Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andree27's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    104

Indemnizatii pentru cei care au lucrat in afara tarii

Buna ma numesc andreea sii as avea si eu o intrebare,eu am lucrat in strainatate si am auzit ca daca lucrezi cu acte poti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului eu sunt insarcinata acum in 4 luni si sunt in somaj ar putea cineva sa imi raspunda va rog frumos....multumesc

mada_lyna
    Guest
    din ce am citit , daca te afli in somaj poti beneficia de indemnizatie.
    OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010

vezi art.2,alin.5,lit.a
    mai conteaza si de cand te afli in somaj.

mada_lyna
    Guest
    iar vis-a-vis de faptul ca ai lucrat cu acte in strainatate,nu prea cred ca are treaba pt ca in lege se specifica "k) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;". probabil pe principiul : nu ai platit impozit pe venit in tara de resedinta.
    mai intereseaza-te.cel mai bine ar fi la directia de asistenta sociala din orasul tau.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    OUG 111/ art 2 :
    6) In vederea acordarii drepturilor prevazute la alin. (1), persoanele care au realizat activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene sau in alte state care aplica prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, denumit in continuare Regulament, beneficiaza de totalizarea perioadelor de activitate realizate in aceste state in conditiile prevazute de acesta.

Esti in somaj de cate luni? Ai cotizatiile la zi pe ultimele 6-7 luni ?Daca da, vei primi indemnizatia pt cresterea copilului.

Floricica Nou Venita andree27's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    104
    multumesc frumos de raspunsuri am sa ma mai interesez

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari