Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

RRR-Reciclare, Refolosire, Reconditionare

Pe vremea lui Ceausescu s-a folosit acest concept RRR-Reciclare, Refolosire si Reconditionare.Intrebarea mea este: Cand o sa ajunga si Romania ca si celelalte tari, unde gunoiul este selectat inca din casa?
    Sotul meu m-a pus sa fac 3-4 pungi de gunoi pentru fiecare in parte dar degeaba, cand vine gunoiul vine o singura masina si le pune pe toate la gramada.
    Voi cum procedati?
    Modificata de iubytzik22; 23.03.2011 la 18:23:52.

Floricica Nou Venita ppm_77's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2010
    Postari in forum
    12
    Eu reciclez din casa, separ sticla, carton, plasticuri si resturi menajere in speranta ca intr-o buna zi da Bunul Dumnezeu si ajung si la noi acele ghene de gunoi.Si mai e o chestie, lumea trebuie educata din timp, chiar daca se amesteca gunoiul acum, dar cel putin vom fi pregatiti.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    La noi se foloseste metoda diferentierii gunoiului......asta si din cauza ca locurile unde se descarca gunoaiele sunt full.
    Deja si la scoli au cerut copiilor sa duca capacele de la sticlele de plastic.....din ele se fac carucioare de cumparaturi si carucioare pt persoane cu handicap motoriu.

Mai nou in zona mea a fost construita o fabrica pt distribuirea caldurii la consumatori casnici si este alimentata cu.....gunoaie....exact.
    E o chestie noua, sa vedem cum va functiona iarna viitoare.

In rest hartie la hartie, sticle la sticle...etc.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    La noi in oras (in spania) nu exista in toate locurile tomberoane speciale pt reciclare ci doar la "vederere" ca sa zic asa, pe strazile principale in proportie de 50% .
    langa casa mea exista unul verde si unul pt sticla. chiar daca vreau nu pot recicla.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Hai sa va spun cum se sorteaza gunoiul la noi in oras.
    Pt reciclabile impartirea se face asa:
    - hartie si carton
    - metal, plastice si sticla (nu si cele de bautura, fiindca ele se duc inapoi la magazin si primesti cativa centi pe ele).
    Apoi avem "gunoiul verde" care provine de la bucatarie: resturi de mancare, cafea de la filtru, coji de oua, servetele murdare.
    Mai exista "gunoiul de gradina", in care intra brazii de Craciun, dovlecii de Haloween, plante de exterior/interior, frunzele cazute din copaci, crengi taiate.
    Iar ce mai ramane este luat ca si gunoi menajer.
    Iar pt colectare, avem program strict, de care suntem anuntati inainte de inceperea anului calendaristic.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    In sf un subiect interesant....eu reciclez...plastic e o companie care vine si aduna saptamanal de la cei care recicleaza...la luna primesc cadouri obiecte casnice de plastic(castroane, boluri, tavi...).
    Umerasele de la dry-clean le dc inapoi.
    Hartia o adun separat si o las la gunoi...sunt persoane care o aduna zilnic.

oanachampion
    Guest
    Noi punem tot ce poate fi reciclat (plastic, hartie, sticla, aluminiu etc) intr-un anumit recipient (o lada speciala) si le lasam la coltul strazii... E adunat o data pe saptamana, in aceeasi zi cu gunoiul menajer (dar la alte ore, de catre alta masina). Pt gunoaiele din gradina (frunze, crengi etc) si pt gunoaiele rezultate din renovarea unei case exista pungi speciale. Gunoaiele "mari" (gen saltele, mobila etc) sunt luate de catre altcineva si duse sa fie facute bucatele mici (unele sunt folosite dupa procesare drept materie prima pt alte chestii)... Anumite gunoaie (baterii, ulei) necesita "tratament special".

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Oana, voi n-aveti "gunoiul verde" - green bin?

Floricica Veterana floretronela's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2005
    Postari in forum
    11.002
    Eu mor de nervi cand vad diferite "campanii" pe aceasta tema! Ma refer la cele facute de primarii, in marea lor majoritate. Brasovul e plin pubele asa zis ptr selectie. La inceput toti puneau in pungi separate.. pana au vazut masina de la cei care ridica gunoiul.. toate pubelele in aceeasi masina! La ce naiba s-au mai cheltuit bani daca tot acolo ajung? La ce naiba sa ma chinui sa fac pungi si pungute daca tot degeaba? Asta a fost reactia tuturor ... si evident ca iar s-a ajuns de unde s-a plecat!
    Stand la casa, am contract individual cu cei de la ridicarea gunoiului, contractual am dreptul sa cer pubele (pe care le platesc nu moca).. stiiti care a fost reactia celor de la compania verde (ca sa nu ii dau numele)? "Pai doamna puneti in pungi ca tot acolo ajunge si oricum o singura masina vine!"

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu locuiesc in Norvegia si recicleaz asa: hartie, sticla, becuri, baterii si pana de curand reciclam si resturile din plastic, dar am aflat ca le sortez degeaba pt ca ele sunt amestecate cu resturile menajere si transportate in Suedia unde nu stiu ce se face cu ele, presupun ca sunt incinerate.
    Sticlele de plastic le duc la supermarchet si primesc un bon cu contravaloarea lor pe care cumpar orice vreau din magazinul respectiv.
    Ah, pot spune ca fac economie la pungi de plastic pt ca mi-am cumparat pungi de fas (ca pe timpuri), la noi sunt f comune pungile de fas.

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Oana, voi n-aveti "gunoiul verde" - green bin?
    Nu. Tot ce nu se recicleaza intra la gunoi menajer...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari