Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita caty20x's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2010
    Postari in forum
    2

Cum pot amana menstruatia pentru o saptamana?

Peste 3 zile plec la mare.Trebuie sa imi vina menstruatia in perioada aia si nu pot amana concediul din cauza serviciului.Nu folosesc niciun contraceptiv nici pastile si nici sterilet sau alt cv de genu.Am un copil de 4 ani.Pot lua ceva?Multumesc

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    Pai chiar daca iti vine poti folosi Cupa menstruala.eu am folosit/o si e super.

alice80
    Guest
    Nu e indicat sa o opresti menstra pentru-ca iti va da peste cap tot organismul si apoi nu iti va mai veni normal ,efectiv te vei deregla. Parca vad ca o sa revi cu un nou subiect /cum sa iti reglezi menstruatia /,dar daca tot insisti treba ta poti incerca cu Orgametril sau vitamina K.
    Nu ai un medic ginecolog?Cel mai bine te poti consulta cu doctorul tau,pentru-ca ceea ce mie imi face bine,tie iti poate face rau.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa am patit eu anul trecut....si mi-am amanat-o cu ac asta pt ca luam......nu m-am dereglat deloc....incerca la farmacie sa vezi daca au ceva......stiu cat este de naspa sa mergi la mare cand ai probleme

alice80
    Guest
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    .....nu m-am dereglat deloc....incerca la farmacie sa vezi daca au ceva....
    Ai avut mare noroc pentru-ca nu te-ai dereglat.La farmacie iti da vitamina K nu inainte sa se uite la tine ca la urs.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Doamnelor, incercati sa va traiti viata normal si lasati organismul sa isi faca treaba!

Pe mine niciodata nu m-a impiedicat menstruatia sa imi pun planurile de vacanta in aplicare.
    De-aia s-au inventat si tampoanele interne (ob, tampax). Daca le folosesti, poti face linistita si baie in mare, sa dansezi, sau mai stiu eu ce vrei sa faci in vacanta. Iar daca durerile nu iti dau pace poti folosi calmante gen paracetamol, nurofen, panadol etc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am fost la mare si eram exact in peroada urata,care ma tine ff mult,6-7zile.am intrat si in apa,nu am avut probl sa ma patez sau altele,am luat ibalgin pt a nu ma durea nimik,sa ma simt bine,si cel mai important imi schimbam ob-ul dupa fiecare iesire din apa,sau daca nu intram din ora in ora il schimbam.nu e imposibil,nu a stiut nimeni,nu mam patat,nu mam facut de ras..e mai bine decat sa te dereglezi

mada_lyna
    Guest
    si eu am fost anul trecut la munte,si ,evident,spre ghinionul meu ,mi-au venit rusii. am folosit tampoane interne.numai ca am facut candidoza de la ele.nu le recomand numanui.
    spunea laura_adi despre cupa menstruala. chiar nu stiam de existenta ei,dar din ce am citit pe net,mi se pare mai mult decat ok. sigur imi voi cumpara si eu una. sa scap de calvarul tampoanelor,mai ales vara.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    si eu am fost anul trecut la munte,si ,evident,spre ghinionul meu ,mi-au venit rusii. am folosit tampoane interne.numai ca am facut candidoza de la ele.nu le recomand numanui.
    spunea laura_adi despre cupa menstruala. chiar nu stiam de existenta ei,dar din ce am citit pe net,mi se pare mai mult decat ok. sigur imi voi cumpara si eu una. sa scap de calvarul tampoanelor,mai ales vara.
    Nici eu nu suport pur si simplu ob..............de aceea mi/a zis ginecologul de cupa. Cheltui odata si o ai mereu.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    As vrea si eu eu sa intreb fetele care folosesc aceasta cupa menstruala, cum procedati daca va aflati pe plaja, si trebuie sa mergeti sa o goliti? Unde faceti acest lucru? Am inteles ca trebuie golita si spalata dupa fiecare utilizare. Daca esti intr-o toaleta publica, unde wc-ul este intr-o incapare, si chiuveta in alta (unde se mai intampla sa fie si alte femei care asteapta sa le vina randul), cum iti poti face treaba fara sa te simti jenata?

Apropo de ob-uri: eu le folosesc de 16 ani si in toti anii acestia nu mi-au cauzat nicio neplacere.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu stiu cum e cu cupa...dar cu ob-uri eu nu pot...ar trebuii sa l schimb din 15 in 15 min...eu am cm ff abundent si tine 7-10 zile primele 4 nu pot sa ma ridic ca zici ca dau drumul la robinet..so eu nu m-as risca sa merg asa la mare/munte sau oriunde unde doresc sa ma relaxez...ar fi groaznic...mai ales la mare cu copilul...unde 99 % din timp stai in apa/plaja...eu imi programez concediu in functie de cm..altfel este dezastru...si il am si neregulat deci eu imediat dupa ce-mi trece trebuie sa mi programez cocediu in max 1 sapt..este fff nasol ca daca as programa din timp as avea unele reduceri dar...c est la vie...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari