Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita licuska's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2008
    Postari in forum
    103

Vaccinul impotriva gripei porcine la gravide si bebelusi

Topicul este raspuns la articolul Vaccinul impotriva gripei porcine la gravide si bebelusi

Nu sunt deacord cu vaccinarea gravidelor, copiilor, bebelusilor..Exceptie vaccinul de la nastere si cel de poliomelita.
    Orice vaccin e o interventie in organismul uman, cu orice interventie in organism incepe o ”lupta”, ceia ce scade foaaarte mult imunitatea. Fetita mea a capatat o alergie puternica la citrice pe la 3 ani in urma vaccinarii de varicela( facut la sfatul pediatrei).Mai am un bebe mic, si e foarte sanatos, vioi, nu voi mai face greseala de al vaccina anti gripe, varicele, hepatite, etc.. si nu recomand numanui.

Floricica Nou Venita adeana's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    2
    Nici eu nu sunt de acord cu vaccinarea pentru ca nu se cunosc destule date despre vaccin sau efectele sale adverse, care in unele cazuri pot fi foarte grave.
    Am intrebat si medicul de familie si medicul ginecolog care ma supravegheaza si amandoi m-au sfatuit sa nu-l fac, sa incerc sa previn infectarea prin evitarea aglomeratiilor, igiena ridicata si alimentatie care sa-mi creasca imunitatea.

alinutza82
    Guest
    Se pare ca pediatrii au opinii diferite. Pediatrul si ginecologul mi-au recomandat sa-l fac, chiar au insistat.

@licuska, imi pare rau pentru ce ai patit, dar vaccinul pentru varicela este cunoscut ca avand efecte secundare, de aceea nici macar nu este in schema obligatorie. Cand l-ai facut, stiai la ce te inhami. Dar de aici sa ai o atitudine antivaccinare... Sa nu uitam ca vaccinurile au dus la invigerea unor boli gen poliomielita sau tbc.
    A nu-ti vaccina copilul este una din cele mai grave greseli pe care le poate face un parinte.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari