Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Micsorarea porilor

Am auzit foarte multe femei dar si cativa barbati ce-i drept care se plangeau de pori si spuneau ca sunt in cautare de metode pentru micsorarea porilor.

Sunt anumite produse care pentru o perioada, micsoreaza porii si astfel pielea capata un aspect mai ferm si mai neted. Desi sunt cei pe care noi ii vedem ca ne creeaza "neplaceri estetice", porii sunt chiar benefici pentru ca prin ei se elimina excesul de sebumul si transpiratia.

Ca sa evitam dilatarea porilor sunt cativa pasi care trebuie urmati. In primul rand tenul trebuie cu ratat temeinic cel putin de 2 ori pe zi (daca stai acasa si mai des), apoi recomandat este un demachiant cu proprietati exfoliante sau un scrub pentru ten (insa nu mai mult de o data pe zi).

Desigur exista si o alta varianta, sa te lasi pe mana unui dermatolog sau cosmetician bun care au diverse metode pentru curatarea tenului printre care si microdermoabraziunea, peelingurile chimice.

Voi cum actionati pentru micsorarea porilor?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu vreau sa fac reclama, nici nu stiu daca exista pe piata romaneasca, insa eu sunt incantata de produsele Mary Kay. sunt excelente si rezultatele se vad chiar de la prima aplicare.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu am tenul gras si porii dilatati si am apelat la un medic dermatolog f bun care mi-a spus ca daca te nasti cu porii dilatati, cu ei dilatati mori (f incurajator;) Mi-a recomandat niste creme care mi-au mai micsorat porii, dar nu f mult, mi-a propus sa vin la el o perioda sa-mi faca 10 zile consecutive peeling chimic si microdermoabraziune, dar n-am putut merge pt ca munceam in alt oras si lucram pana seara tarziu, iar vara (cand mi-am luat concediu) n-am putut merge pt ca vara e soare pana tarziu, iar astea sunt recomandate dupa ce apune soarele.

Am o prietena care a reusit sa faca tratamentele astea la el si a fost multumita de rezultat, porii s-au micsorat, dar ea a urmat si un tratament hormonal si incepusera sa i se usuce pielea si parul, deci au fost si inconveniente, ca sa nu mai spun ca din cauza hormonilor i-a zis ca nu are voie sa ramana insacinata o jumatate de an.

Snowdance, m-ai facut curiosa in legatura cu produsele Mary Key, o sa caut si eu pe net.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    ce dr bun ai gasit. asa afirmatie ca te nasti cu porii dilatati si mori cu ei nu am mai auzit ,mai ales de la un dr dermatolog :)))))))))))))))))))))
    e adevarat ca prin peeling mecanic ( dermoabraziune) si chimic(cu acid linoleic ca baza) poti scapa garantat de tenul uleios cu pori dilatati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari