Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Obiecte care dispar si reapar. Fantome sau o luam razna???!

Probabil ca titlul topicului v-a smuls un zambet ironic... Si eu as fi reactionat la fel daca nu mi s-ar intampla ceea ce mi se intampla. Sa va povestesc.

Avem o casa de vacanta in insula Chios. Este o casa pe care au construit-o socrii mei in urma cu mai bine de 30 de ani iar in 2007 a intrat in posesia noastra (a lui Stefanos si a mea).
    Obisnuim sa venim aici de vreo 10 ori pe an si sa stam de fiecare data cam 7-8 zile.
    S-a intamplat ca de multe ori sa nu gasim anumite obiecte pe care le cautam, dar asta nu e ceva anormal: se intampla oricui, oriunde. In ultima perioada insa totul devine din ce in ce mai bizar. In urma cu o luna, cand am fost aici (acum tot la casa de vacanta suntem) mi-am pierdut sutienul la care tin cel mai mult. L-am cautat o zi prin toata casa si nu l-am gasit. Si, evident, l-am cautat de vreo 10 ori in sertarul in care stiu ca il pun dar nu era acolo. Seara a trebuit sa iesim afara asa ca am folosit alt sutien. A doua zi, am gasit sutienul in sertarul cu pricina. Stefanos a spus ca sunt eu aiurita. Bun.
    Acelasi lucru mi s-a intamplat cu acelasi sutien si acum 3 zile. Exact acelasi lucru. In sertar nu era. A doua zi, a deschis Stefanos sertarul sa caute ceva, iar sutienul meu era bine-merci, la vedere. iarasi a ras de mine. Am tacut iarasi, simtind ca ceva nu e tocmai in regula.
    Alaltaieri, soacra-mea si-a ratacit ochelarii cu care citeste; preda niste lectii unei fetite, iar lectiile le tine la noi in casa, locuinta lor fiind in vecinantate. In fine, asta n-are nicio importanta. Am intors casa cu fundul in sus si eu si soacra-mea... nici urma de ochelari. Si eu si ea am cautat intr-un sertar unde stiu ca isi tine ochelarii. Nu erau acolo. Resemnata, femeia se duce si imprumuta ochelarii sotului sau. Peste cateva ore, deschid intamplator sertarul despre care spuneam, iar ochelarii erau acolo!!! Deja ajunsesem sa cred ca o iau razna... Stefanos radea de amandoua... buuun!

Cireasa de pe tort a venit azi.
    De dimineata Stefanos vrea sa se spele pe fata. Isi da ochelarii jos, ii pune ma marginea chiuvetei, se sterge pe fata, iese din baie, realizeaza ca nu are ochelarii si se intoarce iar in baie. Ochelarii au disparut. Atunci am inceput toti 4 sa scotocim in toata casa, peste tot. In toate dulapurile, sertarele, in cuptor, in gunoi, peste tot... Am iesit in curte, am cautat pe masa, pe scaune, peste tot.
    Stefanos e o persoana cu picioare bine infipte in pamant, si totusi a recunoscut ca ceva ciudat se intampla. In fine, intre timp am iesit la o carciuma si l-am rugat pe varul lui care era deja in oras sa ii cumpere o pereche de lentile de contact... iar noi ne-am linistit. In tot acest timp, soacra-mea era la noi acasa si cauta ochelarii :))) In urma cu vreo ora ne-am intors iar soacra-mea ne-a spus ca se duce pana la bisericuta pe care o ingrijeste ca sa aprinda candela. Peste 15 minute se intoarce si intra tremurand peste noi in casa: avea in mana ochelarii lui Stefanos. Erau pe masa din curte, de langa usa de la intrare. Asa cum am spus, pe masa aia ne-am uitat toti; cand ne-am intors de la carciuma, ne-am uitat iar. Deci au aparut in timpul in care soacra-mea era la biserica.

Si acum sa mai spun ceva important: in urma cu vreo 6 ani, casa asta a fost inchiriata unui tanar. Tanarul respectiv a fost gasit mort, cu o pusca langa el. Trupul era pe jumatate in casa si pe jumatate afara... ca si cum ar fi incercat sa iasa din casa dar nu a mai apucat. Zvonurile spun ca s-ar fi sinucis. Era un baiat bun, cu care Stefanos se intelegea bine...
    Astazi, mai in gluma mai in serios, Stefanos i-a spus "Manoli, faci glume cu noi??? Da-mi ochelarii!"

Noi acum ne distram pe seama acestor mici intamplari... dar oare... suntem bantuiti? Sau o luam razna cu totii???

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    oi ANA ma infiori.........mie mie frica de astea rau........nici filme nu vad........ca nu cred

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Laura, nici eu nu cred ca traim printre fanome sau ceva de genul asta. Dar uneori se intampla lucruri inexplicabile si incepi sa te gandesti ca "poate..."
    Nu stiu, eu sunt foarte bulversata acum, pentru ca stiu sigur ca inca nu am innebunit. stiu sigur ca mai sunt inca 3 persoane care au convingerea, ca si mine, ca in casa asta obiectele dispar si reapar. Si pana azi, niciunul din noi nu a stat cu frica in san, niciunul nu s-a gandit ca daca omul ala a murit in casa asta, ar pute fi bantuita. Adica suntem oameni lucizi, intregi la minte... intelegi ce vreau sa spun...

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Eu am vazut astfel de documentare cu asemenea intamplari si te cred. E posibil sa fie vb de acel baiat care nu isi gaseste linistea si intr-un fel sau altul trebuie ajutat. Pote puteti afla mai multe despre sinucidera lui sau ceva date despre el. Sunteti norocosi ca nu e agresiv cum am vazut eu in doc. Poate par nebuna dar incercati sa aflati cat mai multe despre el, eventual vorbiti cu un preot ceva sau chiar sa-i faceti o mica slujba ceva, pt sufletul acelui baiat...poate aceste mici lucruri ajuta,nu?

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    eu nu cred in fantome,sigur cineva face glume

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de taydy Vezi mesajul
    Nu are cine sa faca glume!!!
    Socrii mei sunt oameni in varsta, cu frica de Dumnezeu, si niciodata nu ar face astfel de glume.
    Sotul meu nici atat!!! Suntem impreuna de 14 ani si stiu cu ce fel de om traiesc... Anyway, posibilitatea asta este exclusa din start. Stefanos e cel mai afectat de pare de intamplarile astea, asa ca i-a spus mamei lui sa cheme preotul acasa...

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu sunt atrasa de genul asta de "povesti", pentru ca am copilarit intr-un vechi conac boieresc, unde la fel, se intamplau fenomene ciudate. Ce pot spune - e posibil sa existe o lume a spiritelor. Exista nenumarate studii, carti, emisiuni, experimente pe tema asta. Insa, pana acum, nimeni nu a demonstrat fara putinta de tagada existenta ei. Altii speculeaza cu privire la niste universuri paralele, locuri in care alte fiinte ar exista simultan cu noi, si din cand in cand se produc "interactiuni" neintentionate intre ele. Mistere, mistere...Dar oare nu din cauza asta e viata mai frumoasa? Sau mai palpitanta?
    Modificata de helleborerose; 16.02.2012 la 18:04:06.

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de taydy Vezi mesajul
    ar trebui sa fii un teribilist sa faci asemenea glume...si nu cred ca e cazul...anna crezi ca cineva din familia ta ar face asa ceva, cineva care sa fie pe faza(cineva care sa fie in locul potrivit la momentul cel mai potrivit si care sa isi permita sa iti umble tie in sertarul cu lenjerie?)

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Acum trecand peste "frumusetea" misterului, imi pare rau, Anna, pentru patania voastra. Poate un preot ar ajuta, intr-adevar.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    nu exista sansa sa se fii jukt irini cu acele obiecte. fetita mea se joak cu anumite lucruri si apoi le pune la locul lor, Suzetele nu stiam unde le a pus fetita acum 2 luni si nu le am gasit ub nici un chip,nici eu ,nici sotul meu, ne am kinuit sa o culcam in seara aia.a 2 a zii am mai cautat , ne am dat batuti si am cumparat altele,dupa mai bine de o luna le a gasit fetita, am vazut k am 2 suzete in bucatarie si 2 in sufragerie,cum fetita nu vb, n am putut sa o intreb unde erau.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Mam kinuit shi eu shi cu greu am citit kap koada.

Ana, poate Manoli era vreun travestit si ii trebuiau sutien si ochelari pentru vreo peterecere ceva:*
    Mie imi place subiectul deschis de tine, n-as vrea sa trec ( hai, poate un pic:D) prin asa ceva, dar cu siguranta o sa urmaresc topicul sa vad ce mai face Manoli:P
    Sa ne tii la curent!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari