Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita h3r1ng's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    4

Acordul ambilor parinti ?

buna ziua sunt ionut tatal meu este francez mama are dubla cetatenie franceza-romanca iar eu lafel ma adus tata in franta iar mama vrea sa vina inapoi sa ma ia fiidnca vreau sa imi termin studiile cu bine pe care leam inceput dar tatal meu ma retine aici cu forta am citit intru articol de lege ca pentru a pleca cu avionul in strainatate am nevoie de acordul ambilor parinti dar daca mama vrea si eu accept suntem amandoi de acord sunt de partea mamei pot pleca chiar si fara acordul tatalui ? stiu ca nu este un topic mai de genul "juridic" dar am nevoie de ajutor va rog

Floricica Cu Vechime babyonbord's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    7.328
    deci din cate am inteles esty in franta ,pentru a intra in tara am impresia k nu mai ai nevoie de acordu ambilor parinti din cate tin minte... dar stiu k pentru a iesi din tara ai nevoie de acordu ambilor parinti...stiu pt k eu eram cu un an mai mare ca tine...cand am iesit din ro singura neinsotita....dar tu ca sa ajungi acolo ai avut nevoie de acordul mamei tale...de ce te-ai razgandit si nu mai vrei sa stai..poti termina studiile si acolo

Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    4
    o sa incep liceu si stiu sa vorbez franceza lafel de bine ca romana si deaia vreau sa fac un liceu uman de limbi straine mai ales franceza intensiv unde sunt foarte bun si am sanse sa fac ceva mai tarziu ...deci spui ca am doar nevoie de acordul mamei mele ca sa plec cu avionu din franta in romania fara acordul tatalui meu chair daca sunt minor am 15 ani ...

Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    4
    dar imi trebuie pasaportul , buletinu francez sau buletinul roman ?

Floricica Cu Vechime babyonbord's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    7.328
    deci u esty in franta...ar trebui sa te insoteasca mama ta...k sa nu ai nevoie de acordul tatalui din cate stiu eu....la intoarcere...de pasaport..nici eu nu stiu asa de bine....doar la iesirea din tara stiu sigur..eu cand mam intors eram deja majora

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    239
    Te sfatuiesc sa consulti un avocat, pentru ca iti trebuie informatii foarte clare

Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    4
    va multumesc mult o sa descurc datorita sfaturilor voastre o sa ma mai si informez multumesc pentru sfaturi si idei:D

Floricica Nou Venita bratumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    180
    neata tuturor

Floricica Debutanta anamaria_ratiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2008
    Postari in forum
    665
    Deschide-ti cont pe www.avocatnet.ro si acolo vei primi informatii de la persoane specializate in domeniu si asa afli exact ce e de facut.

Bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari