Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita szekelymelinda's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    1

Indemnizatie si bursa doctorat

Buna!
    Sunt Melinda si am o intrebare.
    Mai am 5 sapatamani pana sa nasc, si as dori sa stiu daca sunt obligata sa-mi intrerup studiile doctorale pe perioada concediului de crestre a copilului. Ca si student doctorand am finalizat anul 1 si mai am 2 ani de studiu, la o scoala doctorala de stat. Sunt profesoara la liceu, am si un PF, dar aceste activitati mi le-am suspendat, din 10 septembrie mi-am luat concediu prenatal, iar PF-ul mi l-am radiat. Ce se intampla cu bursa mea de studiu, deoarece in contractul semnat cu scoala doctorala nu se specifica doar faptul ca am dreptul sa-mi intrerup activitatea, dar nu scrie nimic legat de bursa. Este o bursa de stat care consta in 734 lei lunar. La serviciul social mi s-a spus, ca EI CRED ca nu se suspenda pentru ca nu este venit impozabil. M-am adresat si Serviciului Maternal de la Primarie, dar nu mi-au raspuns inca, mi-au promis ca vor reveni cu un telefon. Va rog sa ma lamuriti, daca se poate.
    Cu multumiri,
    Melinda

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de szekelymelinda Vezi mesajul
    Buna!
    Sunt Melinda si am o intrebare.
    Mai am 5 sapatamani pana sa nasc, si as dori sa stiu daca sunt obligata sa-mi intrerup studiile doctorale pe perioada concediului de crestre a copilului. Ca si student doctorand am finalizat anul 1 si mai am 2 ani de studiu, la o scoala doctorala de stat. Sunt profesoara la liceu, am si un PF, dar aceste activitati mi le-am suspendat, din 10 septembrie mi-am luat concediu prenatal, iar PF-ul mi l-am radiat. Ce se intampla cu bursa mea de studiu, deoarece in contractul semnat cu scoala doctorala nu se specifica doar faptul ca am dreptul sa-mi intrerup activitatea, dar nu scrie nimic legat de bursa. Este o bursa de stat care consta in 734 lei lunar. La serviciul social mi s-a spus, ca EI CRED ca nu se suspenda pentru ca nu este venit impozabil. M-am adresat si Serviciului Maternal de la Primarie, dar nu mi-au raspuns inca, mi-au promis ca vor reveni cu un telefon. Va rog sa ma lamuriti, daca se poate.
    Cu multumiri,
    Melinda

Studiile doctorale nu se intrerup pe perioada CCC. In contract, spui ca " nu se specifica doar faptul ca am dreptul sa-mi intrerup activitatea": ce altceva se mai specifica pe langa aceasta?
    Conform OUG 111/2010 venitul pe care il obtine doctorandul din bursa este asimilat veniturilor din salarii conform definitiei din art. 55 din Legea nr. 571/2003 si este luat in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului. In cazul acesta nu ar trebui sa primesti, pe langa indemnizatie, bursa de stat; Pe de alta parte, din moment ce nu se impune o suspedare a studiilor, bursa ar tb incasata. Parerea mea este ca ai avea dreptul si la bursa, pe langa indemnizatia pt cresterea copilului. Depinde cine iti solutioneaza dosarul si daca exista un precedent in materie, pt ca situatia este destul de ambigua.
    Succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari