori si eu cind am botezat baiatul am sunat inainte preotul (IN SPANIA ca aici l-am botezat la biserica romaneasca)si l-am intrebat cit costa si imi zice ca eeeeeeeee nu e vb de bani numai copilul sa fie increstinat dar oricum taxele sunt 100 euro nasa si 50 parinti dar bineanteles la niciuna nu ne-a dat chitanta.si nasa daca nu stiam niciuna cum este a vrut sa ii dea bani in biserica direct in mana si ne-a zis ca nu asa ca de ne vede cineva va zice altele

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Apropo de taxe, la un botez, preotul zice: " dati cat puteti" , aia se hotarasc sa dea 100, la care dascalul: " stiti, minimul e 150"
    Apropo de faza asta, cunosc un caz similar. in urma cu cativa ani, niste cunoscuti de-ai mei au cununat pe cineva, insa nu au stiut tariful dinainte, si preotul le-a spus sa dea cat cred de cuviinta. respectivii au dat cat au avut, preotul nu a fost multumit, dar i-a pus sa promita ca duminica urmatoare vor veni sa achite restul sumei de bani. acestia nu s-au tinut de promisiune, si dupa luni de zile, preotul trecu pe langa ei, pe strada, opri masina, si le spuse ca ii sunt datori, ca nu si-au tinut promisiunea. ce sa-i mai zici?!
    si legat de subiect, ce ma apropie de Biserica, este obisnuinta, dorul pe care il resimt fata de religia in care am fost botezata(catolica) , dar din cauza faptului ca sotul si copiii mei sunt ortodocsi, chiar daca religios inca nu sunt cununata, ma consider si eu tot ortodoxa. insa, in adancul sufletului meu intotdeauna voi ramane adepta religiei din copilarie, imi amintesc cu drag cum mergeam in fiecare duminica cu mama si fratii mei la biserica, cum stateam linistita si ma uitam fermecata la icoane, cum imi era atat de drag sa ascult slujba, care tinea o ora, deci nu-mi era imposibil sa fiu cu gandul numai acolo.
    imi pare rau ca, din vina mea, m-am indepartat de biserica, dar nu si de Dumnezeu, pentru ca mi-as dori ca si copiii mei sa simta aceleasi lucruri pe care le simteam eu, cand eram la randul meu copil, fata de Cele Sfinte.

Floricica Debutanta mih9's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    720
    Buna ziua! Pe mine ma apropie totul de biserica si nu ma indeparteaza nimic. Daca nu ai Biserica de Mama nu-l ai pe Hristos de Tata. Biserica este trupul lui Hristos iar Hristos este capul. Sunt foarte, foarte bune rugaciunile facute acasa dar nu au aceeasi valoare cu cele facute in biserica. In biserica se jertfeste Iisus Hristos, la fiecare Sfanta Liturghie. Sfanta Liturghie nu poate fi inlocuita cu nimic. Parintele Arsenie Boca a spus ca doar Sfanta Liturghie mai tine omenirea pe pamant, cat timp se face Sfanta Liturghie nu va veni sfarsitul lumii. Nu ma indeparteaza absolut nimic de biserica, nici barfele, nici tarifele, nici mirosurile etc. Eu ma duc la biserica pentru sufletul meu, ca sa imi ingrijesc sufletul nu ca sa vad ce fac ceilalti si sa-i judec pe ei. Toti suntem supusi greselilor, si preotii sunt oameni si se lupta cu aceleasi patimi. Noi trebuie sa facem ce spun ei nu ce fac ei, fiecare raspunde pentru greselile lui. Tot parintele Arsenie Boca a spus ca daca vrem sfinti, sa-i nastem, sa nu ne mai plangem atat ca nu sunt sfinti in perioada in care traim. Nu toti sfintii au avut duhovnici sfinti. Fiecare are Biblia si multe alte carti religioase din care poate sa invete calea desavarsirii, nu trebuie sa avem numaidecat modele in jurul nostru. Sa ne straduim noi sa fim un model pentru ceilalti. Oricat de rau i se pare omului in biserica, nu cred ca gaseste mai multa liniste in alta parte decat acolo. In afara bisericii se intalnesc situatii mult mai rele. Prin exemplul vietii noastre ii vom ajuta si pe ceilalti sa fie mai buni. Iertati-ma daca am deranjat pe cineva cu postarea mea. Eu nu oblig pe nimeni sa mearga pe o anumita cale si nici nu am reprosat nimanui nimic, mi-am spus doar parerea mea sincera in legatura cu biserica. Fiecare este liber sa faca ce vrea, exista atatea surse de informatii, atatea exemple de oameni induhovniciti care, departe de biserica, nu ar fi ajuns sa preguste fericirea vesnica.
    Modificata de mih9; 22.03.2011 la 12:12:26.

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552
    Buna ziua !
    Cred ca este un subiect la care se pot discuta fooooooooooooarte multe.
    Eu merg la biserica de cate ori merg in tara ,aici avem ,dar este in biserica Catolica si prefer sa nu "amestec" lucrurile:)Prefer sa merg in cursul saptamanii cand este biserica mai libera ,atunci ma regasesc eu si pot sa fiu foarte sincera cu D-zeu si sa ii spun tot "offul " meu,chiar daca EL deja il stie si sa-i multumesc pentru tot ceea ce face pentru minesi cei dragi mie.Tin post miercuri si vineri si ma rog la D-zeu de cate ori am oportunitatea,nu neaparat atunci cand merg la biserica.
    Ma indeparteaza de biserica (daca merg la biserica satului)-preotul care este nesatul de bani si tine de fiecare data sa reaminteasca cine mai are de platit si ii jigneste fara nerusinare pe oamenii care nu au nici ce manca (de unde sa mai plateasca si taxe),ce mai trebuie facut in biserica,ca trebuie donatii ,ca etc...El este principalul vinovat pentru care prefer sa nu merg duminica de duminica(cand sunt acasa)la biserica si prefer sa merg in alta biserica sa am liniste si pace.Are prea multa confidenta cu noi si ne vede"bani"pe toti cei plecati in strainatate pentru ca ne cere ,pur si simplu.Asa ceva nu cred ca scrie in Biblie si astfel eu nu ma pot duce cu drag ,cand vad ca si preotul este "materialist",isi cumpara nu stiu ce masina de nu stiu cate zeci de mii de euro (avand salariu de baza de 9mil.lei) si isi face o casa de "iti pica plombele",iti zice sa dai cat vrei la nunta,botez si dupa iti cere si niciodata nu da chitanta ,pur si simplu,ma simt rusinata eu ,nu stiu cum se simte el:((...Din pacate ,traim intr-un secol al "avaritiei" si nici pe ei nu i-a "ocolit"acest pacat.Am ajuns sa cred ca Biserica din ziua de azi(nu lacasul in sine,ci ceea ce face fiecare preot din ea,pentru ca mai sunt si exceptii) este cea mai mare mafie din toate timpurile,din pacate...acolo se "spala" cei mai multi bani :(
    Modificata de iri81; 22.03.2011 la 17:23:07.

lorito
    Guest
    mih9, iti multumesc frumos pentru raspuns
    imi dau seama ca esti o persoana mult mai religioasa decat noi, majoritatea, si vezi lucrurile diferit
    mie de ex imi place mai mult sa merg la biserica la tara decat la oras

+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari