Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Cum va pregatiti de Paste?

Cum va pregatiti de sfintele Pasti? Unde veti petrece? Veti face ceva deosebit de mancare?Care ar fi meniul pt un paste sanatos ? Cum va curatiti casa si sufletul?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Prea devreme pt mine sa ma gandesc.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    pt mine nu e...ca noi de paste sarbatorim ziua mea,ziua reb)ecai si cativa ani de casnicie...si mai este doar 1 luna

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    O luna? Mamaaa, poa' sa moara capra vecinului pana atunci.
    Ca de obicei, nu cred ca voi face nimic deosebit in afara de vopsit oua.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    poi sa vedem:casa ca toata lumea cred curatenie generala,nimic special,iar la masa de pasti pregatesc ca in fiecare an oua vopsite (mie imi place sa le fac in ciorapi cu tot felul de frunzulite),fac cozonac si pregatesc la cuptor miel(mie nu mi place altfel carnea de miel),mergem la biserica asta in cazul in care se poate iar de petrecut in general sa mergem pe la rude mama,soacra....ne place sa primim cu udatul:),iar cat despre suflet................eu sunt de parere ca nu l poti curata de pacate abtinandu te de la mancare,sufletul tine de constiinta,de interior..

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Anul asta o sa rosesc oua impreuna cu mama soacra si cu Antonia pt ca anul trecut era prea mica sa constientizeze.Vreau sa ii cumpar un cadou de iepuras si cu siguranta o sa ii iau si haine noi.De cand ma stiu eu merg la biserica la tara cu ai mei si mereu ne cumparau haine noi pt sarbatoarea asta.De mancare nu ma ocup eu,se ocupa mama soacra.La curatenie eu ma bag,e treaba mea si cred ca o chem pe mami sa ma ajute cu geamurile pt ca stau la casa si am ft multe geamuri.Dar ma apuc de treaba cu doua saptamani asa inainte de Paste,nu de acum.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Cum va pregatiti de sfintele Pasti? Unde veti petrece? Veti face ceva deosebit de mancare?Care ar fi meniul pt un paste sanatos ? Cum va curatiti casa si sufletul?

draga mea sa iti raspund la intrebari de obicei inainte de paste fac curatenie generala de fapt curatenia cea marea o fac acum in martie ca vreau sa fac si sfestanie la casa iar in aprilie mai dau o tura de curatenie generala asa cu simt de raspundere ,incerc sa tin post macar miercurea si vinerea sa ma spovedesc,sa ma impartasesc atat eu cat si copii,macaruri ca de obicei ciorbita,drob,oua,cozonac,pasca,stufat...........iar de petrecut cred ca il voi petrece prin munca la serviciu imi pica tura de zi...........

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    La fel ca si vava....curatenie generala! Apoi bucate: oua rosii, drob, miel, mancaruri specifice.... Noi tinem post ultima saptamana, Saptamana Mare, asa obisnuim in fiecare an (cam greu intreg postul). Cred ca vom petrece prima zi in Bucuresti,la parintii mei (tinand cont ca este si ziua mea pe 14 aprilie, cu o zi inainte), iar celelalte 2 zile la bunicii din Alexandria

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Stau la tara si curatenia generala se face si in casa si afara,deci in casa dam cu lavabil(dormitor,bucatarie si dormitorul lui Alin si al lui Alex)la Denisa am dat acum o luna si nu mai fac nimic,afara dam pomii cu var(bunica mea asa facea si eu mentin traditia)oua inrosim prin metode ecologice(frunze de ceapa,flori de tei,frunze de patrunjel,bine ca sa fiu sincera folosim si coloranti din comert)Prajituri;cozonac,pasca cu branza,eclere,tort diplomat iar in noaptea de inviere mergem la biserica(copii in saptamana Pastelui merg la denii,eu recunosc ca nu prea ma omor cu mersulCam atat,a,si postim(incercam )macar ultima saptamana.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Eu am inceput deja curatenia generala..pt ca inainte de Pasti trebuie sa nasc si nu o sa mai am cand sa fac.Asa ca fac de pe acuma incet,dupa posibilitati:)))))Iar mancare,pana acuma facea soacra,si din pacate nu mai este,asa ca nu prea stiu cum o sa ma dscurc.si cu bebe mic si mancare..ei,pana la urma ajung eu la capat:)

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    offff,eu tin de doua ori pastele,si a catolicilor,si a ortodocsilor,asa este cind esti printre straini
    a doua zi de paste cind este la noi,eu merg la munca ca deh,am fost libera de pastele lor

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari