Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Smiorcaiala – una dintre armele lor principale

Smiorcaiala, bazait, marait oricum i-am spune toate stim despre ce este vorba, santajul la care recurg copiii inca de cand sunt bebelusi si credem noi sunt prea mici sa stie sa santajeze .

Inca de cand sunt bebelusi se prind imediat cum sta treaba, plang mama vine si ma ia in brate, ma leagana, ma mangaie. Dupa ce mai cresc, lucururile evolueaza, si piticii stiu deja plang, primesc ce vreau sau sunt lasat sa fac ce vreau.

Ei bine si Edi profita de asta din plin de multa vreme, cat a fost mic nu i-a mers stia ca daca plange nu ii merge asa ca n-am avut probleme, adica atunci cand plangea stiam clar ca are ceva, ba trebuie schimbat, ii este foame, ii este cald sau il doare ceva. De cand a crescut, smiorcaiala a devenit forma de santaj de care profita din plin si pe care o tot exerseaza desi nu prea primeste dar el persevereaza. Nu prea cedez eu la aceste scene insa Edi le tot practica si evolueaza trece de la smiorcaiala, la plansete apoi la tipete apoi la trantit de jos daca chiar isi doreste acel "ceva".

Voi cum va descurcari cu smiorcaiala copiilor?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu una nu7 stiu cum va descurcati voi cu smiorcaiala,pt ca eu nu ma descurc.daca plange un pic ii fac pe plac,chiar daca stiu ca nu e bine.asta e,sper cand va fii mare sa fie mai intelegatoare

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Depinde de situatie:daca se smiorcaie ca nu ajunge la ceva al lui(jucarie..) il ajut,dar daca se smiorcaie pt a ma santaja si pt a il lasa sa se duca unde nu are voie sau pt a ii da ceva ce nu are voie,atunci intoarcem foaia:))Nu ii dau ce vrea,il cert(atat cat se poate pt varsta lui),iar arma suprema:il ignor(nu il las sa ma atinga,nu il iau in brate)!In cateva minute se potoleste si isi vede de treaba lui!
    Eu asa procedez si e relativ cuminte,atat cat poate fi un copil de varsta lui,mai incearca el sa faca "nefacute"cand crede ca nu sunt atenta,dar in general e ok!
    Pe mine ma amuza cand ia ceva ce nu e al lui,de ex telecomanda,fuge fericit,sperand ca nu l-ai vazut,iar atunci cand il strig si ii spun:"ce faci acolo?acum vin la tine!" vine cu ea la mine si mi-o da inapoi ca si cum telecomanda a aterizat la el in mana si el nu stie ce sa faca cu ea !

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari