Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita prata's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2008
    Postari in forum
    4

Somaj dupa indemnizatie

Ce parere aveti mamicilor de somajul dupa indemnizatie?

Membru inregistrat la
    04.12.2008
    Postari in forum
    4
    Tot am stat si m-am gandit la aceasta problema,rares face in vara doi ani si ar trebui sa incep serviciul ,dar problema este cu cine sa las copilul...cu o bona nu mi-as permite la un salariu de 5 milioane pe care l-as lua,iar la camin nu ia asa mici.am auzit ca dupa indemnizatie poti intra in somaj dar si aici e o problema..unde am lucrat se cauta angajatori si nu ma poate da in somas.eu mi-am schimbat domiciliul in alt oras stie cineva daca acest lucru m-ar ajuta cumva sa intru in somaj?? Am mai auzit ca ar fi o lege ca daca in orasul in care locuiesti nu sunt crese care sa ia copii asa mici ai putea prelungi indemnizatia cu inca un an.voi stiti ceva???????

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Prata din cate m-am informat eu la cresa copiii sunt primit de la varsta de 3 luni deci la 2 ani cu siguranta copilul va fi primit la cresa. La gradinita nu ii primeste inainte de 3 ani. Asadar nu cred ca vei gasi un oras care sa nu aiba macar o cresa...
    Cred ca te poti interesa la fortele de munca daca exista o procedura care sa iti permita sa intrii in somaj dupa terminarea concediului de cresterea copilului pana la 2 ani.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    „La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei. „

Dupa reintoarcerea la munca, angajatorul are posibilitatea de a te concedia pentru desfiintarea postului astfel incat sa poti benficia de somaj, dar nu nu este obligat sa inceteze c.i.m. din motive neimputabile salariatului, astfel incat acesta sa poata beneficia de somaj.
    Singura sansa sa intri in somaj este sa ajungi la un numitor comun cu angajatorul si la 1 zi dupa terminarea CIC-ului sa desfiinteze postul....cam asta ar fi singura sansa.Oricum direct din CIC in somaj nu ai sanse,fiinca angajatorul e obligat sa-ti tina postul pana la intoarcerea la munca.

Membru inregistrat la
    04.12.2008
    Postari in forum
    4
    Multumesc pentru raspuns.

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    interesant subiect si eu ma gindeam la un posibil somaj si va multumesc ca ait dat raspunsuri.va pup

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Daca faci un pact cu angajatorul asa cum am spus. . Mai castigi ceva timp pe care sa-l petreci cu copilul , plus somajul

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    pai asta si vreau sa mai stau un pic cu copilul.nu ca nu as avea cu cine sa il las .am ajutor de la bunici

Floricica Nou Venita flori0304's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    107
    si eu am terminat indemnizatia si acu primesc somaj timp de 6 luni

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    dar daca firma si-a incetat activitatea inainte ca eu sa-mi termin cei 2 ani de crestere a copilului?, se poate intra direct in somaj? luna iulie, e luna in care prietena mea tre sa se intoarca la servici si firma a falimentat anul trecut in octombrie.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Daca firma este in faliment sau reorganizare judiciara vei fi "concediata" ..adica dupa ce termini concediul de crestere a copilului o sa beneficiezi de somaj.

ps. Atentie, insa, trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca prin care firma este declarata in faliment, lichidare, reorganizare etc.........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari