Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita croitoru_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15

Hemoragie dupa eliminarea unei sarcini extrauterine

Buna ziua! eu am ramas insarcinata in luna a 7a au aparut niste pete maronii am fost la doctor mi s-a dat utrogestan si nospa .. la o saptamana m-am dus la control si pe drum a inceput sa imi curga sange, medicul ginecolog ma internat de urgenta. Mi s-a facut un eco unde s-a constatat ca sarcina era extrauterina, era pozitionata in colul uterin si fixata pe zona vaselor de sange cele mai abundente si sensibile. Ne mai avand copii doctorii au sugerat un tratament pe baza de citostatic (metotrexat) pentru a elimina sarcina pe cale naturala si nu prin chiuretaj clasica care avea riscul de 90% de a face hemoragie si a imi pierde uterul.. M-am externat acum o saptamana iar de 2-3 zile imi curge sange. Intrebarea mea este: Este normala aceasta sangerare si cam cat dureaza?!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu inteleg de ce nu ti s-a provocat nastere de urgenta, la 7 luni fatul era viabil, un incubator rezolva rapid totul, in loc sa il ucida pur si simplu..

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Probabil a vrut sa spuna 7 saptamani.
    Modificata de roxie; 18.04.2012 la 13:00:15.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    as vrea sa cred ca sa intamplat la 7 saptamani.........
    Sper sa revina cu modificarea........altfel i-as recomanda un avocat .......

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    da corect in saptamana a 7 a imi cer scuze dar credeti-ma sunt ca un zombi acum

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    imi pare tare rau ca nu s-a putut face nimic sa poti tine sarcina...eu ,nospa si utrogestan am luat din saptamana a 5 a...iau si acum la 11 saptamani....de saptamana viitoare intru in 12 saptamani si nu mai iau....eu nu am avut scurgeri sau sangerari doar dureri foarte mari de burta ca si cum urma sa imi vina cm....m-au luat in saptamana 8 si m-au tinut pana in saptamana 10 in care faceam injectii cu nospa si scobutil si asa am scapat si de burere....am facut toate analizele si toate mi-au iesit bine....bebe se dezvolta normal .....sper sa treci usor peste aceasta pierdere si sa gandesti pozitiv....

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    imi pare tare rau ca nu s-a putut face nimic sa poti tine sarcina...eu ,nospa si utrogestan am luat din saptamana a 5 a...iau si acum la 11 saptamani....de saptamana viitoare intru in 12 saptamani si nu mai iau....eu nu am avut scurgeri sau sangerari doar dureri foarte mari de burta ca si cum urma sa imi vina cm....m-au luat in saptamana 8 si m-au tinut pana in saptamana 10 in care faceam injectii cu nospa si scobutil si asa am scapat si de burere....am facut toate analizele si toate mi-au iesit bine....bebe se dezvolta normal .....sper sa treci usor peste aceasta pierdere si sa gandesti pozitiv....
    am acceptat ideea pierderii sarcinii .. la mine acum altul e baiul .. am sangerari e normal?!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    as vrea sa cred ca sa intamplat la 7 saptamani.........
    Sper sa revina cu modificarea........altfel i-as recomanda un avocat .......
    Daca era extrauterina, iti dai seama ca nu avea cum sa ajunga la 7 luni.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Daca era extrauterina, iti dai seama ca nu avea cum sa ajunga la 7 luni.
    din spusele ei da...........

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de croitoru_elena Vezi mesajul
    Buna ziua! eu am ramas insarcinata in luna a 7a au aparut niste pete maronii am fost la doctor mi s-a dat utrogestan si nospa .. la o saptamana m-am dus la control si pe drum a inceput sa imi curga sange, medicul ginecolog ma internat de urgenta. Mi s-a facut un eco unde s-a constatat ca sarcina era pozitionata in colul uterin si fixata pe zona vaselor de sange cele mai abundente si sensibile. Ne mai avand copii doctorii au sugerat un tratament pe baza de citostatic (metotrexat) pentru a elimina sarcina pe cale naturala si nu prin chiuretaj clasica care avea riscul de 90% de a face hemoragie si a imi pierde uterul.. M-am externat acum o saptamana iar de 2-3 zile imi curge sange. Intrebarea mea este: Este normala aceasta sangerare si cam cat dureaza?!
    Buna, Elena! Imi pare rau ca ai pierdut sarcina...mai ales ca era prima !:( Sa inteleg ca dupa ce te-ai externat nu ai avut nici o sangerare? Sangerarea a aparut abia dupa o saptamana? Dupa chiuretajul pe care l-am facut in urma sarcinii oprite in evolutie am avut sangerare cateva zile...nu foarte abundenta, dar suficient cat sa schimb 2 tampoane zilnic... Poate este menstruatie? Cel mai bine il suni pe medicul tau....Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    deci nu stiu cine si-a permis sa schimbe titlul .. in primul rand eu nu am avut o extrauterina .. asa ca titlul e pus aiurea .. in al 2 lea rand eu inca nu am eliminat sarcina!!!! deci daca nu se citeste cu atentie ceea ce intreb s.a.m.d mai bine o lasati balta .. eu am avut sarcina cervicala geminala!!!! da deci ms pt schimbarea topicului dar ... mai bine intrebi pt detalii si nu isi face nimeni de cap asa aiurea!!!1

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari