Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Pozele copilariei si Facebook-ul

Am sa incep postarea mea spunand ca sunt recunoscatoare pentru ca a aparut Facebook. Nu sunt eu cea mai activa utilizatoare a acestei retele de socializare insa imi permite sa aflu, sa vad si sa tin legatura cu persoane dragi mie pe care altfel poate nu le-as fi vazut cativa ani la rand. Pot sa vad copiii colegelor de liceu si cat de mult au mai crescut. Putem cere sfaturi si face schimb de experienta de mamica chiar daca ne despart cateva sute sau chiar mii de kilometri.

Cu toate astea, nu pot sa nu ma intreb, de fiecare data cand postez o imagine cu fetele mele pe Facebook daca mie mi-ar fi placut ca mama mea sa imi publice fotografiile din copilarie. Trebuie sa recunoastem ca o mare parte dintre pozele copilariei sunt stanjenitoare pentru noi ca adulti si ma intreb oare cate dintre pozele uploadate de noi ca parinti pe net vor fi considerate deranjante de copiii nostri la varsta adulta?

Am citit acum cateva saptamani un articol despre o fotografie cu un bebelus postata pe net de o mama (ca mine si ca tine)care a fost preluata si sharuita de milioane de ori devenind virala si pe care au vazut-o milioane de oameni. Daca momentul surprins in fotografia respectiva va fi perceput ca fiind jenant de copilul din fotografie atunci cand va fi adult, ce impact va avea acest episod asupra vietii lui de om mare? Oare care sunt urmarile faptului ca publicam poze si filmulete amuzante sau nu, cu copiii nostri pe facebook? Voi v-ati intrebat vreodata daca e bine sa ne expunem copiii in felul acesta? Daca da, care este parerea voastra despre acest subiect?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am as posta niciodata o fotografie stanjenitoare. Nici mie nu-mi place sa ma uit la ele, dar sa le mai si expun! Nu mi-au placut niciodata fotografiile nud la copii si mai ales expuse. Eu nu am nicio fotografie din copilarie de care sa ma fi simtit stanjenita si nici fetitei mele nu i-am facut vreuna. Daca noua ni se pare ceva amuzant acum, pentru ei poate fi ceva extrem de stanjenitor si stresant mai tarziu.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu una nu prea inteleg cum vine treaba asta cu poze stanjenitoare la copii, adica...cam ce ar trebui sa fie in poza ca sa fie socotita stanjenitoare....si cum adica sa ii streseze odata ajunsi la maturitate....Hai sa fim seriosi...Eu m-as ingrijora mai repede ca poza poate deveni motiv de autosatisfactie pt. vreun nenorocit, decat ca la 20 de ani pustiul meu se va rusina din cale afara ca ma-sa l-a aratat in toata splendoarea, la toate prietenele si cunoscutii....

Chiar m-am amuzat ca il filmam pe fi-miu la baita cu colac din acela de gat...si s-a intamplat ca tocmai atunci si-a descoperit puta....si si-o cauta foarte concentrat si se tragea de ea si nu intelegea ce e aia...avea cred vreo 5, 6 luni...Eh, cum s-ar putea simti el ofensat de asta?

Eu fac parte dintr-o generatie cand poza la puta/pasica goala, pe nelipsita blanita, erau un "must have". Si de ce ar trebui sa ma simt jenata acum? Ba din contra, le privesc cu placere, ma amuza...si nici nu cred ca m-as jena daca cineva mi-ar publica poza undeva....si ma consider o persoana exagerat de pudica...

Citeam undeva ca urmarile publicarii de poze/filmulete pe site-uri de socializare sunt negative la modul ca unii copii au devenit victimele rapirii, tocmai din cauza unei astfel de "reclame" gratuite....dar un alt fel de impact psihologic...cred ca va depinde de modul de crestere a copilului in cauza.

Eu nu vreau sa-mi cresc copilul cu vreo prejudecata...vreau sa fie cat se poate de natural...sa stie sa faca diferenta intre lucrurile care conteaza cu adevarat in viata....Nu cred ca o poza cu el la cucul gol il poate afecta psihic in vreun fel, sau in nici un caz mai mult decat ar face-o un esec real.

Si apoi, ne schimbam atat de mult fata de copilarie...ca uneori privim poza si ne e greu sa ne recunoastem...

princess
    Guest
    Nu putem compara vremurile intre ele, ele se schimba de la o generatie la alta, se schimba obiceiurile, mentalitatile, etc. pentru ca lumea evolueaza iar noi odata cu ea.Insa atata timp cat avem principii sanatoase, cat stim sa facem diferenta intre ce ne poate afecta si ce nu, cat timp vrem binele copiilor si ei pe masura ce cresc devin constienti de asta, nu vad de ce ar trebui sa ne punem problema.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am postat sute de poze cu piticii mei... in fel si chip. Nicio secunda nu m-am gandit ca se vor jena mai tarziu. Cand vor creste si vor fi adolescenti, o sa le cer parerea inainte de a posta ceva cu ei. Pana atunci, ii expun in limita bunului simt.
    Fotografii in care sa li se vada "comorile" nu am pus, dar de exemplu, am o gramada in care Irini e in costum de baie. Si care e problema??! Doar au vazut-o sute de persoane pe plaja, acum o sa ma jenez sa ii pun o poza pe facebook?
    Hai sa fim seriosi!!!

Promit solemn ca daca fiica-mea ajunge mare star la hollywood si feciorul mare politician, o sa sterg toate pozele cu ei :)))

sadia
    Guest
    Ei haideti ca se exagereaza.........am cateva foto pe fb,nu gol.........dar chiar daca ar fii .........care.i baiul?

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Eu postez poze cu copiii pe diferite site-uri ori retea de socializare(nu foarte multe, caci nu-miplace sa-i expun); insa, niciodata nu am postat si nu voi posta poze stanjenitoare; nu mi se pare ok din nici un punct de vedere

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari