Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Cum se schimba viata ta dupa ce devii mama?

Nu cred ca exista satisfactie si implinire mai mare decat cea pe care ti-o ofera viata de parinte. Cu toate astea, totul se schimba dupa aparitia micilor ghemotoace de iubire in viata noastra. Vreti sa stiti la ce sa va asteptati? Da-ti scroll !

Coafura ta inainte de a avea copii

Coafura ta dupa ce ai nascut

Pantofii tai inainte de a avea copii

Pantofii tai dupa ce ai nascut

Geanta ta inainte de a avea copii

Geanta ta dupa ce ai nascut

Sau

Cum te distrezi inainte de a avea copii

Cum te distrezi dupa ce ai nascut

Vacanta inainte de a avea copii

Vacanta dupa ce ai nascut

La baie inainte de a avea copii

La baie dupa ce ai copii

Modificata de pavalina; 08.05.2014 la 15:32:40.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Vad o multime de likeuri pe aici, dar nimeni nu zice nimic. Pai ce sa zic, e exact asa. Eu am facut depresie dupa ce am nascut, mi-am dat seama ca nimic nu va mai fi la fel in viata mea, ca totul s-a schimbat. Treptat, te obisnuiesti cu faptul de a avea un copil doi trei si viata merge inainte :)) Alina a pus niste poze acolo care arata cumva niste imprejurari exterioare, dar schimbarea e undeva mult mai profunda undeva in interior. Intervine un soi de instinct necunoscut, o determinare ca sa zic asa, ce face posibila suportarea atator neplaceri ce vin odata cu copilul. E vorba de iubire.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Vad o multime de likeuri pe aici, dar nimeni nu zice nimic. Pai ce sa zic, e exact asa. Eu am facut depresie dupa ce am nascut, mi-am dat seama ca nimic nu va mai fi la fel in viata mea, ca totul s-a schimbat. Treptat, te obisnuiesti cu faptul de a avea un copil doi trei si viata merge inainte :)) Alina a pus niste poze acolo care arata cumva niste imprejurari exterioare, dar schimbarea e undeva mult mai profunda undeva in interior. Intervine un soi de instinct necunoscut, o determinare ca sa zic asa, ce face posibila suportarea atator neplaceri ce vin odata cu copilul. E vorba de iubire.
    si eu am trecut prin depresie dupa nastere; mie imi era greu sa ma rup de activitatea profesionala careia ii eram dedicata trup si suflet, dar a venit acel sentiment puternic de iubire care m-a ajutat sa trec

Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Inainte sa am copil viata mea era intr-o ordine perfecta pot sa spun; aveam timp pentru mine desi lucram foarte mult, aveam timp pentru excursii, relaxare....Daca dupa ce am nascut mi-a fost greu sa gasesc timp pentru aceste activitati, acum lucrurile s-au schimbat putin. Imi ador copilul, facem foarte multe lucruri impreuna, dar imi pastrez si timp doar pentru mine; este important pentru mine, pentru psihicul meu, dar si pentru cei din jur

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Haha, fotografia cu baia dupa ce devii mama mi se potriveste exact:)) parul mi-l spal pe fuga, cu Teo agatata de un picior al meu..ea spune ca ma ajuta, imi da tot felul de sticle pe care le gaseste la indemana:))

Viata mea s-a schimbat muuult dupa ce am devenit mama! In sensul ca existenta mea se imparte in doua etape - cea de dinainte si cea de dupa ! E drept ca inainte de 2005, cand s-a nascut Andrei, aveam mult timp liber, poate mult prea mult, insa totul era plictisitor si ...lipsea ceva:)
    Dupa multi ani de casnicie si la o varsta nu tocmai frageda (27 de ani) am devenit mama pentru prima oara, si am inteles atunci ce inseamna viata adevarata! Cu responsabilitati, griji, probleme, dar cu bucurii si impliniri pe masura!
    O data cu nasterea Teodorei, viata mea a devenit ca un basm frumos, fiecare zi e o provocare! e drept ca sunt obosita, insa stiu ca am realizat ceva in viata!

Am si un regret...si poate tinerele care citesc aceasta tema vor invata ceva..regret ca nu am devenit mama mai devreme, ca am lasat anii sa treaca incercand sa realizez multe lucruri, uneori inutile!
    Modificata de supermami; 12.05.2014 la 09:44:01.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Iar de depresie..nu am suferit dupa nici una din nasteri:) Nu mi-a lipsit nici activitatea profesionala, nici prietenii si iesirile cu ei...Mi-am asumat rolul de mama cu usurinta:)

Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de Sonia5 Vezi mesajul
    Si eu sunt o proaspata mamica si pot spune deja ca viata mea s-a schimbat 100%. Nu am suferit de depresie dupa nastere, dar primele zile acasa au fost ingrozitoare pt psihicul meu. Daca pana acum obsesia mea era curatenia si ordinea, acum nu imi mai permit acest lux. Sunt curioasa doamnelor cum reusiti sa va faceti timp doar pt voi, ar fi un bun impuls psihic pt toate mamicile.
    Foarte bun topicul deschis.
    Daca bebe este foarte mic atunci e important ca tati sa se implice (sotul meu s-a implicat 100%), iar daca tati nu poate, atunci o bunica, o matusa...lor le face chiar foarte mare placere. In acest fel tu esti in primul rand odihnita, ca de fapt acesta este cel mai important lucru. La fel de important este sa-ti placa ceea ce vezi atunci cand te privesti in oglinda. Eu de exemplu, dimineata, ma aranjam ca si cand plecam la serviciu; nu-mi placea ca fata mea sa arate tot timpul ca a unei lauze. Crede-ma ca acest lucru ajuta enorm.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Si eu sunt o proaspata mamica si pot spune deja ca viata mea s-a schimbat 100%. Nu am suferit de depresie dupa nastere, dar primele zile acasa au fost ingrozitoare pt psihicul meu. Daca pana acum obsesia mea era curatenia si ordinea, acum nu imi mai permit acest lux. Sunt curioasa doamnelor cum reusiti sa va faceti timp doar pt voi, ar fi un bun impuls psihic pt toate mamicile.
    Foarte bun topicul deschis.

Iti vei intra in ritmul noii vieti si te vei descurca de minune, indiferent ca ai ajutor sau nu. Poate fi greu inceputul, cu acomodarea la noile responsabilitati si la alt stil de viata.
    Pe mine, de exemplu, nu m-a ajutat la inceput decat sotul, in limita timpului liber pe care il avea. Mama, soacra sau alte rude nu am avut langa mine, insa astfel am devenit foarte sigura pe mine.
    "Meseria" de mama o inveti practicand-o, dar sa nu uiti ca esti si femeie:)

Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Si eu l-am avut pe sot prima saptamana. In rest mama sau soacra nu vreau :)). Oricum e greu sa te dezobisnuiesti de rutina zilnica cu job-ul si toate cele. Oricum trece timpul si copiii se fac mari.

mama, soacra sau matusa sunt de ajutor atunci cand tu vrei sa iesi, atunci cand vrei sa ai timp de tine. Nici eu nu sunt de acord cu prezenta lor tot timpul in casa, dar pentru momentele pe care ti le doresti doar pentru tine e musai sa apelezi la cineva.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari