Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Depresia postnatala. Ati apelat la psiholog?

Cum a fost pentru voi perioada postnatala, v-ati confruntat cu depresia postanata sau doar cu acel baby blues care trece in 3-5 zile?

A fost nevoie sa apelati la un spiholog pentru a depasi acele stari postnatale sau v-ati descurcat singure? Credeti ca v-ar fi fost mai usor daca discutati cu un psiholog?

Eu am fost printre mamicile norocoase care a facut cunostiinta doar cu acel baby blues care a durat cam 3 zile, 3 zile in care am plans din senin cu lacrimi de corobaur insa ma simteam tare bine dupa acele reprize de plans.

Cred insa cu tarie ca in orice maternitate, asa cum exista un preot care trece si face prima slujba mamei si copilului dupa nastere, asa ar trebui sa existe si un psiholog care sa treaca cate 10 minute pe la fiecare proaspata mamica. Suportul moral este extrem de important in acele momente si daca familia atunci nu poate sau pur si simplu nu stie sa il ofere, sfatul unui psiholog, chiar si pentru 10 minute, este de nepretuit.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si eu am trecut prin aceasta depresie...a tinut mai mult de 3 zile....cam 2 luni...si plangeam pe nepusa masa....nimicurile le vedeam probleme mari, fara rezolvare....simteam ca nu voi fi in stare sa imi cresc copilul pe care mi l-am dorit...simteam ca nu fac fata problemelor...daca venea cineva in vizita ma enervam ca de ce a venit, daca nu venea mi se parea urat ca nu m-a vizitat....dimineata ma trezeam zombie, seara eram sleita de puteri...desi sotul m-a ajutat enorm....Imi aduc aminte si rad , atunci nu am ras....intr-o zi l-am prins citind despre depresia post-natala.....saracul de el....mi-a acceptat toate toanele incerca sa imi faca toate poftele....sa nu ma contrazica, sa ma bine-dispuna.....
    Depresia post-natala poate avea consecinte grave atunci cand nu exista suport moral din partea partenerului de viata, al familiei.....eu zic ca nu e nici o rusine sa apelezi la un psiholog...chiar ar fi foarte bine ca proaspetele mamici sa fie incluse intr-un program de consiliere....sa depaseasca acest moment delicat....

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Si eu am trecut prin depresia post natala....a tinut cam in jur de 2 saptamani...in care izbucneam in plans din orice,ma simteam neputincioasa,parca orice faceam pt fetita mea nu era bine...nu suportam sa o ia nimeni in brate,daca disparea din patut,ma apucau crizele,care se terminau in plansete si boceli,nu mai aveam pofta de mancare,nu stiu cu ce am trait in acea perioada!!!insa la fel si pt mine a fost foarte important sprijinul sotului,care ma suporta ,mai mult incerca sa-mi faca pe plac,sa ma simt in largul meu si sa-mi arate ca ceea fac pt fetita mea ,e ceea ce trebuie sa faca o mama!!!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    nu am trecut prin asa ceva, m-a ferit Dzeu, pt mine totul a decurs perfect mai putin in primele vreo 2 ore cand am ajuns acasa si am vrut sa-i dau sa pape si nu reusea sa traga si m-am enervat ca " in conditiile astea nu o sa reusesc ", dar m-am mobilizat si am rezolvat problemele ( furia laptelui, lenea lui...)
    cat despre un psiholog, pe mine una nu m-ar fi ajutat in veci ! nu am incredere in ei, nu mi-as putea deschide suffeltul in fata lor...dar asta sunt eu !

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Cine mai avea timp de psiholog?!
    Depresie post-natala nu cred ca am avut, pt ca doar o singura data m-am pus pe plans ca vezi Doamne eu nu-i luasem copilului nicio jucarie (doar primise de la altii).
    Si-atunci mi-a pus sotul bani in mana si m-a trimis sa cumpar. M-am linistit instantaneu (cred ca aveam nevoie sa iau putin aer).
    In schimb, pe la 5 luni ale copilului m-au apucat niste crize, de imi venea sa ma arunc pe geam. Pt ca stateam numai in casa si doar pe-afara cu carutul. Era iarna, nu puteam sa ne plimbam prea mult, sotul lucra destul de tarziu si gata nebuneala! Dar a trecut si aia tot fara psiholog.

Floricica Nou Venita irina01.06's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2011
    Postari in forum
    1

Cred ca am intrat in depresie

Eu am nascut acum 4 luni si de atunci tot sunt intr-o stare proasta. Cred ca am o forma de depresie postnatala. Nu ma multumeste nimic, ma simt nepregatita pentru bebelusul meu, am o dispozitie fluctuanta, stau mereu ganditoare, nu ma pot concentra, slabit mult, am ajuns la 37kg.
    La toate acestea au contribuit primele saptamani imediat dupa sarcina cand am avut probleme cu sanii, am fost la spitale, am apelat la consultanti in lactatie, am cheltuit bani, am cumparat pompe de san ( cea mai scumpa de pe piata), am urmat tot felul de sfaturi, era sa fac mastita, nopti pierdute, disperare si pana la urma tot am pierdut laptele si am ajuns sa il hranesc pe puiutul meu mixt. Apoi inca din spital cei de acolo mi-au zis ca micutul nostru are tal valg la picioruse, adica a stat cu piciorusele strambe in burtica. In fine chestia asta mi-a generat o stare de anxietate, panica, neputinta si tot asa. Apoi in primele zile de la maternitate cand am venit acasa cu cel mic in tot blocul se auzeau numai bormasini si nu ma puteam odihni deloc in timpul zilei. ( fiind apartament noi in bloc nou, cu lucrari neterminate).
    Acasa am stat cu puiutul singura de dimineata pana la 20.00 cand venea sotul de la munca. Simteam ca innebunesc. Acuma m-am mutat la parintii mei la tara cu cel mic dar tot am o stare proasta si mi se pare ca nici ei nu ma ajuta destul.
    Nu stiu ce sa fac, nu ma mai recunosc pe mine, nu ma mai pot relaxa, nu mai stiu sa rad, nu mai stiu sa glumesc. Incerc sa ies din starea asta dar nu reusesc, o zi sunt bine, doua nu.
    Cam asa ma simt eu dupa 4 luni de la nastere!

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    irina ma intristat sa citesc tot ce ai spus tu.si pe mine chestia cu alaptatul ma dat tare peste cap.am patit la fel ca tine la prima nastere. acum la cea de-a doua frica mea cea mai mare nu era decat sa nu patesc cu sanii la fel.eu cred ca daca nu aveai probleme cu alaptarea era totul altfel.privind in urma imi dau seama ca asta a fost cea mai mare suparare.acum nu simti decat ca nu esti pregatita sa fii mama .o sa treaca ai sa vezi. e inca devreme acum si e normal sa te simti inca frustrata .eu te inteleg tare bine.iti promit ca va trece si vei uita prin ce ai trecut ! crede-ma.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari