Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Cartile copilariei noastre

Probabil v-ati obisnuit deja cu sentimentele mele de melancolie.
    De data aceasta imi amintesc cu drag de zilele de vara petrecute pe prispa casei bunicilor cand citeam la umbra, rupand din cand in cand cate un strugure din via care ma apara de razele soarelui.

Am adunat, in articolul Topul cartilor pentru copii, citite de adultii de astazi, cartile de care ne-am amintit noi, intreaga echipa, ca le citeam in copilarie. De la "Amintirile" lui Creanga, pana la stiva de carti de Jules Verne.

Va invit, asadar, sa urmariti lista, salvati-o pentru copiii vostri si povestiti-ne si voi despre cartile care v-au marcat copilaria.

Sper ca v-am starnit amintiri frumoase!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai - Nikolai Nosov
    Habarnam in Orasul Soarelui - Nikolai Nosov
    Habarnam pe luna - Nikolai Nosov
    Modificata de izabellab; 26.07.2013 la 12:52:15.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Singur pe lume de Hector Malot si Cuore Inima de copil de Edmondo de Amicis sunt cartile pe care nici macar nu mai tin minte de cate ori le-am citit. Imi amintesc ca intr-o zi din vacanta de vara, bunica mea ma rugase s-o ajut, dar eu mai aveam putin pana sa termin cartea Singur pe lume, asa ca, cu lacrimile in barba si teleportata parca in acea lume, m-am ascuns in gradina ca sa pot afla finalul.
    Modificata de meprincipessa; 26.07.2013 la 13:32:36.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Tin minte ca atunci cand eram copil eram fascinata de o carte care se chema "Doctorul aumadoare". Avea imagini cu seringi, ace, trusa cu instrumente etc. si cum mie imi era atat de frica de medici si tot ce implica un control, stateam cu orele si analizam ingrozita pozele :))) Sigur ca am pastrat cartea, inca o mai am, iar copilul meu e la fel de fascinat de ea, din acelasi motiv, sta si se uita ca hipnotizat la imaginea cu seringa :))Am gasit si pe net cateva fotografii cu faimoasa carte:
    Imagini atasate

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Mie mi-a placut taaare mult "Familia Roademult" , o carticica despre o familie de soricei.O am si acum, si sper sa o citeasca cu acelasi drag si copiii mei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari