Ultimele discutii din forum
    princess
    Guest

Endometrioza

De curand mi s-a descoperit o tumora in muschiul drept abdominal iar dupa operatie si examenul histopatologic mi s-a pus diagnosticul de endometrioza.
    Din cate am inteles e o boala destul de greu de depistat si apare de multe ori din cauze necunoscute. La mine cauza e 99% in urma operatiei de cezariana (a doua), as vrea sa sper ca sunt sanse sa nu mai apara, momentan nu urmez nici un fel de tratament, locul a fost curatat bine, nu a ramas nimic acolo dar sunt atenta la simptome in caz ca ar putea reveni.

Apropo de simptome, am simtit dureri la ciclu si mai ales dupa, imediat cand s-a instalat CM dupa nastere. Cam la un an dupa ce tot simteam durerile m-am dus la ginecolog, mi-a facut control si eco si m-a trimis acasa sa stau linistita ca n-am nimic, ca e normal sa am dureri dupa 2 cezariene, analizele mi-au iesit ok...

Dupa inca 1 an am fost din nou, aceeasi poveste, insa eu simteam umflatura dureroasa in abdomen. Am fost apoi la dr internist de 2 ori, aceeasi poveste: n-am nimic, sa stau linistita. Problema e ca n-am nimerit sa ajung fix in perioada in care ma durea si era umflat, dar la eco nu a vazut nimic. Am ajuns din nou la gine (alt dr) care mi-a spus ca suspecteaza o endometrioza si m-a trimis la eco de parti moi. Acolo dr a vazut tumora dar nu s-a pronuntat. Aceeasi poveste si la RMN. Apoi am ajuns la chirurg, si abia rezultatul biopsiei mi-a confirmat diagnosticul.

Am deschis subiectul pentru ca m-ar ajuta sa aflu pareri si impresii de la cele care au aceeasi problema, dar si pentru cele care ar dori sa afle informatii despre aceasta boala destul de greu de depistat.
    Modificata de princess; 11.11.2013 la 15:58:06.

sadia
    Guest
    Imi pare rau.........nu stiu nimic insa mult curaj si multa putere

princess
    Guest
    Multumesc sadia. Acum sunt bine, intotdeauna se poate si mai rau (cam asa ma consolez:)

Poate mai stie cineva, ceva...

Floricica Nou Venita neveralya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8
    Buna princess !
    Si eu am fost diagnosticata in urma cu un an si ceva cu endometrioza, insa se pare ca mi s-a dat un diagnostic gresit.
    In primul rand tin sa te felicit pt cele doua nasteri si multa sanatate in continuare.
    Endometrioza , din cunostintele mele si ceea ce mi-au comunicat medici care mi-au spus ca as avea asa ceva reprezinta de fapt un chist ovarian ( la menstruatie nu se elimina tot si se formeaza acest chist), din cate stiu da infertilitate.Eu am avut dureri ingrozitoare timp de aproape 2 ani, am facut f multe investigatii pana am gasit o doctora foarte buna sa imi gaseasca acest chist ( care la prima vedere si dansa a crezut ca este endometriozic, insa nu era ceva 100 % sigur , ci de abia dupa extragerea lui se merge la biopsie si acolo se vede exact tipul , eu am avut noroc si nu a fost endometriozic ). Eu te sfatuiesc sa mergi sa discuti cu un medic bun , care stie sa interpreteze f bine ecografiile transvaginale ( pt ca doar acolo se pot depista ). In cazul in care nu este foarte mare , cum a fost la mine de 6.4 cm se poate face tratament si poate disparea---eu in fond am avut nevoie de operatie, care a fost un adevarat succes, eu dupa 3 zile de operatie mergeam la mare ... si in acest moment nici nu mi se mai vede , pt ca mi-au facuto laparascopic. Problema mea cea mare era ca imi doream extrem de mult un copil si nu puteam sa accept ideea ca am endometrioza si s-ar putea sa nu pot ramane insarcinata. INsa dupa operatie , timp de 6 luni am fost bagata la menopauza ( desi aveam 25 ani anul trecut cand am avut operatia ) pt a nu mai regenera acest chist care era obisnuit timp de 2 ani sa se stranga acolo. In fiecare luna mi s-a facut cate un vaccin si dupa aceasta perioada doctora mi-a dat ok-ul pt a incerca sa raman insarcinata si am ramas in prima luna. Acum am 34 de saptamani si tot ce imi doresc este sa am parte de un bebe sanatos si nascut la termen. Nu este nimic grav... insa trebuie sa mergi sa rezolvi aceasta problema. Multa sanatate !!!!
    Modificata de neveralya; 13.11.2013 la 17:17:22.

princess
    Guest
    Neveralya iti doresc sa duci sarcina cu bine pana la capat si sa fiti sanatosi si tu si bebe.
    Eu am trecut deja prin tot procesul: depistare, operatie, biopsie. Nu puteam fi operata clasic pt ca tumora era deja crescuta in muschi, trebuia scoasa cu grija si curatat bine pe langa asa ca am preferat metoda asta mai sigura.
    Nedumerirea mea e legata de faptul ca atunci cand i-am spus medicului ginecolog (telefonic) ca i se confirma diagnosticul mi-a zis ca se bucura ca a fost totul ok. Nu mi-a zis ca trebuie sa urmez tratament desi cautand pe net am vazut ca tratamentele sunt adevarate socuri hormonale pentru organism.

Acum, daca la mine cauza formarii are o explicatie logica (prin taietura de la cezariana), ar exista posibilitatea sa nu mai reapara si sa nu mai am nevoie de tratamentul care sa previna? Pentru ca toate cazurile despre care am citit aveau cauze necunoscute, atunci normal ca preventia impotriva recidivei e obligatorie. La mine... nu stiu. Si nici n-as mai umbla acum din medic in medic, mi-a ajuns in ultima perioada.

Floricica Nou Venita neveralya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8
    Iti multumesc frumos. Ma bucur foarte mult ca ai trecut cu bine peste toate problemele si eu cred ca la tine nu mai este nevoie de acel tratament de 6 luni pt ca nu la toate cazurile necesita aceste vaccinuri, mai ales ca exact cum ai spus si tu aceste tratamente se recomanda doar persoanelor care au tendinte de recidivare si nu se stie exact aparitia acestui chist. Prin urmare daca medicul tau nu a pronuntat nimic despre acest lucru, inseamna ca trebuie sa stai linistita ca totul este in regula si mai mult ca sigur la tine nu era cazul. Eu am suportat f bine acest tratament si prin uramare mi-a fost si de folos ... din cate stiu o sarcina rezolva multa probleme genitale, sper ca aducand pe lume aceasta minune sa scap si de toate problemele pe care le-am avut pana acum. Tot ce trebuie sa facem noi, este sa ne bucuram de minunile pe care le avem ( cazul tau ) si minunea mea ( care urmeaza ) si sa fim persoane pozitive. Eu cred ca la tine ar trebui sa fie totul perfect acum. Iti doresc multa sanatate si copii sanatosi si voiosi !!!

Floricica Nou Venita carmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2009
    Postari in forum
    1
    "Endometrioza este considerată un fel de “cenușăreasă” a bolilor ginecologice, deoarece nici la ora actuală medicina nu a reusit să ofere o explicație completă și logică în ce privește cauzele maladiei. Deși se știe despre ea de mai bine de un secol.

Endometrioza constă în dezvoltarea endometrului, a mucoasei care tapetează pereții interni ai uterului, în cu totul altă parte decât la locul potrivit. De exemplu, la nivelul ovarelor, a trompelor uterine, pe peretele abdominal intern, vezica urinara, intestin; uneori poate ajunge până la plămâni,măduva spinării,și chiar la creier."

Din pacate eu am avut o tumora, din tesut endometrial, localizata pe ureter la intrarea in vezica urinara. Din aceasta cauza nu imi mai functiona rinichiul drept. Am umblat luni intregi pe la doctorii din Bucuresti, am fost internata la Spitalul Dr. Burghele unde mi-au pus o sonda din rinichi pana in vezica. Am stat o luna cu ea asa si...nimic. Nu au fost in stare sa imi faca un RMN sau o tomografie sa vada de ce ureterul e blocat!!! Si la Fundeni mi-au zis ceva de genul sa imi mute rinichiul mai jos!!! Apoi toti imi spuneau ca, oricum, rinichiul nu va mai functiona si sa il scot. Sotul meu s-a incapatanat si am facut un RMN pe banii nostri si am trimis rezultatele in la o clinica in Austria. O doctorita de acolo mi-a spus clar ca este o tumora pe ureter. Dar o operatie in afara costa foarte mult.

In final, am zis sa incerc si la Cluj, la Profesorul Lucan. Mi-a facut imediat o tomografie, mi-a spus ca este ceva acolo (nu a vrut sa imi spuna ce, i-a spus sotului meu ca este o tumora) si ca o sa vedem ce este dupa ce ma "deschide". De asemenea mi-a spus sa ma hotarasc pe loc daca vreau sa imi salvez rinichiul, nu o sa mai functioneze suta la suta, caci in fiecare zi se pierd nefroni. M-am hotarat si m-am trezit cu toata burta taiata. Dar cu rinichiul salvat in proportie de 30%, ceea ce inseamna ceva, cu tumora extirpata si cu o biopsie in asteptare. Dupa trei saptamani de stat in spital la Cluj Prof. Lucan mi-a spus ca are doua vesti: cea buna- nu am cancer, cea proasta -am endometrioza. Anul urmator am mai facut operatie la Cluj pentru eventratie. II multumesc Prof. Lucan ca mi-a salvat rinichiul dar mai ales ca am aflat ca am endometrioza, altfel m-as fi umplut de ea daca imi scoteau doar rinichil.
    Acum nu mai am menstruatie de trei ani, de la 42 de ani, caci endometrioza se raspandeste in peroada menstruatiei. Fac controale periodice, mai ales la ovare caci chisturile endometriozice se pot transforma in cancer ovarian!

Ti-am spus toate astea ca sa intelegi ca nu este o boala care se trateaza ci se tine sub control ( am folosit la inceput, 6 luni, Visanne care se gaseste la noi in tara si il luam din afara). Doar la menopauza se cam duce, dar este foarte periculoasa pentru celelalte organe. Si foarte dureroasa la mesnstruatie si dupa. Eu aveam niste dureri groaznice, dar nimeni nu s-a prins ce am...
    Incearca sa gasesti un medic bun, care se ocupa numai de ginecologie sau ginecologie-endocrinologica si nu de obstetrica (sarcini, nasteri). Eu merg la Dr. Stoian de la Gynecoland. Scump, dar merita la 6 luni. Este un medic foarte bun profesional si ca om este la fel.
    Sanatate iti doresc si poti sa ma intrebi ce vrei sa mai afli. Daca pot iti raspund cu mare placere!

princess
    Guest
    Mersi mult carmihaela. Si eu tot in Cluj m-am operat, dar nu la dr Lucan si la altcineva care a lucrat cu el multi ani.Cred ca ai avut parte de ceva stres pana ai descoperit ce ai, asta a fost la mine partea cea mai nasoala. Din pacate stiu ca boala nu se trateaza, eu sper doar ca la mine sa nu recidiveze si ma risc sa nu iau tratament preventiv. Merg pe mana chirurgului care mi-a zis ca a aparut prin taietura de la cezariana si cum nu voi mai avea alta nastere, am sanse sa nu se mai formeze. Marginile de rezectie sunt libere, a curatat bine bine tot...
    Nu-mi vine sa cred ca nu mai am dureri, parca n-as fi eu :)
    E pacatoasa rau boala asta, macar acum stiu sa o recunosc, sunt atenta la fiecare semnal si daca simt ceva fug repede la medic. Parca in caz de recidiva prefer sa ma mai taie o data decat sa-mi dau hormonii peste cap..., sper sa nu gresesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari