Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita flwry_na's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    2

    Concedierea in timpul sarcini

    Ma numesc Florina ,am 32 de ani si sunt insarcinata in 2 luni am decis sa pastrez sarcina dar patronul mi-a dat preaviz de 15 zile,are voie?Nu exista nici o lege sa ma protejeze?

  2. #2
    Floricica Senior gabrielaene's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    4.655
    buna
    eu stiu ca nu are voie. stiu ca e prevazut in contractul colectiv de munca sau in codul muncii.tu ai depus la serviciu vreo adeverinta din care sa reiasa ca esti insarcinata?
    caut articolul si daca il gasesc il pun aici.bafta multa

  3. #3
    Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Daca ai anuntat patronul inainte de a-ti da preaviz ca esti insarcinata atunci nu are voie sa te disponibilizeze.Art.60 alin 1 lit. c) spune:concedierea salariatilor nu poate fi dispusa: c)pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

  4. #4
    Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Am uitat sa specific ca articolul e din codul muncii.

  5. #5
    Floricica Nou Venita flwry_na's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    2
    am anuntat patronul ca sunt insarcinata si la doua zile mi-a spus ca nu mai merge vanzarea si numai poate sa plateasca 5 angajate si ca ma da in somaj

  6. #6
    Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Deci dupa cum ti-am zis nu are dreptul sa te disponibilizeze daca l-ai anuntat inainte (anuntat inseamna o hartie oficiala gen adresa cu numar de inregistrare de la societate sau ceva ce sa te ajute sa demonstrezi ulterior ca l-ai anuntat) Daca i-ai spus doar "prin viu grai" in caz de proces el poate sustine ca nu l-ai anuntat si v-a fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Deci daca nu ai facut o hartie iar el ti-a facut instiintarea cum ca se lipseste de serviciile tale nu prea ai ce face, DOAR, asta in ultima instanta si daca medicul tau ginecolog vrea sa te ajute poate sa-ti faca un certificat medical (pentru iminenta de avort sau ceva similar)pe care il vei innoi lunar. Pe perioada concediului medical nu are nimeni dreptul sa modifice in nici un fel contractul de munca (nici concediere) in concluzie cu ajutorul medicului poti ajunge sa implinesti cele 12 luni de cotizatie pentru a beneficia de indemnizatie. Sper sa nu imi sara nimeni in cap ca te invat sa procedezi asa dar e o varianta.Asteptam noutati

  7. #7
    Floricica Cu Vechime dadiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    acum si daca ar fi sa te concedieze, nu e un capat de tara pentru ca fiind in somaj beneficiezi de indemnizatie, in timpul somajului poti chiar sa iei si concediu medical, sarcina usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari