Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Vacanta de Craciun

fetelor,poate e prea devreme sa imi fac planuri pt Craciun. dar, caut niste pensiuni din zona Maramures sau Bucovina unde sa ne petrecem Craciunul. Ma intereseaza sa descopar spiritul sarbatorilor de iarna de demult, cu colindatori ,cu sanii trase de cai, cu bucate traditionale facute de adevarate gospodine,cu zapada de rigoare. dak se poate sa fie prin zona si o partie de ski(nu ca as stii sa schiez, dar poate invatam si eu si tati si mai ales Robi).la o pensiune unde gazdele sunt dragute,dar sa nu fac rata la banca ca sa ne petrecem sarbatorile la ei. abia astept niste idei k parca simt miros de brad!!!!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Mada_lyna, nu e devreme. cu cat mai devreme rezervi, cu atat mai putin vei plati, adica vei prinde vreo oferta ceva. In Bucovina iti recomand regiunea Vama-Moldovita sau Sadova, unde traditiile se pastreaza aproape inalterate (am facut in facultate practica de folclor si de dialectologie pe acolo). Oricum, cred ca la momentul actual o camera la o pensiune rurala variaza de la 90 la 120 lei pe noapte (de sarbatori) (nu stiu daca iti vor lua bani si pentru Robert), iar 2 mese pe zi undeva la 45 lei/persoana.
    In Maramures nu prea cunosc mare lucru, dar daca iei pensiune cu pensiune de pe net si cauti bine vei gasi si opinii si preturi si de toate.
    Eu, personal, pot sa-ti dau mai multe detalii despre zona Ardealului, Harghita, Mures, Covasna... Bineinteles, cred ca vrei localitati romanesti, cu traditii... Si sa stii ca sunt multe. Ca sa nu mai vorbesc de calitatea serviciilor, care depaseste mult restul tarii...
    Vezi tu la ce te hotarasti si daca te pot ajuta cu ceva, o fac cu drag.

mada_lyna
    Guest
    in principiu caut 2 aspecte: unul ar fi sa surprind in aceasta vacanta spiritul Craciunului ,iar apoi sa nu coste nici fff mult(adica sa nu ne coste 2500lei). cel mai ok ar fi sa primesc feedbackuri de la cei ce le-au trait, ca asa pe net toata lumea isi poate face reclama singura. si dak in zonele mentionate de tine (ardeal,harghita, covasna) exista si traditii romanesti, nu ma deranjeaza. doar cozonaci, purcei, saniute, zapada, brazi, colindatori, tuica/palinca :)), etc.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    mada_lyna, pe zona respectiva eu mi-am facut cercetarile pentru doctorat in folclor... :) deci exista traditii. reclama nu fac ca n-am cui, sunt plecata din tara de mai mult de 5 ani. ma interesez si in 1-2 zile iti dau niste nume si niste preturi. probabil ca vei mai primi si din celelalte zone si atunci vei putea sa te consulti cu sotul tau si sa alegi. vrei si Craciunul si Anul Nou sau numai Craciunul?

mada_lyna
    Guest
    doar Craciunul, ca in general nu mor dupa revelion, cred ca e doar o noapte ff zgomotoasa,dar probabil ca sunt doar o viitoare babutza.
    n-am sugerat ca ai face reclama, ca nu despre tine era vb. ci despre site-uri specializate,gen infoturism sau etc, si chiar proprietarii pensiunilor pot posta pareri pozitive despre ei insisi.
    de-asta zic ca aici,pe forum,numeni nu are vreun interes .
    abia astept sa imi dai niste idei. pupici

mada_lyna
    Guest
    ma uitam acum si de Vatra Dornei. pt ca sunt partii cu grad de dificultate usor. poate invat si eu sa schiez.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    da, asa e. site-urile de turism isi fac singure reclama. nu iti detaliez cum, dar lucrez in domeniu si stiu cu siguranta ca asa e. pentru ca se fac niste evaluari pe baza opiniilor.
    Vatra Dornei... Hmmm... Superb... am fost acolo in luna de miere :D este o zona numita Neagra Sarului care este absolut divina si daca mergeti neaparat trebuie sa o vedeti. Da, e o partie lejera, este telescaun, restaurante super cu specific traditional... Doar ca propriu-zis in statiune nu vei gasi ceea ce cauti tu: spiritul Craciunului. :) maine o sa-ti dau cateva idei, am contactat niste persoane si din Bucovina, si din Ardeal si au spus ca se intereseaza.

mada_lyna
    Guest
    superrrr.esti grozava. mersi pt tot.
    atunci astept vesti de la tine .
    de obicei ma apuca nebunia cu Craciunul cam prin noiembrie,dar acum m-a luat mai devreme. eu sunt innebunita de craciun,numai ca ,in fiecare an, a fost taaare anost prin Constanta. m-am saturat sa mananc pina ma doare burta , sa primesc aceeasi invitati. anul asta o fac lata. si sunt si egoista,doresc sa il petrec doar cu sotul si puiul meu, departe de oras, in mijlocul romanilor.
    si mi-e pofta de soric!!!!

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Pensiunea Passiflora Manastirea Humorului - TURIST INFO .ro,e o pensiune mai retrasa de oras intr-o zona linistita si in gen rustic dar de Craciun au intotdeauna programe frumoase,poti sa citesti sa vezi daca iti place bineinteles ca mai sunt ,noi suntem din zona dar locuim de 3 ani in Germania,e foarte frumos iarna daca ai noroc sa ninga,oraselul e superb de Craciun si exista si partie in apropiere,e o sugestie bineinteles ca mai sunt si in alte parti dar nu stiu daca mai tin traditiile

mada_lyna
    Guest
    am fost acum cativa ani in Manastirea Gura H, dar toamna. e chiar ok, dar partia este pt cunoscatori. ca vreau si eu prea multe: partie pt prostuti si traditii si frumos si rezonabil la pret , si gazde primitoare si mancare traditionala si ..... cam, multe vreau

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    mada_lyna, ai tot dreptul sa iti doresti si sa-ti indeplinesti dorinta! nici nu stii cat ma bucur cand vad ca mai sunt oameni care apreciaza traditiile si care incearca sa isi educe si copiii in respect pentru ceea ce autentic, in toata marea asta de incultura si de lipsa de educatie...
    uite ce am aflat eu pana acum:
    1. Pensiunea Poarta Zmeilor din localitatea Salciua de Jos, jud. Alba - tel. 0749 258 629. - 70 ron/camera dubla (se poate negocia, insa nu contacta pe internet, contacteaza-i direct prin telefon si eventual dupa ce vorbesti cu proprietarul, prin mail continui legatura)
    2. Pensiunea Steaua Nordului, Sadova, jud. Suceava (zona e fantastica si una dintre cele mai incarcate de traditii din Bucovina) - tel. 0721 711 808 sau 0728 732 680 (pretul e in jur de 90 - 100 ron/ camera dubla)
    3. Casa Alex, Sadova, jud. Suceava - tel. 0744 507 476 (asta mi-a fost recomandata de o fosta colega de facultate, zice ca e foarte curat, ofera absolut tot ce vrei tu si ca sunt oameni de cuvant; cum eu am incredere in ea, o cred :D) (80-85 ron/ camera dubla)
    4. Pensiunea Valeria, Voronet, jud. Suceava - tel. 0744 273 387 (zona e fantastica, e aproape de manastire, iar pentru perioada sarbatorilor mi s-a spus ca se bat sa intre in aceasta pensiune fiindca ofera toate serviciile la un nivel super si , mai mult, colinse si un fel de integrare in obiceiurile locului) (cam 100 ron pe noapte pentru o camera dubla, copiii pana la 6 ani nu platesc nimic)
    Pensiunea Casa Lucan, Vama, jud. Suceava - tel. 0723 540 326; 0230 239 178 (pe asta o cunosc personal, am facut acolo un Paste. zona e magnifica, traditii, servire ireprosabila, oameni amabili, curatenie...)- 90 - 100 ron/noapte.

toate indeplinesc conditiile: curatenie, nu sunt tzepari, nu te trezesti cu alte cheltuieli decat cele pe care ti le spun din start, mancare de buna calitate, proaspata, bine gatita, obiceiurile de Craciun si Anul Nou sunt parte din planul lor de a-si mentine si fideliza clientii, aproape de ele se afla partii de schi si sanius pentru amatori si mai ales pentru copii.
    nu e devreme sa vorbesti si sa vezi ce poti negocia cu ei, am inteles ca deja in noiembrie incepe nebunia si pe ultima suta de metri incepe sa urce pretul.
    sper sa-ti fi fost de folos. si sa ai o vacanta de vis. o sa fiu si eu cu sufletul pe acolo ca aici e dezastru de sarbatori, de obicei intru in depresie... :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari