Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Boboteaza. Obiceiuri si traditii.

In data de 6 ianuarie sarbatorim Ziua de Boboteaza sau Botezul Mantuitorului Iisus Hristos. In aceasta zi preotii sfintesc apele , dupa carea arunca crucea in diferite rauri si cei mai curajosi crestini se arunca dupa cruce si o aduc inapoi. Se zice ca cel care prinde crucea va avea un an bun , fara necazuri si va fi sanatos. Un alt obicei este acela ca fetele nemaritate isi pun busuioc sub perna pentru asi visa viitorul mire.Preotii umbla pe la casele crestinilor pentru a sfintii casele acestora. Se mai zice ca fetele care cad pe gheata in ziua de boboteaza se vor marita cu siguranta. La romani mai e un "obicei " acela de a se lua lumea "la bataie" in curtile bisericilor pentru o sticluta cu apa sfintita.
    Modificata de llorikiss; 05.01.2012 la 15:16:24.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    In data de 6 ianuarie sarbatorim Ziua de Boboteaza sau Botezul Mantuitorului Iisus Hristos. In aceasta zi preotii sfintesc apele , dupa carea arunca crucea in diferite rauri si cei mai curajosi crestini se arunca dupa cruce si o aduc inapoi. Se zice ca cel care prinde crucea va avea un an bun , fara necazuri si va fi sanatos. Un alt obicei este acela ca fetele nemaritate isi pun busuioc sub perna pentru asi visa viitorul mire.Preotii umbla pe la casele crestinilor pentru a sfintii casele acestora. Se mai zice ca fetele care cad pe gheata in ziua de boboteaza se vor marita cu siguranta. La romani mai e un "obicei " acela de a se lua lumea "la bataie" in curtile bisericilor pentru o sticluta cu apa sfintita.
    ilorikiss mai facut sa rad cu ultimul obicei :)) si este pe cat se poate de adevarat.si in grecia sunte cam aceleasi obiceiuri,inafara de ingramaditul la apa sfintita,sunt mai civilizati si mai rabdatori. Doar ce ma dezamgeste este faptul k preotul intra in casa sa sfinteasca, in 2min a sfintit,ai pupat crucea si a si plecat in mare graba. am ramas uimita sincer,stiu ca la noi este diferit.din pacate anul asta nu a trecut pe la noi ca aveam poarta inchisa , nu cu, cheia .era trasa poarta si chiar nu ne am gandit , faptul ca pe aici trece 9 dimineatza si abea ne trezisem,pana sa ne dezmeticim,.., a si aici in oraselul asta unde locuiesc se mai obijnuieste sa dai la preot 5-10euro.Maine ne vom duce la biserica sa ne impartasim,mai mult ptr fetita,am sa o trezesc desi doarme pana la 10. aa si aici astazi se posteste ,nu mananci carne,branza,oua si nici ulei.
    Modificata de georgiana20; 05.01.2012 la 16:16:22.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si noi mergem maine la biserca sa impartasesc fetita si stiu sigur ca nu am sanse sa iau apa sfintita , dar nu e nimic ma duc a doua zi si iau.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ce-ar trebui sa scriem aici?

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Ce-ar trebui sa scriem aici?
    Traditii si obiceiuri de boboteaza. Stiu ca in fiecare regiune a tarii sunt diferite traditii.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Traditii si obiceiuri de boboteaza. Stiu ca in fiecare regiune a tarii sunt diferite traditii.
    Obiceiurile difera de la o regiune la alta. In Maramures de ex. sarnbatoarea Bobotezei echivaleaza cu cea a Craciunului.

Mai stiu ca fetele nemaritate daca-si pun sub perna busuioc in noaptea de Ajun de Boboteaza, isi vor visa viitorul ales.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Obiceiurile difera de la o regiune la alta. In Maramures de ex. sarnbatoarea Bobotezei echivaleaza cu cea a Craciunului.

Mai stiu ca fetele nemaritate daca-si pun sub perna busuioc in noaptea de Ajun de Boboteaza, isi vor visa viitorul ales.
    nicoleee din cate stiu eu in Maramures se pregateste masa de Boboteaza la fel ca in ziua de Craciun. Sincer eu nu pregatesc cine stie ce in aceasta zi , e o zi normala :D.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Cand eram copil, bunica mea din zona Olteniei ne povestea ca atunci cand era fata si-a pus, intr-adevar, bucsuioc sub perna inainte de Boboteaza si l-a visat pe bunicul. Visul era o intreaga poveste, o metafora care, interpretata si reinterpretata, se potrivea perfect pe povestea bunicului meu.

Iar povestea asta a bunicilor mei este cam tot ce stiu despre Boboteaza. In rest, nu stiu nici ce pot face cu apa sfintita. Stiu ca poate parea ciudat, dar chiar nu m-a interesat prea tare si nici nu prea am mai avut de la cine sa aflu. Am primit de cateva ori apa sfintita de la cate o prietena care ajunsese la biserica sa ia, dar am pastrat-o in casa. Am si acum apa de anul trecuta, este curata, frumoasa, limpede. Homeopatii spun ca apa se incarca cu energie, iar rugaciunea imprima in memoria apei o informatie buna, pozitiva, ceea ce o face sa fie sanatoasa si sa reziste atat de mult timp. Pentru ca asta, intr-adevar, m-am intrebat intotdeauna cum de rezista atat de mult timp apa sfintita. Cum de nu se strica decat foarte rar. Pentru ca intr-un an mi s-a stricat apa adusa de prietena mea.

Oricum, as vrea sa intreb si sa imi spuneti ce se face cu apa? Se bea dimineata pe stomacul gol? Iar acum, daca mai am apa de anul trecut, este perfecta, curata, ce fac cu ea? O pot folosi sau trebuie aruncata si iau alta noua? :-)
    Modificata de daniela37; 06.01.2012 la 13:45:44.

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Cand eram copil, bunica mea din zona Olteniei ne povestea ca atunci cand era fata si-a pus, intr-adevar, bucsuioc sub perna inainte de Boboteaza si l-a visat pe bunicul. Visul era o intreaga poveste, o metafora care, interpretata si reinterpretata, se potrivea perfect pe povestea bunicului meu.

Iar povestea asta a bunicilor mei este cam tot ce stiu despre Boboteaza. In rest, nu stiu nici ce pot face cu apa sfintita. Stiu ca poate parea ciudat, dar chiar nu m-a interesat prea tare si nici nu prea am mai avut de la cine sa aflu. Am primit de cateva ori apa sfintita de la cate o prietena care ajunsese la biserica sa ia, dar am pastrat-o in casa. Am si acum apa de anul trecuta, este curata, frumoasa, limpede. Homeopatii spun ca apa se incarca cu energie, iar rugaciunea imprima in memoria apei o informatie buna, pozitiva, ceea ce o face sa fie sanatoasa si sa reziste atat de mult timp. Pentru ca asta, intr-adevar, m-am intrebat intotdeauna cum de rezista atat de mult timp apa sfintita. Cum de nu se strica decat foarte rar. Pentru ca intr-un an mi s-a stricat apa adusa de prietena mea.

Oricum, as vrea sa intreb si sa imi spuneti ce se face cu apa? Se bea dimineata pe stomacul gol? Iar acum, daca mai am apa de anul trecut, este perfecta, curata, ce fac cu ea? O pot folosi sau trebuie aruncata si iau alta noua? :-)
    Daniela, intr-adevar se bea pe stomacul gol dupa ce te inchini dimineatza. Poti da prin casa cand simti ca lucrurile nu merg cum trebuie... Eu iti zic din ce-mi amintesc de la mama, nu inseamna ca si fac.
    Apa ramasa stiu ca se varsa intr-o fantana sau la radacina unui pom. In niciun caz nu se arunca.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Asa stiu si eu..Nu se arunca apa de anul trecut.Se pune la radacina unui copac sau intr-o fantana.
    Nici eu nu pregatesc ceva special de Boboteaza.Cand eram copil bunici pregateau mereu ceva special pentru aceasta zi.Dar eu sincer anul acesta nu am facut nimic special.

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Asa stiu si eu..Nu se arunca apa de anul trecut.Se pune la radacina unui copac sau intr-o fantana.
    Nici eu nu pregatesc ceva special de Boboteaza.Cand eram copil bunici pregateau mereu ceva special pentru aceasta zi.Dar eu sincer anul acesta nu am facut nimic special.
    Nici noi nu facem nimic special...asta ne-ar mai lipsi dupa ghiftuiala de la Craciun si Anul Nou.
    Sa nu mai vad carne de porc...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari